Kako se lotiti?
Najtežje je začeti. Ne veste, kaj bi postavili kam, da ne bi bilo vse skupaj videti natlačeno in neestetsko. Seveda lahko preizkušate postavitve, dokler ne opazite kombinacije, ki vam je všeč. Toda da bi prej dosegli dober rezultat, upoštevajte nekaj vodil.
Postavljanje v skupine
Zlasti manjše elemente je smiselno postavljati v skupine. Na eni (še posebej daljši) polici je lahko več takšnih skupin, med njimi pa naj bo nekaj praznega prostora.
Lahko pa poskusite naslednjo razporeditev. Začnite z najvišjo polico. Elemente razpostavite po celotni dolžini. Nadaljujte s spodnjo polico. Tu postavite dve skupini, med katerima naj bo praznina. Pomaknite se navzdol in elemente zopet razpostavite po celotni dolžini. In – verjetno ste že uganili – na polici pod to naredite dve skupini. Tako ustvarite vzorec, ki se zdi očem urejen in privlačen. Bistveno je, da dekoracija ne daje vtisa, da ste jo razpostavili brez vsakršnega načrta.
Različne višine
Na vsaki polici in v vsaki skupini kombinirajte elemente različnih višin. Ta raznolikost naredi celoten vtis vizualno zanimivejši. Med višjimi elementi so lahko svečniki, vaze (lahko tudi prazne) in navpično postavljene uokvirjene slike.
Ne le različne višine, ampak tudi ...
Različne višine so res pomembne, zato smo to posebej izpostavili. A tudi sicer kombinirajte različne stvari: teksture, materiale, barve itn. Ni treba denimo skupaj postaviti vseh keramičnih elementov ali več modrih stvari. Prav tako ni treba, da vse, kar je na polici, vizualno pripada enemu slogu.
Teksture
Na ta del dekoriranja mnogi pozabljajo, vendar lahko svoj interier preprosto povzdignete na višjo raven, če vnesete nekaj zabavnih, vpadljivih tekstur (te so običajno grobe). Dobra ideja so denimo pletene košare, v katerih lahko za povrh priročno shranite malenkosti. Posebno teksturo prinašajo tudi rastline. Zanimiv učinek imajo na policah viseče.
Kakšen je pomen?
Kaj postavite tako, da je vsem na očeh? To bi morale biti stvari, ki so vam zelo pri srcu. Stvari, ki jih potrebujete, a vam niso posebej pri srcu, raje pospravite v zaprte omare. Če bo zunaj samo tisto, kar res želite nenehno gledati, tudi nikoli ne boste imeli nereda.
Na policah imate lahko celo le knjige, ki so vam najljubše. Ostale pospravite za zaprta vrata. Dodatna prednost je, da z njih ne bo treba tako pogosto brisati prahu. Razpostavite tudi samo nekaj najboljših družinskih fotografij. Tako ti elementi res pritegnejo pozornost in nekaj pomenijo.
Ko se preselite v novo domovanje, zato nikar ne hitite z zapolnjevanjem polic. Počakajte, da se najljubše stvari skozi leta počasi naberejo.
Težji in lažji elementi
Na spodnje police položite tisto, kar (vsaj vizualno) učinkuje težje, in na zgornje – obratno – kar je videti lažje. Sicer boste imeli ob pogledu na razporeditev občutek, da ni vse, kot bi moralo biti.
Razgibanost
Lahko ste igrivi. Knjig denimo ni treba razporediti pokončno od enega konca police do drugega kot v knjižnici. Skupino nekaj knjig lahko položite tako, a ne po vsej polici. Na drugo polico položite še eno skupino, tokrat horizontalno. Skupine naj imajo različno število knjig: enkrat sta lahko skupaj dve, drugič jih je lahko pet. Izognite se ponavljanju in razmišljajte kreativno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV