Odgovor je …
Pogosto je razlika med prvim in drugim domovanjem edino to, da v slednjem tisti, ki ga je opremljal, ni razumel, kako pomemben je kontrast. Ko tega ni, prostor ne more zaživeti. A kako ga proizvesti? Načinov je več.
Kaj je kontrast?
Dobite ga, ko skupaj postavite dva elementa z nasprotnimi lastnostmi. Kontrast po eni strani tako ustvarja uravnoteženost (denimo v prostoru niso le ostri robovi, ampak tudi zaobljeni, niso uporabljene le svetle barve, ampak tudi temne ...) Po drugi strani ima kontrastna kombinacija tako imenovano vizualno težo, pritegne pogled. Ko kontrastov ni, vlada monotonija. A ni treba niti pretiravati, še vedno je treba iskati občutek harmonije.
Barva
Je eden najlažjih načinov, kako ustvariti kontrast. Vsak začetnik zna skupaj postaviti belo in črno. To je klasičen in priljubljen kontrast, ni pa edini mogoč. Če ste ljubitelj barv, skupaj postavite tiste, ki si v tako imenovanem barvnem krogu stojijo nasproti. To sta modra in oranžna ali vijolična in rumena ali rdeča in zelena. Še vedno lahko v interjerju prevladujejo nevtralne barve, kontrastne pa jih le akcentno dopolnjujejo.
Ton
Kontrastno seveda deluje tudi zoperstavljanje svetlega s temnim. Takšen primer ni le črno-bela kombinacija, tako izpade celo kombiniranje različnih tonov istih barv (denimo svetle in temno rdeče itn.).
Tekstura
Malo večji izziv za začetnike lahko predstavljajo teksture. Kaj so? Površina vsega, kar se nahaja v domovanju, ima svojo teksturo, ki je lahko groba ali gladka. Tega ne zaznate le na otip, ampak tudi vizualno. Gladka steklena vaza in pletena odeja sta že videti drugače, sta dve kontrastni teksturi. Še posebej v interjerju, ki ne uporablja kontrastnih barv in tonov, je ključno kontraste ustvariti drugače, med drugim z različnimi teksturami. Skupaj torej postavljajte elemente, ki delujejo grobo, in elemente, ki delujejo gladko.
Material
Materiali imajo že kontrastne teksture, obenem ustvarjajo v prostoru dodatne kontraste s tem, ko so enostavno drugačni. Zato v interjerju le kombinirajte les in steklo, kamen in tekstil in tako naprej.
Oblika
Nekaj ima ostre robove, drugo ima zaobljene. Nikar v prostor ne postavite le kosov s prvimi ali drugimi. Prav tako posegajte po različnih oblikah – torej tako po krogih kot po pravokotnikih, nikar ne ostajajte le pri eni ali drugi obliki. Okroglo ogledalo obesite nad pravokoten tepih.
Velikost
Skupaj naj stojijo stvari različnih velikosti. Ni denimo treba, da so vse dekorativne blazine enako velike.
Stil
Skupaj lahko postavite tudi kose, ki pripadajo različnim stilom. Zraven modernega minimalističnega elementa lahko stoji nekaj, kar je retro. Pravzaprav kontrastno deluje celo kombiniranje novega in starega.
Enostavno
Kot ste lahko prebrali, je možnih kontrastov veliko, še več, kot jih je tu naštetih (denimo še simetričnost in asimetričnost, občutek teže in občutek lahkosti itn.). Bistveno je razumevanje, da je v interjerju, da deluje prijetno, treba poskrbeti za določeno mero razgibanosti, ki je dosežena prav s kontrasti. Iščite jih in se jih ne bojte.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV