Manj je več
Da bi stenska dekoracija zares prišla do izraza, moramo v prvi vrsti premisliti, kako jo umestiti v prostor. Prvo in osnovno pravilo, ki vam ga ob tem polagamo na srce, je, da moramo steni pustiti dihati ali drugače povedano – držimo se pravila "manj je več". S stensko dekoracijo torej ne pretiravamo, prazna stena, na kateri si lahko spočijemo oči, je vsekakor dobra protiutež tisti, ki je nekoliko bolj polna.
Kombinacija združevanja elementov naj bo premišljena in naj nikakor ne služi zakrivanju večjih nepravilnosti na steni. Uravnoteženost le-teh, ki se nanaša tako na samo izbiro elementov kot na postavitev, pa bo v prostor vnesla občutek reda in urejenosti.
Kateri element torej izbrati za popestritev vaših zidnih površin?
Fotogalerija
Fotografije so najbolj priljubljen in brezčasni element stenske dekoracije, ki nikoli ne gre iz mode. Ustvarite svojo stensko galerijo s kombinacijo slik v različnih velikostih. Ne glede na to, ali se boste odločili za svoje lastne fotografije, umetniško delo priznanega slikarja ali pa cenovno dostopnejše slike, ki jih ponujajo spletne in fizične trgovine za dekoracijo doma, boste z njimi v dom vnesli svojo zgodbo in stanovanje naredili bolj osebno.
Ogledalo
Ogledalo ni le uporabni element, ki služi svojemu namenu, ampak lahko prostoru doda tudi estetsko vrednost. K samemu ogledalu sodi tudi lep okvir, ki se ujema s preostalim pohištvom in tako doda še piko na i. Enako kot pri galeriji slik lahko tudi s postavitvijo več ogledal ustvarimo občutek polnosti in dodelanosti. Postavimo jih tako, da so v višini oči, kar je približno 150 cm od tal.
Tapete
Stenske tapete se v zadnjih letih v nekoliko spremenjeni in osveženi podobi vračajo nazaj. Njihova priljubljenost se je skozi zgodovino precej spreminjala, in če je še 10 let nazaj izgledalo, da je trend stenskih tapet minil za vse večne čase, je njihova priljubljenost danes spet na vrhuncu. Primerne so prav za vse prostore, od kopalnice, kuhinje in dnevne sobe do celo zunanjih površin. Da bi tapete zares prišle do izraza, hkrati pa v prostor ne vnašale kaosa, bodite pozorni na preostale vzorce v sobi, npr. na blazinah ali posteljnini. Ti naj bodo v kombinaciji s tapetami nekoliko bolj minimalistični in manj vpadljivi.
Stensko rastlinje
Če si upate biti malce bolj drzni, boste morda razmislili o tem, da življenje v prostor vnesete s stenskim zelenjem. Zelena stena nikakor ni rezervirana samo za zunanje površine hiše ali stene balkona, ampak prinaša dinamiko in živahnost tudi notranjim prostorom. Kdo pravi, da bi sobna rastlina morala vedno biti postavljena v lončnico in odmaknjena v kot sobe? Pravila so zato, da se kršijo, in včasih je rezultat naravnost osupljiv!
Stenske police
Police, pritrjene na steno, združujejo elemente uporabnosti in dekoracije. Na poličko, ki se ujema s preostalim pohištvom, lahko postavite kakšno knjigo, svečko ali pa morda manjšo rastlino. Slabost le-teh je, da predstavljajo odprte odlagalne površine, na katerih se s časom lahko nabere marsikaj – od prahu do nepotrebne navlake –, nered pa težko skrijemo. Če ste bolj redoljubne sorte, potem s tem ne boste imeli težav, v nasprotnem primeru pa vsekakor svetujemo, da raje izberete zaprte omarice za shranjevanje, steno pa popestrite s kakšnim izmed preostalih dekorativnih elementov.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV