1. Premalo udobja
Prostor je opremljen tako, da odlično izgleda, a ni udoben. Enako ali morda celo večjo količino pozornosti bi morali posvetiti temu, da je soba prijetna za uporabo. Ne boste je le gledali. Mizica mora biti tam, kjer jo potrebujete za odlaganje. Televizija mora stati tam, kjer jo najlažje vidite.
2. Nič zanimivega
Ste minimalisti. Želite, da je vaš dom sinonim elegance. Ne marate načičkanosti. Vse to je razumljivo, vendar je rezultat prepogosto notranjost, v kateri oko niti ne ve, kje naj se ustavi, saj nič ne pritegne pogleda – ni barv, tekstur, zanimivih oblik ... Celo dolgočasen prostor daje neprijeten občutek.
3. Popolno ujemanje
Vsi kosi se popolnoma ujemajo. Kupili ste komplet pohištva, vse, kar ste videli na fotografiji v katalogu in prav nič drugega. Toda takšno ujemanje je vizualno dolgočasno, nima osebnosti, ne deluje domačno. V resnici lahko kupite naslonjač ali kavno mizico, ki se sploh ne ujemata s preostalimi elementi, le zato, ker vam je všeč – in prav to naredi vaš dom unikaten.
4. Premalo elementov na zgornji polovici
Tako kot mnogo ljudi pohištvo postavi le ob steno, jih nemalo izkoristi le prostor, ki je na tleh. Ko je ta zapolnjen, prenehajo z opremljanjem in okraševanjem. Toda izkoristiti je treba še prostor, ki je na voljo vertikalno. Lončnico je mogoče obesiti s stropa, namesto knjižne omare je mogoče namestiti na steno police. Soba prav tako ne bo delovala harmonično, če bo vse povečini v spodnji polovici.
5. Premajhna preproga
Ljudje se bojijo velikih elementov, tudi velike preproge. Za povrh so te dražje, kar zagotovo strah pred napako še poveča. A velika preproga v dnevnem prostoru je pomembna, saj deluje povezovalno. Poveže vse elemente – kavč, mizico, naslonjače, talna svetila ... Če je preproga premajhna, boste morda te kose nato celo postavili preblizu skupaj. Ker tudi prevelika preproga ni smiselna, je uporaben trik, da z lepilnim trakom na tleh označite idealno velikost preproge in jo nato poiščete.
6. Le ena luč
Druga prepogosta napaka poleg premajhne preproge je: samo ena navadna stropna luč. Svetloba je še posebej pomembna v temačnejših hladnih mesecih in dejansko vpliva na razpoloženje. Prihajati mora iz več virov, ki so na različnih višinah – ne le na stropu, ampak tudi na tleh, steni itd. Morali bi imeti idealno svetlobo za različne dejavnosti v dnevni sobi, od branja do druženja itd. Poleg tega bi morali biti razsvetljeni vsi kotički, saj se pojavlja neprijeten občutek, kadar je eden temačen.
7. Vse je ob steni
Vso pohištvo ste postavili ob štiri stene in na sredini ni ničesar razen morda kavne mizice ob kavču. To še ni težava, če je soba zelo majhna – ko je večja, poskušajte pohištvo razporediti po celem prostoru. Kavč, mizica in naslonjači so lahko denimo na sredini in hodite okrog njih. Zato bo soba delovala celo večja.
8. Slike so prenizko ali previsoko
Slike, fotografije, kakršna koli stenska dekoracija mora biti v višini oči in ker v dnevni sobi pogosto sedite, je smiselno, da je na višini, ki jo iz sedečega položaja dobro vidite.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV