Pretiravanje z belo barvo
Veliko ljudi se drži bele barve, ker deluje varna. Imajo prav. A le do neke mere. Če je ne boste kombinirali z drugimi barvami, bo domovanje hitro izpadlo nekoliko bolnišnično. Izbira barv je pomemben element opremljanja. Morda se jih boste nehali bati, če boste poznali pravilo 60–30–10. Kako sestavite barvno paleto? Približno 60 odstotkov, torej več kot polovico, naj predstavlja nevtralna, nevpadljiva barva, kot je bela. 30 odstotkov naj bo nekoliko drznejše, a ne predivje barve – denimo modre. Le 10 odstotkov naj bo najmočnejše barve, ki je vpadljiva – denimo rdeče.

Strah, da je določen element preveč vpadljiv
Predstavljajte si, da vam je v oči padel kavč z žametno prevleko v prekrasnem vijoličnem odtenku. V prodajalni ga občudujete, a strah vas je, da je predrzen, zato se odločite za klasičen siv model. Vsekakor nekoliko drugačnega elementa opreme nikoli ne kupite prehitro in brez razmisleka, še posebno, ker je cena običajno višja. Kavča zagotovo ne boste čez noč zamenjali. Verjetno bo v vašem življenju vsaj nekaj let. A to ne pomeni, da morate nujno izbrati nekaj klasičnega. Če je en element v prostoru bolj vpadljiv, je lahko vse ostalo zelo preprosto, vendar bo učinek še vedno zanimiv. To je pravzaprav najlažji način, da vaša – v tem primeru – dnevna soba deluje posebno.
Preveč vsega ali premalo vsega
Obstaja ravnovesje, ki ga je treba poskušati najti. V prostoru ne sme biti preveč elementov, ki se med seboj spopadajo za pozornost tistega, ki vstopi. Po drugi strani je napaka, če v prostoru prav nič ne priteguje pozornosti. Oko ne ve, kje bi se ustavilo. Bega. Niti v prvem niti v drugem prostoru se ne boste počutili dobro. To občutje je lahko podzavestno. Morda do sedaj niste niti pomislili, da je razlog lahko oprema. Zmernost ne pomeni, da v domovanju ni ničesar posebnega in drznejšega. Enostavno tega ne sme biti niti preveč niti premalo.

Ne razmišljate o teksturah in oblikah
Najprej k teksturam. Volnena odeja ima eno teksturo, stol iz ratana drugo. V vsakem prostoru morate kombinirati več različnih tekstur. Te pustijo vizualen vtis, podobno kot akcentna barva ali drugačen dizajn. Do sedaj ste verjetno že razumeli, da brez nekaj posebnosti domovanje deluje sterilno.
Kako je z oblikami? Tudi tu morate kot pri teksturah iskati kontraste. Če je v prostoru veliko ravnih linij in pravokotnih kotov, potrebujete nekaj okroglega. V kopalnici, kjer se ta težava pogosto pojavi zaradi ploščic, je lahko zanimiva popestritev okroglo ogledalo. V dnevnem prostoru je rešitev lahko okrogla kavna mizica. Pozorni bodite še, da ima oko rado nekaj ponavljanja. Vsaj še nekaj mora biti okroglega, tekstura se mora prav tako nekje ponoviti. Naši možgani ne marajo monotonije, a niti tega, da se nekaj ne ponovi.
Niste pozorni na razmerja
V majhne prostore ne spadajo preveliki elementi, v prostore z visokimi stropi je treba postaviti več višjih elementov … Še eno pravilo vam je lahko v pomoč, in sicer pravilo dveh tretjin. Predstavljajte si manjšo dnevno sobo. Kavč je ob eni od sten. Naj bo njegova najdaljša stranica za dve tretjini dolžine stene. Kavna mizica pa naj bo dolga za dve tretjini kavča. Ne sme biti torej niti premajhna niti prevelika. Pazite še, da ni prenizka. Sega naj približno do dela, kjer sedite. Ko opremljate, morate imeti merilni trak vedno pri roki. Popolne opreme ni mogoče doseči le z upoštevanjem nekaj pravil, vendar so vam ta lahko v pomoč, če se še ne zanašate na svoj občutek. Sčasoma se bo tudi ta izostril.
Dominvrt e-novice

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV