Sliko ste obesili previsoko
Čas je, da iz predala vzamete merilni trak, kajti obstaja čarobna številka, s katero lahko vsakokrat pravilno obesite svoje umetniško delo. Splošno sprejeto pravilo pri notranjem oblikovanju je, da mora biti središče umetniškega dela približno 145 do 150 centimetrov nad tlemi. To velja za standardno "višino oči". Seveda obstajajo izjeme – če ste denimo družina res visokih ljudi, potem vsekakor dvignite to središče.
Lahko greste tudi nekaj centimetrov višje ali nižje, odvisno od tega, ali imate višje ali nižje strope, toda splošno pravilo je, da mora umetniško delo mora vedno ostati na "standardni" višini oči.
Če ste torej v dvomih, je to pravilo vedno dobro izhodišče, nato pa ga lahko po potrebi nekoliko prilagodite glede na svojo situacijo.
Obešanje umetniških del previsoko je resnično zelo pogosta napaka, zato se ne počutite slabo, toda če svoje umetniško delo obesite v višino oči, ga boste bolje povezali z ostalimi elementi v sobi in na koncu boste bolj uživali.
Napačna velikost
Če imate veliko prazno steno, je zadnja stvar, ki jo želite obesiti na sredino, majhna slika. Preprosto se bo 'izgubila'. Če imate opravka z veliko prazno steno, na kateri ni ničesar, obesite nanjo karseda veliko sliko.
Če umetnine obesite nad pohištvo, kot je kredenca, kavč ali postelja, se prepričajte, da vaše umetniško delo NI večje od vašega pohištva. Ne prizadevamo si za čim težji videz!
Če obesite zelo velik kos, ne pozabite, da morajo biti večje stvari od očesa bolj oddaljene, da jih boste lahko pravilno videli. Zato preverite, ali je vaša soba postavljena tako, da boste lahko resnično uživali v svoji sliki.
Prevelik razmak med slikami
Res pogosta napaka je tudi obešanje več umetniških del s prevelikim razmakom. Če na eno steno obesite več umetniških del, bi jih morali obravnavati kot eno samo umetniško delo. Če posplošimo, je dobro, če je med umetniškimi deli od 7 do 10 centimetrov razdalje.
Druga napaka je ta, da razmak med slikami ni enakomeren. Če ste v dvomih, kako bo videti razmak, izdelajte papirnate predloge in jih obesite oziroma nežno prilepite na steno, da se prepričate, ali je vse pravilno razporejeno.
Če izdelujete galerijsko steno, imate lahko različne okvirje umetniških del v različnih slogih, vendar naj razmak med kosi ostane skladen.
Podcenjevanje teže
Vedno se prepričajte, da tisto, kar boste obesili na steno, ne bo padlo z nje. To še posebej velja za vse okvirje, ki imajo zaščitno steklo. Nihče si ne želi, da bi njegova umetniška dela padla na tla in se uničila.
Ne posvečate dovolj pozornosti okvirjem
Pravi okvir lahko resnično izboljša umetniško delo, napačen pa lahko postane velika motnja. Če je vaš prostor opremljen eklektično, lahko mešate različne sloge okvirjev in bo vse videti v redu (pazite na enake razmake), vendar bodite pozorni na slog svoje sobe in ugotovite, kakšen okvir bi lahko dobro učinkoval v vašem prostoru.
Na splošno so sodobni, bolj abstraktni kosi ali črno-bele fotografije dobro videti v enostavnem kovinskem okvirja, lahko pa izberete lesen okvir z zelo tankim in preprostim profilom. In takšen videz lahko dobro učinkuje v sodobnejšem prostoru.
Bolj okrašeni ali morda večji leseni okvirji pa se lahko dobro obnesejo pri bolj tradicionalnih slikah ali umetniških delih.
Tukaj je pomembna tudi barva okvirja – za mirnejši videz boste želeli okvirje v enaki ali podobni barvi. Če greste v bolj eklektično smer, pa jih mešajte, kar vas je volja.
Preberite še:
Dominvrt e-novice
Vir: Posh Pennies.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV