Moderne tehnologije, ki nam dan danes omogočajo nemoteno delo od praktično kjerkoli, so za marsikoga od nas prijetna dobrodošlica. Glede na to, da nismo omejeni na nek predpisan prostor, v katerem bi vsakodnevno preživeli določen čas, si svoj urnik organiziramo poklicu in količini dela primerno. Kljub temu, da lahko delo opravljamo iz svoje najljubše kavarne, kjer nam vonj po kavi daje dodatno motivacijo, ali dnevne obveznosti uredimo kar pod senčnikom na peščeni plaži kakšnega idiličnega tropskega otočka, večina vseeno potrebuje tudi nek urejen delovni kotiček znotraj svojega doma, v katerega se vedno znova vrača. Kako si ga lahko z nekaj vložka in veliko domišljije uredimo tako, da bo za nas kar najbolj prijazen in hkrati spodbuden, preverite v nadaljevanju.
V prvi vrsti smo pri urejanju spodbudne delovne površine vezani na velikost našega doma, pa naj gre za dvoetažno enodružinsko hišo ali miniaturni studio, domačo pisarno prilagodimo količini prostora, ki ga imamo na voljo. Če imamo to srečo, da si za delo dejansko lahko preuredimo kakšno sobo za goste, večjo shrambo ali denimo garažo, v kateri se ta trenutek nabira le balast, je potencial, ki ga ta prostor ponuja vsekakor vredno izkoristiti.
Po temeljitem sortiranju, praznjenju in čiščenju prostorov, ki smo se jim odločili spremeniti namembnost, najprej preverimo, če so bivalno ustrezni tudi za človeka, ne samo za skladiščenje imovine. V garažah ali kakšnih polkletnih sobah je priporočljivo preveriti predvsem toplotno izolativnost, saj omenjeni prostori ponavadi veljajo za hladne, torej neogrevane in manj izolirane. Sledijo tlaki, ki so pogosto nefinalizirani oziroma izvedeni v betonu, ki jih je za uporabniku prijazen delovni prostor potrebno obložiti s primernim zaključnim slojem. A ko imamo osnovne pogoje zagotovljene, se začne tisti bolj prijeten del, ko prostor lahko resnično prilagodimo svojim željam in potrebam.
Za zagotavljanje primernega delovnega prostora, sploh če govorimo o delu za računalnikom, potrebujemo najprej osnovne pohištvene elemente, med katere spadajo delovna miza, primeren delovni stol ter določen odstotek shranjevalnih površin, ki jih prilagodimo svojim potrebam. Da bo prostor v celoti funkcioniral kar najbolje, je priporočljivo, da je oprema skladna in premišljeno izbrana. To boste najlažje dosegli, če v osnovi izberete oblikovalski slog, ki vam je blizu in potem pri izbiri opreme sledite vsaj osnovnim zakonitostim izbranega sloga. Če prisegate na sodobno, vam je všeč rustikalno, skandinavsko ali mediteransko, vse pohištvo in dodatke boste najlažje prilagajali osnovni barvni shemi, torej, če bodo večje površine v prostoru, kot so stene ali kakšne vgradne omare v belih, bež ali svetlo sivih odtenkih.
Pomemben dejavnik, ki vpliva tako na naše počutje kot tudi na našo produktivnost, je zagotovo svetloba. Poleg splošne osvetlitve, ki jo načeloma omogoča osrednji vir svetlobe v prostoru in je umeščen centralno, si zagotovite tudi dovolj delovne svetlobe, ki se najbolje obnese v obliki primernih namiznih svetil.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV