Dominvrt.si
Tudi s pametnimi napravami je mogoče krmiliti in vnaprej vključiti hladilno napravo.

Enostavno in poceni hlajenje stanovanja

arh. Barbara Železnik Bizjak
09. 07. 2019 08.04
0

Pravijo, da se je podnebje v zadnjih desetletjih tudi v Sloveniji ogrelo za dve stopinji. Na lastni koži občutimo, da se nad trideset stopinj ogreje prej in pogosteje kot nekoč. Vročinski rekordi padajo drug za drugim. Posamezni vroči dnevi za počutje niso taka težava, kot so vroči dnevi, ki si sledijo drug za drugim. Občutek imamo, da tudi ponoči ne uspemo ohladiti prostorov. Toplota se nalaga v zidovje stavbe, počasi se je navzame tudi sicer dobro izolirana hiša, ki postane zalogovnik toplote.

Starejši ko smo, težje prenašamo vročino. Izpostavljanje soncu in hoja po največji vročini nista za starejše in lahko povzročita kup zdravstvenih težav, v najtežjih primerih lahko postane stanje celo ogrožajoče. Takrat je pametno, da si starejši naročijo dostavo živil na dom, obiske in opravila pa prestavijo na hladnejše vreme.

Piše: arh. Barbara Železnik Bizjak
Naprava naj bo nameščena tako, da nam mrzel zrak ne piha v glavo.
Naprava naj bo nameščena tako, da nam mrzel zrak ne piha v glavo. FOTO: Dreamstime

Če živimo v večstanovanjski stavbi in moramo poskrbeti za lastno prezračevanje, kaj storimo, ko se upre sonce in so zidovi pregreti? Namestitev klimatske naprave v prostore se pokaže kot edina možnost. A še prej lahko z nekaj ukrepi sami poskrbimo za lastno zdravje in počutje, da v stanovanju ali tudi hiši ne bo tako hitro vroče.

Zračimo le zelo zgodaj zjutraj, prepihu pri tem pa se umaknimo. Morda gremo takrat na vrt ali na kratek sprehod. Pravijo, da je najhladneje tik pred sončnim vzhodom, tako da nespeči lahko odprejo okna enkrat po polnoči. Oken ne odpirajmo zjutraj na vzhodni strani ali pa le zelo zgodaj. Ne puščajmo oken odprtih dolge ure, ker se nam zdi, da pihlja ali je prijetno. Zaprimo jih takoj, ko čutimo, da se je stanovanje malo ohladilo in spustimo rolete ali žaluzije. Morda pustimo odprto okno le na severni strani, če je še vedno dovolj hladno, a vseeno spustimo roleto.

Ne najučinkovitejši in zdrav sistem hlajenja.
Ne najučinkovitejši in zdrav sistem hlajenja. FOTO: Dreamstime

Pogosta napaka je zastiranje oken na notranji strani, misleč, da bo to preprečilo vdor vročine. Res učinkovita zaščita pred vročino in soncem mora biti na zunanji strani okna. To so lahko rolete, male ali velike kovinske žaluzije, tako imenovani screen roloji iz goste tekstilne mreže, ki zelo učinkovito zadržujejo toploto, tako na oknih in tudi na strešnih oknih. Vseeno prepuščajo pogled skozi okno, česar pri roletah ali žaluzijah ni.

Stropni ventilatorji pri nas niso pogosti, a tudi niso učinkoviti pri hlajenju zraka. Zrak mešajo in pospešujejo njegovo gibanje v prostoru. Učinkoviti so edino v kombinaciji s klimatsko napravo. Mali sobni ventilatorji so hitra prva pomoč, zrak mešajo, lahko tudi pršijo meglico ali hladijo, vendar nas hitro začne boleti glava od pihanja in morda tudi od višjega računa za elektriko. Zato so najbolj energetsko in uporabniško učinkovite klimatske naprave ali sistemske rešitve prezračevanja v večstanovanjskih stavbah ali stanovanjskih hišah. Mnogi se klimatske naprave branijo zaradi večje porabe elektrike in ker se bojijo, da bi se prehladili zaradi pihanja mrzlega zraka. Pomembno je, da izberemo varčno napravo, da ne odpiramo oken in hodimo na balkon, ko naprava deluje. Enoto je treba namestiti na tako mesto, da zračni tok ni usmerjen proti mestu, kjer običajno sedimo ali ležimo.

Tudi s pametnimi napravami je mogoče krmiliti in vnaprej vključiti hladilno napravo.
Tudi s pametnimi napravami je mogoče krmiliti in vnaprej vključiti hladilno napravo. FOTO: Dreamstime

Zunanji deli klimatskih naprav so lahko moteč element na fasadi. Vsakdo namešča enote po svoji presoji in stavba izgubi enoten videz in prav bi bilo, da se v nameščanje klimatskih enot na večstanovanjskih stavbah poenoti. V novejših, energetsko učinkovitejših stavbah se prezračevanje ureja sistemsko in je skrito očem, za uporabnika pa učinkovitejše, saj termostatsko uravnava želeno temperaturo.

Ne zračimo stanovanja takoj, ko zaide sonce. Takrat je še vedno zelo vroče in vse zunanje površine oddajajo vročino. Počakajmo uro ali dve, še bolje do polnoči. Rastline na balkonu ali terasi zalivajmo zjutraj, ko je morda tudi najlepši čas za nekaj hladu na balkonu.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854