Dominvrt.si
Kuhinja

Takšna je pravilna osvetlitev kuhinje

arh. Barbara Železnik Bizjak
30. 12. 2019 08.29
0

Med prazniki nas v stanovanju povsod obkrožajo lučke, napeljane po policah ali v vazi, pa male in velike svečke, ki jih radi postavimo po stanovanju in tudi v kuhinji, da pričaramo praznično vzdušje. Malo svetlobe sicer dodajo, a bolj poskrbijo za vzdušje. A poglejmo, kako je v resnici osvetljena naša kuhinja in delovne površine.

Na delovnih površinah pripravljamo hrano, lupimo, režemo, delamo testo, razna peciva, jedi in pijače, za to potrebujemo svetlobo. Tudi kuhanje na štedilniku zahteva dobro osvetlitev, zatem pa še pomivanje posode in pospravljanje. Priprava hrane, kuhanje in pomivanje oz. pospravljanje so osnovna tri opravila v kuhinji, na katerih temelji organizacija dela za pripravo hrane in temu sledi tudi postavitev pomivalnega korita, štedilnika in hladilnika, odlagalne in delovne površine ter druge opreme in shranjevalne omare.

Piše: arh. Barbara Železnik Bizjak

Starejše osebe, še posebej tiste, ki ostanejo same, si pripravo hrane pogosto močno poenostavijo. Vzrokov je lahko več; od tega, da so morda zelo aktivni, imajo veliko raznih obveznosti in ne želijo kuhati, do tistih, ki ne zmorejo ali nimajo volje da bi kuhali le zase. Morda si hrano le še pogrejejo, pripravijo toplo pijačo ali servirajo hrano, ki jo dobijo od drugod. Dve stvari potrebujemo pri pripravi hrane bolj kot sicer, ko smo starejši, in sicer boljšo osvetljenost površin ter možnost, da pri pripravi hrane tudi sedimo.

Kuhinja
Kuhinja FOTO: Dreamstime

Največje težava starejših kuhinj je, da je običajno le na enem mestu dodana cevna svetilka pod omaricami. Običajno je svetilka tudi v napi, a če je ta starejša, ta starejša žarnica slabše sveti. Svetilka na stropu kot plafonjera je dostikrat prešibka, tudi zaradi našega varčevanja s prešibkimi sijalkami, nezadostna pa predvsem zato, ker si takrat, ko stojimo pri kuhinjskem pultu, delamo senco. To velja za vse svetilke, ki so tik nad našo glavo, ko stojimo ob pultu. Da bi sedeli ob pultu, ko pripravljamo hrano, je težko, ker so pulti običajno previsoki, da bi na običajno visokem stolu lahko sedeli zraven in rezali ali mešali, poleg tega pa ni prostora za noge. Če v kuhinji ni mize, je težava še večja. Verjetno bi vsaj en del kuhinjskega niza moral biti demontažen, da bi bilo mogoče eno omarico odstraniti za lažje sedenje.

Kako pa lahko z malo predelav izboljšamo osvetlitev ob delavnem pultu? Poskrbimo za dodatne točkovne ali linijske lučke pod visečimi omaricami. Lučke LED ne porabijo veliko elektrike, izberimo pa prijetno barvo svetlobe, ki se bo skladala z barvo pulta in kuhinje. Če je kuhinja bela in bleščeča, bo zelo bela, modrikasta svetloba napravila neprijetno vzdušje, po drugi strani pa v rjavi kuhinji z rumeno svetlobo ne pripomoremo k boljši osvetlitvi. Na zelo temnih pultih pa je vidnost tako ali tako slabša. Namestitev dodatnih luči v kuhinji je lahko dovolj preprost poseg, če napeljemo žico tik pod omaricami do najbližje doze in luči so tako zvezane na stikalo. Če to ni mogoče, gre žica do najbližje vtičnice. Ne pretiravajmo pa s svetlobnimi trakovi, ker bo bolj vidna svetloba sama kot dejansko osvetljena delovna površina. Tudi sicer naj bodo trakovi zasenčeni, skriti za robom omarice ali letvijo, da svetloba ne bije v oči. To je še posebej izrazito, če pri pultu sedimo. Kadar luči ne moremo skriti za rob, velja izbrati linijske LED lučke v ohišju, ki so dejansko usmerjene le navzdol in ne motijo.

Pri izbiri in namestitvi luči starejšim osebam pomagajmo in svetujmo, kako izboljšati splošno osvetlitev in osvetlitev delovnih površin. Če nismo vešči dela z elektriko, raje poiščimo mojstra, ki to zna namestiti. Kadar pa se kuhinja prenavlja, je potrebna celovita zasnova prenove osvetlitve, ki bo izboljšala vidnost in boljšo uporabnost. V majhni kuhinji naj se najde prostor tudi za majhno, lahko samo 60 cm veliko mizico, z enim stolom, kjer lahko sede pripravljamo hrano ali tudi jemo. Zraven pa naj bo stenska ali namizna svetilka, ki poskrbi, da lahko za to mizico tudi kaj preberemo.

Slaba osvetlitev delovnih površin ne omogoča primerne priprave in varnega dela, še posebej za starejše osebe.
Slaba osvetlitev delovnih površin ne omogoča primerne priprave in varnega dela, še posebej za starejše osebe. FOTO: Profimedia
Dobro zasnovana razsvetljava kuhinje daje dobro splošno osvetlitev in osvetljene delovne površine.
Dobro zasnovana razsvetljava kuhinje daje dobro splošno osvetlitev in osvetljene delovne površine. FOTO: Dreamstime

V branje priporočamo še:

7 najbolj umazanih stvari v kuhinji
Preberi še
7 najbolj umazanih stvari v kuhinji
S tem nevede uničujemo svojo kuhinjo
Preberi še
S tem nevede uničujemo svojo kuhinjo
Bojan svetuje: Kako se pametno lotiti prenove doma?
Preberi še
Bojan svetuje: Kako se pametno lotiti prenove doma?
Leseno pohištvo? Tako boste dosegli večni sijaj
Preberi še
Leseno pohištvo? Tako boste dosegli večni sijaj
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 739