Buckinghamska palača je ena najbolj ikoničnih zgradb na svetu. Uradna rezidenca angleške kraljeve družine letno sprejme približno 100.000 gostov, še mnogo več pa jih privabi na ogled od zunaj.
Ker je grad trenutno v fazi prenove, ki se bo nadaljevala še nekaj časa, kralj Karel in njegova žena Camilla trenutno živita v Clarence House, valižanski princ ter njuni trije otroci pa v Adelaide House na posestvu Windsor Estate, nedaleč od središča Londona.
Obsežna prenova traja že vse od aprila 2017, zaključena pa naj bi bila do leta 2027. Pri delu je v začetnih fazah sodelovalo 41 zunanjih delavcev.
Čemu tako draga in obsežna prenova?
Zunanji obiskovalec bi morda podvomil, da tako razkošna palača potrebuje prenovo, a dejstvo je, da električna napeljava, vodovod in ogrevanje v palači niso bili posodobljeni že od petdesetih let prejšnjega stoletja. Da bi bila palača primerna za bivanje še naslednjih 50 let, so se odločili za postopno renovacijo v desetih letih. Poleg tega naj bi na ta način dosegli vrsto dolgoročnih finančnih in okoljskih koristi ter izboljšali dostop za obiskovalce.
Pogled v notranjost delno prenovljene palače
Podoba kraljeve družine, ki jo ob pomembnih priložnostih vidimo mahati z balkona Buckinghamske palače, je vsem dobro poznana.
Toda zadnjih pet let se je za kraljevsko zunanjostjo skrivalo gradbišče – vse do zdaj, ko so končno odstrli tančico skrivnosti. V javnost so prišle nove podrobnosti prenovljenega vzhodnega krila, ki bo kmalu prvič odprto za javnost.
Kaj vse vključuje prenova?
Slabih 431 milijonov evrov vreden načrt prenove je obsegal zamenjavo več kot 305 kilometrov zastarelih kablov in vodovodnih napeljav, ki niso bile zamenjane od petdesetih let prejšnjega stoletja in so zato povzročale tveganje za požar ali poplavo.
Posebnost prenove je bila ta, da so zaradi zamenjave električne in vodovodne napeljave vsako talno desko, ki so jo odstranili, zabeležili s številko ter označili na načrtu.
Ko je bila napeljava zamenjana, je bila vsaka talna deska postavljena nazaj na svoje prvotno mesto.
Odstranili so tudi nevarni azbest, ki se je skrival na notranjih površinah v več prostorih vzhodnega krila.
Na vrtovih so posekali na desetine češenj in to, ne da bi omogočili več naravne svetlobe in spodbudili regenerativno rast drugih rastlin.
Temačen in premalo izkoriščen računalniški prostor bodo nadomestili tudi s sodobno konferenčno sobo, IT učilnico in pisarno odprtega tipa. Nenazadnje pa bo prenovljene sobe in pisarne dobilo tudi osebje Buckinghamske palače.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV