V majhnih stanovanjih zna biti smotrna organizacija pohištva zares pravi izziv. V večini primerov moramo v en sam prostor umestiti kuhinjski, jedilni in dnevni kotiček ter v smiselno celoto pogosto skleniti še spalni del. To vsekakor ni lahka naloga, saj moramo biti, če hočemo, da bo prostor dobro funkcioniral in se bomo kot uporabniki v njem dobro počutili, skrajno racionalni. Vsak nepotreben kos opreme, za katerega sami mogoče mislimo, da je nujen, prej lahko postane ovira, kot kaj drugega.
Jedilnica je dandanes v osnovi odprt fluiden prostor, ki ni ujet med štiri stene, kot nekateri ostali prostori našega doma. Bolj kot točka osame je točka srečevanja, povezovanja, prehajanja. V prvi vrsti pa seveda prostor prijetnega druženja ob obedovanju z ljudmi, ki so nam najbližje. Velikokrat je v neposredni interakciji s kuhinjo, lahko celo funkcionalno vezana nanjo, ali pa funkcionira kot nekoliko bolj odmaknjena mini oaza, umeščena k viru naravne svetlobe, torej ob okno, ali pozicionirana v kot prostora, kjer je nekoliko odmaknjena od središčnega dogajanja, a hkrati na točki, ki ima pregled na celotnim dogajanjem v prostoru.
Kombinacij za umestitev jedilnega kotička je tako tudi v manjših stanovanjih več, zato si ga lahko prilagodite po lastnih željah in glede na potrebe, ki najbolj odgovarjajo vašemu življenjskemu slogu.
Ena od možnosti opredelitve jedilnega kotička je v direktni povezavi s kuhinjsko nišo oziroma kuhinjo. To pomeni, da je jedilna miza lahko spojena kar z delovno kuhinjsko površino ali predstavlja del nje. Lahko se torej linijsko ali pravokotno (v obliki črle L ali T) navezuje na kuhinjski pult. Glede na neposredno povezavo obeh kotičkov je smiselno ohranjati tudi navezujoč se oblikovalski slog, kar pa sploh ne bo težava, sploh če jedilna miza predstavlja le podaljšek delovne površine.
Da bo občutek ob romantičnem sobotnem zajtrku v dvoje vseeno nekoliko bolj domač, lahko stole opremite z mehkimi blazinami v toplih barvah in na mizo postavite kakšno svečko ali vazo z rezanim cvetjem ali kar mini lončnico. Tako boste tudi navidezno ločili prostor na dva dela, tudi če gre v osnovi za enega.
Pomembno vlogo pri umeščanju jedilnega kotička igra tudi svetloba in če imate možnost, svetujemo, da to izkoristite. Nič ni lepšega, če med pitjem jutranje kave ali obedovanjem skozi okno opazujete okolico ali le uživate v soncu. Če jedilno mizo občasno izkoriščate tudi kot delovno postajo, je dovod naravne svetlobe še toliko bolj dragocen. Če vam prostor dopušča, ob okno lahko umestite tudi manjšo klopco ali tabure, ki ima možnost odpiranja sedala. Tako služi kot površina za sedenje in krati nudi prostor za shranjevanje.
Glede samih oblik jedilne mize se v majhnih stanovanjih najbolje obnesejo okrogle, sploh če stojijo le na osrednjem podstavku. To pomeni, da okrog nje lahko bolj udobno operiramo s stoli. Tudi glede samega števila stolov nam okrogla miza daje več svobode kot oglate, saj nas pri razporeditvi ne omejujejo vogali. Zaradi svoje oblike okrogla miza zavzame manj prostora, kot denimo kvadratna enakih dimenzij, kar pripomore tudi k sami prehodnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV