Zalivanje
Monstera se bo najbolje počutila, če bo njena prst vedno rahlo vlažna. Toda še vedno je treba paziti, da je ne zalivate preveč. Še posebej pozimi jo marsikdo zaliva pretirano. V tem času rastline rastejo počasneje, zato potrebujejo manj vode. Vedno pred zalivanjem preverite dejansko stanje. Ni dovolj, da zaključite le na podlagi prsti na površini. Ta bo pozimi verjetno suha že zaradi ogrevanja in suhega zraka v prostoru. Preverite, kakšna je prst nekaj centimetrov pod površino. Zelo mogoče je, da je vlažna in v tem primeru rastlina še ne potrebuje zalivanja. Če bo dlje časa v res mokri prsti, lahko začnejo gniti korenine. Pravzaprav bo monstera mirno počakala tudi, če bo kakšen dan njena prst suha. Jo pa zalivajte z vodo, ki ima temperaturo zraka. Če boste uporabljali premrzlo, ji boste povzročili stres.
Svetloba
Ta rastlina, ki izvira iz Srednje Amerike, potrebuje sončno svetlobo, vendar ta ne sme biti neposredna in močna. Poleti monstera nikakor ne sme stati ob oknih, ki gledajo na jug, vzhod ali zahod. Odmaknite jo nekoliko stran. Pozimi, ko je sončne svetlobe manj in ni zelo močna, jo lahko premaknete bližje. Vedno je treba razmišljati, kakšne so razmere v danem trenutku.
Da bi monstera lepo rasla v vse smeri, jo občasno obrnite, tako da je vsak del nekaj časa obrnjen proti soncu. Nujno je še, da vsake toliko z vlažno krpo nežno obrišete liste. Ker so veliki, se na njih nabira prah, ki preprečuje učinkovito fotosintezo.
Vlaga
Pozimi je težava nizka vlažnost v zraku. Zelo pomaga vlažilec zraka. Kar vse rastline lahko premaknete tako, da so v stiku z njim. Če ga nimate, lahko monstero, ki ji ustreza vlažnejše okolje, ko se prhate, premaknete v kopalnico.
Nekateri jo redno vlažijo z uporabo stekleničk za pršenje oziroma pršilk. A to je le začasna rešitev. Poleti, ko je zrak bolj vlažen, pršenje običajno niti ni potrebno in lahko povzroči gnitje. Vedno je treba oceniti, kakšne so dejanske razmere in se jim pri skrbi prilagoditi. Pozimi bo pomagalo še, če rastline odmaknete stran od virov toplote, kot so radiatorji, kamin ...
Velikost
Če želite, da monstera raste v višino, v lonec zapičite višjo palico, ob kateri se bo lahko vzpenjala. Ko postane dovolj visoka, ji bo palica v oporo.
Običajno jo je treba po dveh letih presaditi v večji lonec. Pri tem pazite, da ne uporabite prevelikega. Vedno je treba rastlino presaditi le v nekoliko večjega. Monstero vsaki dve leti presadite, četudi ne želite, da se še vedno razrašča. V tem primeru uporabite lonec iste velikosti.
Vsaka rastlina je nekaj posebnega
Preden se odločite, katero sobno rastlino boste pripeljali v svoj dom, ocenite, kakšne so v njem razmere. Imate veliko neposredne sončne svetlobe? V tem primeru je bolje kot monstero izbrati rastlino, ki ji to bolj ustreza.
Posamezne rastline imajo svoje zahteve, hkrati tudi rastline iste vrste nimajo vedno povsem istih potreb. Zato je treba te, ki si z nami delijo dom, ves čas opazovati. Zaliti jih je treba, ko potrebujejo vodo, jih premikati k sončni svetlobi ali stran od nje ... Rastline v vsakem trenutku jasno pokažejo, ali imajo, kar potrebujejo, ali ne.
Najlepša dekoracija
Monsterini listi so zadnje čase moderni kot potisk, denimo za posteljnino, zavese, tapete ... Zelene rastline poživijo vsak prostor, še posebej zanimive so v kombinaciji z modrim ozadjem. Poskušajte skupaj postaviti več različnih rastlin. Večje zadaj in manjše spredaj. Višino lahko uravnavate tudi s podstavki (to je lahko denimo že nekaj knjig). Lahko skupaj postavite rastline iste vrste ali različnih vrst.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV