Dvajseta leta prejšnjega stoletja so podrobno opisana v številnih romanih in filmih. To je bil čas ekonomskega, družbenega, umetniškega in kulturnega razvoja na Zahodu, predvsem v ZDA. Zaradi vsesplošnega razcveta in norih zabav so jim v angleško govorečem svetu rekli "rjoveča 20-ta" (Roaring 20s), v Franciji pa kar "nora leta" (années folles). To so bila zagotovo dinamična leta, ki so jih zaznamovali jazz glasba, nore zabave, Art Deco, začetek nemške šole oblikovanja Bauhaus, obleke z volančki in resicami ter klobuki in trakovi s perjem v laseh.
Verjetno ena prvih asociacij na 20. leta prejšnjega stoletja je film Veliki Gatsby (The Great Gatsby), ki je bil posnet po istoimenski knjižni predlogi ameriškega pisatelja Francisa Scotta Fitzgeralda. To je bil tudi čas, ko so se začeli množično proizvajati in uporabljati avtomobili, telefoni, potniška letala, razvijala se je filmska industrija in radio. Hitra industrijska in gospodarska rast je pospešila potrošništvo, ljudje so začeli bolj množično potovati po svetu, graditi so se začeli prvi nebotičniki. V številnih državah so ženske pridobile volilno pravico, kar je prav tako imelo velik vpliv na družbo.
Uživaški življenjski slog, avanturizem in razkošje so se odražali tudi v domovih ljudi. V notranjem oblikovanju so se vse bolj odmikali od maksimalističnega sloga iz konca 19. stoletja. Natrpani domovi, prebogati vzorci in eklektični slog niso bili več "in". Ljudje so začeli težiti k bolj pravilnim geometričnim oblikam, eksotičnim vzorcem, predvsem pa se je v dizajnu odražal glamur in blišč Hollywooda. Pohištvo je postalo vse bolj enostavnih oblik, barve so bile bogate, med materiali je prevladoval krom.
Eden od slogov, ki je najbolj zaznamoval tisti čas, je bil Art Deco, ki je veljal za ultra moderen slog, pa čeprav je navdih črpal tudi iz antike. Stare motive so namreč oblikovalci in umetniki kombinirali z industrijskimi in geometrijskimi oblikami, z bleščečimi tkaninami, ogledali, srebrnimi, zlatimi ter kromiranimi okvirji. Za ta slog je značilna tudi uporaba kontrastov (temno-svetlo, okroglo-kvadratno, ravno-valovito), industrijskih materialov, čiste in elegantne linije ter blišč. Poglejmo torej, kako se "rjoveča 20-ta" vračajo.
Geometrične oblike
Čiste linije, minimalizem, geometrijski vzorci in oblike. Krogle, pravokotniki, trapezi. Vse to so v norih 20. letih naravnost oboževali. Elementi so pogosto razporejeni v simetričnih vzorcih. In ti elementi so znova v trendu.
Sončni žarki in cikcak vzorci
Ne glede na to, ali gre za tapete ali morda za okrasne blazine. S tem vzorcem boste v dom vnesli nekaj drznosti. Ti vzorci se sicer v notranjem oblikovanju pojavljajo že zadnjih nekaj let. Zelo pogosto se je v Art Deco pojavljal tudi motiv sončnih žarkov, ki se prav tako vrača predvsem v obliki ogledal in drugih dekorativnih elementov.
Drzne barve in globoki odtenki
Barve, ki so bile značilne za notranji dizajn v 20. letih prejšnjega stoletja, so se umaknile od živih tonov. Prevladovale so globoke barve, sprane oziroma umirjene, ki so se dopolnjevale z različnimi odtenki sive. Bledo vijolična, olivno zelena, določeni odtenki modre, globoka zelenomodra, sprana rdeča so barve, ki se v kombinaciji s sivimi toni tudi danes vse bolj pojavljajo v interierjih. Poleg tega pa še zlata in srebrna.
Resice
Še en prepoznaven element 20. let prejšnjega stoletja so resice, ki so krasile predvsem damske obleke v tistem času, pa tudi dom. Zdaj se znova vračajo predvsem pri blazinah, posteljnini in drugem hišnem tekstilu.
Svetleči materiali
Za pohištvo in kot dekoracija so se pogosto uporabljali sodobni materiali, kot so aluminij, nerjaveče jeklo, bakelit, krom, plastika ... Glamurozen in razkošen slog pa so poudarjali tudi z vitraži, lakiranimi površinami in ogledali, ki so bili pogosto tudi na pohištvu.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV