Namizna svetila se običajno znajdejo na delovnih mizah, nočnih omaricah, mizicah ob kavču ali fotelju, tudi na komodah v hodniku ... Uporabna so lahko, ko ob organizaciji druženja pripravite posebno mizo, kjer razporedite hrano, ki si jo gostje sami postrežejo. Če to ni dobro osvetljena jedilna miza, lahko za svetlobo poskrbite z namiznimi lučmi.
Včasih so namenjene osvetlitvi delovne površine, drugič so lahko akcentne ali ambientalne. V slednjem primeru dajejo splošno osvetlitev, v drugem osvetljujejo določen del, ki ga poudarjajo, včasih pa ga osvetlijo tudi zato, da v prostoru ne bi bilo temnega kotička, ki vzbuja neprijetne občutke (včasih celo povsem nezavedno).

Pogoste napake
Osvetlitev zares vpliva na počutje v prostoru in posledično nakup luči ni enostaven. Kakšni nasveti vam lahko pomagajo?
Nikar ne kupite kar svetila, ki vam pade v oči, in šele nato iščite mesta zanj. Potrebujete pravo količino svetlobe na ravno pravem mestu, zato morate najprej določiti, kje potrebujete kakšno svetlobo. Če v postelji ne berete, vam denimo zadostuje šibkejša luč.
Kje bo stala, je pomembno vedeti še zato, ker se mora ujemati s preostalimi elementi, v primeru namiznega svetila je posebej ključno ujemanje z mizo oziroma mizico, kamor ga postavite.
Višina in še ...
Pri izbiri elementov je treba iskati sorazmernost. Če je denimo nočna omarica visoka, je lahko luč nižja. Pravilo pravi, da bi – ko sedite – spodnji del senčila moral segati do višine oči.
A to ni edina sorazmernost, ki jo je treba upoštevati. Na zelo visoki mizici (denimo ob fotelju) ne more stati zelo nizka luč, ker bo to delovalo vizualno smešno. Ravno tako ne more biti na nežni, delikatni mizici svetilo, ki optično deluje težko. Izbrati morate takšnega, ki je ravno tako delikatno. In obratno seveda velja v primeru mizice, ki deluje trdneje, mogočneje. Ne ujema se z nežnim dizajnom.
Smešno bo delovalo tudi, če je svetilo tako veliko, da pokrije celotno zgornjo površino denimo nočne omarice (običajno manjšega elementa, zato do te napake lahko hitro pride).

Še več ujemanja
Ne le da se mora svetilo ujemati z mizico oziroma omarico, ujemati se mora s celotno opremo prostora, kot tudi s preostalimi svetili, saj običajno ni dobro, da bi uporabili le enega. To ne pomeni, da morate kupiti skupino enakih. Lahko se odločite za simetričnost – denimo za enaki svetili na vsaki strani postelje ali kavča. A dandanes se tudi v takšnih primerih, kjer je mogoče enostavno doseči simetričnost, ceni več razgibanosti. Zato oblikovalci priporočajo izbiro svetil, ki se ujemajo, a so drugačna.
Treba je slediti občutku in ravno zato opremljanje ni enostavno. Kdaj se svetila ujemajo, ni mogoče določiti s par pravili. Lahko denimo mešate različne kovine, vendar spet ni dobro pretiravati ... Splošno pravilo bi lahko bilo, da morajo imeti svetila nekaj skupnega (denimo vsa so lahko minimalistična).
Dandanes velika izbira vsekakor omogoča, da so ta tudi dekoracija prostora, a uporabnost bi morala ostati primarna, kot tudi umestitev v celoto.
Pisarniška luč
Še posebej pri namiznih lučeh za opravljanje nalog je pomemben tudi krog osvetlitve. Večja delovna površina potrebuje višjo luč; priporoča se LED osvetlitev. Krog osvetlitve pa je odvisen tudi od zgornjega premera senčila. Na precej stvari je treba biti pozoren, da bi bili na koncu zadovoljni.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV