Leseno pohištvo potrebuje posebno nego
Leseni stoli, mize in ležalniki so še posebej občutljivi na sneg, dež, sonce in tudi razne lesne škodljivce, kot so lesni črvi. Iz tega razloga priporočamo, da jih enkrat letno zaščitite z lesnim premazom.
Obstajajo tudi naravna olja, ki zagotavljajo lesu dodatno zaščitno pred vremenskimi vplivi in tudi pred lesnimi črvi.
Ker je les naraven material, precej dovzeten za gnitje, ga je priporočljivo v hladnejšem in bolj mokrem delu leta shraniti v čim bolj suhem prostoru.
Shranjevanje vrtnih blazin
Preden zunanje blazine shranite, jih v topli vodi operite z detergentom za perilo, izperite in pustite, da se posušijo na zraku. Popolnoma suhe zavijte v čisto vrečo in jih pospravite v prostor s čim manj vlage. Če je mogoče, jih pospravite na police, da se izognete madežem ali poškodbam zaradi vode. Prav tako shranite svoje blazine stran od škodljivcev, kot so molji ali druge žuželke.
Plastičnih stoli in mize so manj občutljivi na vlago
Plastično pohištvo je za razliko od lesenega manj občutljivo na vlago, vseeno pa s tem, ko ga pustimo zunaj, tvegamo, da se razbarva ali da se na njem razvije plesen. Priporočljivo je torej, da ga po temeljitem čiščenju in sušenju shranite v lopo ali pa vsaj pod zaščitno streho. Če te možnosti nimate, si priskrbite vodoodporno ponjavo, s katero ga prekrijete.
Vrtno pohištvo iz ratana je nekoliko težje očistiti
Vrtno pohištvo iz ratana je zaradi tkane strukture nekoliko težje očistiti. Če želite odstraniti prah, uporabite sesalnik, nato pa ga dobro zdrgnite z vročo milnico – pri tem si lahko pomagate z zobno ščetko, da dosežete vse kotičke in špranje. Pleteno vrtno pohištvo naj bo v času neuporabe vedno v zaprtih prostorih.
Sintetični ratan je precej bolj odporen in bo brez večjih poškodb prebrodil zimske mesece. Pokrijte ga s PVC folijo ali prevleko za pohištvo, če ga nameravate pustite zunaj. V kolikor imate prostor, pa ga pospravite v garažo ali lopo.
Železno pohištvo je občutljivo na rjo
Največje tveganje pri shranjevanju železnega vrtnega pohištva je rja. Ko stole in mizo očistite in se prepričate, da so elementi popolnoma suhi, preverite tudi morebitne rjaste lise in jih odstranite – izdelke za odstranjevanje rje lahko dobite v kateri koli trgovini z vrtnim pohištvom, ali pa poskusite prizadeto mesto namočiti v beli kis, ki ste ga nanesli z mehko krpo. Sperite in pustite, da se popolnoma posuši, preden ga shranite pod ponjavo ali v vrtni hiški.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV