Ste tudi vi komaj čakali zimske dni, da lahko svoje stanovanje okrasite s svečkami in svečami najrazličnejših vonjev, barv, velikosti in oblik? V obdobju, ko je dan že pošteno krajši, zunanje temperature pa so že povsem zimske, ni nič bolj sproščujočega od posedanja v udobnem kavču ob knjigi in skodelici čaja ter s prižgano svečko, ki ustvari prijetno toplo svetlobo, sploh, če je ta dišeča pa še osvežujoč vonj ima. Pa veste, kako jo pravilno prižgati in kako poskrbeti, da bo ta gorela čim dlje?
Sveče so odličen način za ustvarjanje ambienta, a so lahko, odvisno od velikosti in znamke tudi precej drage. Če ste opazili, da vaše sveče zelo hitro ugasnejo, vam pomagamo s koristnimi nasveti in triki.
Poleg kratkega časa gorenja je težava okrasnih sveč tudi to, da začnejo pokati ali postanejo čudne oblike, kar povzroči, da začne vosek odtekati. Da bi preprečili neenakomerno gorenje in jim podaljšali življenjsko dobo, upoštevajte nekaj nasvetov.
Posebno pozornost posvetite prvemu gorenju svečke
Da bi vaša svečka gorela čim dlje, je zelo pomembno, kako jo prvič prižgete. Držite se pravila, da prvo gorenje traja vsaj toliko časa, da se zgornja plast voska popolnoma raztopi. Čas gorenja je odvisen od velikosti sveče, navadno pa na namiznih svečah to traja približno dve uri. Prvo gorenje določa tudi, kako bo sveča gorela ob vsakem naslednjem prižigu, zato poskrbite, da stenj v sveči zaradi nepravilnega gorenja ne bo postal prekratek in se 'utopil' v vosku.
Pred vsakim prižigom svečke odrežite vrhnji del stenja
Poskrbite, da boste stenj pred vsakim prižigom pri vrhu prirezali. Za to uporabite prirezovalnik za stenj, če ga nimate, pa to lahko storite tudi z navadnimi škarjami. Pri tem bodite dosledni, saj se bo sicer ustvaril prevelik plamen, začele se bodo tvoriti saje in sveča bo gorela hitro in neenakomerno. Krajši stenj pa pomeni manjši plamen, počasnejše taljenje voska in daljšo življenjsko dobo sveče.
Pomagajte si s soljo
Morda se sliši nekoliko nenavadno, a sol vam lahko pomaga podaljšati čas gorenja. Naslednjič, ko boste prižgali novo svečo in se bo pri vrhu nabrala ravno pravšnja količina voska, jo ugasnite. Nato v še vroč vosek potresite debel ščepec kuhinjske soli – vmešajte ga z zobotrebcem. Sol se bo v vrelem vosku stopila ter tako podaljšala gorenje, ko boste naslednjič prižgali svečo.
Svečo za nekaj ur postavite v zamrzovalnik
Metoda zamrzovanja se še posebej dobro obnese pri stebričastih in stožčastih svečah, medtem ko je treba biti pri tistih v steklenem kozarcu bolj previden, saj obstaja nevarnost, da bi ta ob spremembi temperature počil. Če svečo postavite v zamrzovalnik, se bo vosek strdil, kar bo upočasnilo gorenje. Sveče lahko hranite v zamrzovalniku toliko časa kot želite, a večja, kot je sveča, več časa bo seveda potrebovala, da bi ta trik deloval.
Postavite jo stran od prepiha
Prižgano svečo hranite stran od zračnikov, ventilatorjev in prepiha, ki bi lahko plamen 'odpihnil' na eno stran in povzročil neenakomerno gorenje voska. Krater v sveči, ki nastane iz tega razloga, bo namreč sveči znatno zmanjšal življenjsko dobo. Če opazite, da se stenj, po tem, ko ste svečo ugasnili, nagiba na eno stran, ga previdno poravnajte.
Izogibajte se ugašanju sveče s pihanjem
Morda boste pomislili, da so dušilci sveč še en pripomoček, ki vam ga trgovci želijo prodati, vi pa ga v resnici ne potrebujete. Kar je pravzaprav res. Dejstvo pa je, da ob upihanju plamena v vosek s stenja padejo tudi majhni delci pepela, ki ne le, da ne izgledajo nič kaj lepo, ampak bo zaradi njih sveča v prihodnje tudi slabo gorela. Večina izmed nas dušilca sveč seveda nima doma, in tudi ni nobene potrebe, da bi ga imeli. Prav enak učinek – zaustaviti pretok kisika in zadušiti plamen, bo imela skodelica ali pa drug steklen, keramični ali kovinski pokrov.