Slike in fotografije – drage ali poceni – so izjemno učinkovit okras katerega koli prostora. Od družinskih fotografij do slik pokrajin, morda celo uokvirjenih navdihujočih stavkov – le ne vzemite kladiva in žeblja in slednjega začnite zabijati brez vsakršnega premisleka. To je recept za katastrofo. Jasno si morate predstavljati, kakšen bo končni učinek. Sledi nekaj idej in napotkov.
Število tri
Enostavno, a vizualno vpadljivo je obešanje treh slik skupaj. Je veliko lažje kot ustvarjanje tako imenovanega galerijskega zidu, a vizualno običajno bolj zanimivo kot ena sama slika.
Nad kavčem
Prostor nad kavčem kar kliče po nekakšni okrasitvi, a paziti morate, da ni veliko praznega prostora med samim kavčem in spodnjim robom slike/slik. Prav tako izbran vizualni okras ne sme biti niti daljši od kavča niti mnogo ožji. Splošno pravilo je, da zavzame nekje dve tretjini prostora.
Na ravni oči
Sredina slike naj bi visela približno na ravni oči – a ni točnega odgovora, kje to je, saj smo različno visoki. Ne le to. Zakaj denimo slika ne sme biti mnogo nad kavčem? Ker v dnevni sobi pogosto sedimo, zato je naša raven oči nižje. Enako je v jedilnici. Poskušajte upoštevati, s katere višine boste povečini gledali sliko.
Televizor
Tudi nad oziroma ob televizorju je prostor, ki deluje prikladen za še nekaj vizualne poživitve. A upoštevajte, da je sam televizor nekakšna slika, in to kar velika. Zato postavitev preostalih elementov povsem uskladite z njim.
Uravnoteženost
Če je v interjerju že kar nekaj elementov živih barv, so lahko na stenah črno-bele fotografije. Če je interjer bolj mirno opremljen, lahko slike dodajo nekaj barve.
Ne zanemarite kuhinje in kopalnice
Seveda je razumljivo, zakaj slike in fotografije običajno ne najdejo mesta v tej dveh prostorih, kjer je v zraku veliko vlage, lahko pa voda tudi škropi. Nikar sem ne postavite dragocenih del, lahko pa kaj, česar vam ne bo žal, če se uniči. Seveda ne obesite tega ravno nad štedilnik, kjer je vroče in se dviga para zaradi kuhanja. Poiščite malo manj izpostavljeno mesto, a če ga najdete, so slike in fotografije tudi v kopalnici in kuhinji čudovita ideja.
Razgibanost
Če ustvarjate galerijski zid, kar je precej slik ali fotografij skupaj, lahko kombinirate dela različnih velikosti. To daje kombinaciji celo pridih modernosti. Simetričnost (denimo treh slik skupaj) deluje bolj tradicionalno. Če želite nekaj vmes, lahko različno velike slike/fotografije postavite v enake okvirje.
Hodnik
Medtem ko v majhnem hodniku hitro zmanjka prostora, je na steni običajno mogoče obesiti nekaj slik ali fotografij, brez da bi to delovalo prenatrpano. Obenem bo predprostor takoj bolj zanimiv, dom bo pustil boljši prvi vtis vsakomur, ki bo vstopil.
Začnite z največjim kosom
Če kombinirate več kosov, je najpametneje začeti z največjim (kot smo tudi malo prej svetovali, da naj v primeru televizorja ta predstavlja začetno točko). Vsemu ostalemu najdite prostor okrog tega najbolj vpadljivega elementa. Bolje je, če so večje slike ali fotografije spodaj in bolj levo. To našim očem deluje bolj uravnoteženo. Če bi bila večja slika zgoraj in bolj desno, bi nas kar zmotilo. Najbolje je sicer največji element postaviti spodaj in na sredino (denimo televizor) ter preostalo levo, desno in zgoraj.
Motiv
Skupaj lahko postavite različne slike in fotografije, vsako v drugačnem okvirju, za povrh celo dekorativne krožnike ali plastično rogovje. Marsikaj lahko skupaj deluje prav zanimivo in estetsko. Toda običajno najbolje izpade, če vse povezuje rdeča nit oziroma en motiv – denimo cvetje, tuja država ali barva, ki se ponavlja. Če se bojite, kako bo kombinacija izpadla na steni, jo najprej preizkusite na tleh. Tu lahko sestavljate, razstavljate in se motite, dokler ne zadenete terne.