Seveda lahko kombinirate tako omarice kot police. Oboje ima svoje prednosti. V omarice lahko pospravite tisto, kar bi na policah kazilo videz kuhinje.
Police lahko omogočijo, da kuhinja deluje prostornejša in zračnejša, vendar le, če tisto, kar je na njih zloženo, ni v neredu in prenatrpano. Kar je na policah, mora biti za povrh razpostavljeno tako, da deluje urejeno in estetsko. Kako to doseči?
Prava izbira
Najprej morate ugotoviti, kaj boste sploh postavili na police. Pametno je, da so to kosi, ki jih redno uporabljate, ne nekaj, kjer se nabira prah. To so lahko krožniki, skledice, skodelice, kozarci, do katerih tako lažje dostopate. Lahko so tudi posode s kosmiči, oreški, semeni, ki jih denimo uživate vsakodnevno za zajtrk.
Dodatek izključno dekorativnega
Tisto, kar uporabljate, kombinirajte z nekaj povsem dekorativnimi elementi. To so lahko lončnica (ki v tem primeru ni zelišče), kakšen kipec ali spominek, vaza, ki deluje kot skulptura, morda celo cenejša uokvirjena slika (glede na to, da se lahko v kuhinji poškoduje). Takšni dodatki naredijo police zanimivejše, saj njihova funkcija ni več izključno uporabna, kar jih nekako naredi manj predvidljive. Toda po drugi strani naj bodo dekorativni elementi le začimba, naj ne prevladujejo. Kuhinja je vendarle prostor, ki mora biti primarno funkcionalen.
Dekor
Uporabno in dekorativno
Seveda pa bi pravzaprav na policah lahko vse delovalo dekorativno, tudi kar ima vsakdanjo uporabno vrednost. Pladenj lahko naslonite pokonci, če ima poslikavo, hkrati ga uporabljate, ko gostom postrežete pijačo. Tudi kuharske knjige je mogoče izpostaviti, če se ponašajo z lepim dizajnom, seveda bodo prišle prav še, ko boste iskali recept.
Kaj postaviti kam?
Na nižje, dostopnejše police odložite tisto, po čemer res vsakodnevno posegate. Kakšna uokvirjena slika pa je lahko na najvišji, najtežje dostopni polici. Tudi lončnica bo morda nižje, da jo boste z lahkoto zalivali. Vedno pazite, da ne ustvarite potencialno nevarne situacije. Vse zložite tako, da ko nekaj vzamete, ni nevarnosti, da bi zvrnili kaj drugega.
Različnost
Da bi dosegli vizualno zanimivost, kombinirajte kontraste. Bolj grobo teksturo postavite zraven gladke. Nekaj večjega zraven nečesa manjšega. Ni dobro pretiravati, a vsekakor naj ne bo na policah denimo le bela keramika. Izberite še kakšen material in še kakšno barvo. Ni treba, da je slednja vpadljiva – denimo modra ali rdeča, lahko je siva, morda celo temno siva za večji kontrast. Če so police iz svetlo rjavega lesa, ste preprosto dobili lepo in hkrati povsem dovolj zanimivo kombinacijo. Po drugi strani lahko bolj maksimalistično opremljena kuhinja na policah prenese celo kar nekaj različnih barv, vzorcev, materialov itn.
Skupine
Eno pravilo dekoriranja je – skupaj bolje deluje liho število stvari. Torej tri ali pet krožnikov in ne štiri. Težko je pojasniti, zakaj je tako, skozi stoletja so ljudje, ko so poskušali analizirati, kaj je očem prijetneje, potegnili takšen zaključek. To je pravilo, ki ga lahko preizkusite in preverite, ali se z njim strinjate. Skupaj na police torej postavite več skupin lihega števila predmetov.
Pod policami
Pod policami lahko namestite še letev, na katero lahko s kljukicami obesite dodatne kuhinjske elemente. Vse, kar ravno tako želite imeti pri roki in ne moti, če je vidno, namesto da bi bilo pospravljeno. Shranjevanje je lahko funkcionalno in hkrati v okras. Kuhinja deluje pestreje. Kot drugi prostori v domovanju nam daje priložnost, da pokažemo svoj okus.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV