Dominvrt.si
Industrijski slog oblikovanja

Slog oblikovanja, ki mu pripisujemo, da je hladen, temačen in brezoseben

david vavtar
24. 04. 2024 05.00
0

Industrijski slog notranjega oblikovanja svoj navdih jemlje predvsem iz surovega videza nekdanjih tovarn, skladišč in delavnic. Za ta slog notranjega oblikovanja je značilna uporaba (rdeče) opeke, kovinskih ali betonskih elementov ter visokih stropov in ogromnih oken, ki v prostor vnašajo veliko naravne svetlobe. Čeprav ta slog deluje kot moderna inovacija, njegove korenine segajo v 18. stoletje.

Med industrijsko revolucijo 18. stoletja so se v večjih mestih po Evropi in Ameriki pojavile tovarne. Te tovarne so bile prostorne zaradi velikih strojev, grajene pa predvsem iz opeke in betona z vidnimi inštalacijami na stropu. 

V industrijskem slogu je poleg kovine razširjena tudi uporaba lesa, ki otopli celoten prostor.
V industrijskem slogu je poleg kovine razširjena tudi uporaba lesa, ki otopli celoten prostor. FOTO: Adobe Stock

Z napredkom tehnologije in širjenjem mest so se industrijski obrati premestili bolj na obrobja mest, tovarne v mestih pa so postale prazne. Sprva so bili ti prostori namenjeni striktno komercialni uporabi, pozneje pa so postali tudi moderna urbana stanovanja. 

Glavne značilnosti industrijskega sloga:

Odprta tlorisna zasnova – industrijski slog je znan po svoji odprti in zračni tlorisni postavitvi, ki so posledica ogromnih skladišč in tovarn po katerih črpajo navdih. Visoki stropi poskrbijo za občutek prostornosti, velika okna pa za obilico naravne svetlobe.

Vidni strukturni elementi – tramovi, jekleni nosilci in betonski stebri ostanejo vidni in neokrašeni, saj služijo kot funkcionalni in arhitekturni elementi. Izpostavljeni elementi prostoru ne dodajajo le industrijskega pridiha, ampak tudi poudarjajo pristnost in zgodovino stavbe.

Industrijske luči – igrajo ključno vlogo pri oblikovanju prostora. Prevladujejo svetila, ki so po obliki precej preprosta, a hkrati zelo elegantna. Predvsem so popularne velike žarnice z vidno žarilno nitko, viseče luči in talne svetilke, ki osvetlijo določen del prostora (npr. naslonjač v bralnem kotičku).

Vintage dekorativni elementi – da bi se bolj povezali na pretekle dejavnosti prostora, industrijski slog pogosto vključuje vintage ali druge predmete, ki so del industrijske dediščine. Ti predmeti so lahko stara tovarniška oprema ali orodje, okvirji za fotografije in slike, ki dodajo prostoru svoj značaj in pridih nostalgije.

Industrijski slog je znan po svoji odprti in zračni tlorisni postavitvi.
Industrijski slog je znan po svoji odprti in zračni tlorisni postavitvi. FOTO: Adobe Stock

Pohištvo 

V industrijskem slogu je poleg kovine razširjena tudi uporaba lesa, ki otopli celoten prostor. Les lahko najdemo v pohištvu, še posebej pri stolih in mizah. Namesto bogatih dekorativnih elementov tukaj najdemo bolj surove in izbrušene forme. Ta preprostost se vrti okoli ideje o ponovljivosti, ki se je pozneje razvila v koncept modularnosti ter posledično odpira nove možnosti ureditve prostora. Industrijski slog pa ne sestavljajo le grobi materiali, ampak tudi mehke sedežne garniture, oblazinjeni stoli in naslonjači (med katerimi je usnje najbolj priljubljen material). Ti mehki poudarki ne izboljšajo le estetike stanovanja, temveč dvigajo celotno raven udobja v prostorih. 

Barve

Monokromatska barvna kombinacija in industrijski stil se odlično podata skupaj, še posebej k odtenkom črne, sive in bele. Je ena izmed najbolj vidnih lastnosti, ki jo zlahka opazimo tako v sami notranjosti kot tudi v pohištvu. Ko gre za barvne poudarke, je dokaj enostavno najti rjaste barve in vse odtenke lesa. Žive barve so precej redke, vendar jih je mogoče implementirati v različne dodatke in dekorativne elemente, kot so blazine, preproge ali kot barvane inštalacijske cevi in jaški.

Industrijski slog notranjega oblikovanja ni le trend, ampak predstavlja zgodbo, ki se prepleta med preteklostjo in sedanjostjo. Z monokromatsko paleto in neobdelanimi materiali ustvarja vzdušje prefinjenosti in trajnosti. Zato poskrbite, da ustvarite prostor, ki bo odražal vašo osebnost in hkrati cenil zapuščino industrijske dediščine. 

Z monokromatsko paleto in neobdelanimi materiali ustvarja vzdušje prefinjenosti in trajnosti.
Z monokromatsko paleto in neobdelanimi materiali ustvarja vzdušje prefinjenosti in trajnosti. FOTO: Adobe Stock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698