Dominvrt.si
Linolej

Kaj je linolej in kakšne so njegove prednosti?

J.V.
07. 11. 2022 05.00
0

Ko pomislite na tla iz linoleja, verjetno najprej pomislite na bolnišnična tla, vašo osnovnošolsko jedilnico ali retro kuhinjo vašega starega starša, ne pa na vaš dom. Če pa iščete vodoodporno, okolju prijazno in neverjetno dolgotrajno možnost talne obloge, je linolej odlična izbira.

Kaj točno je linolej? 

Linolej je priljubljen material, ki obstaja že od 18. stoletja. Prvič je bil patentiran pred več kot 160 leti, ko so odkrili, da laneno olje, uporabljeno kot razredčilo za barve, razvije trden, žilav, a prožen film, ki lebdi na vrhu barve. Eksperimentiranje je pokazalo, da je mogoče ta material zmešati z drugimi materiali, da bi ustvarili izdelek, ki je bil zelo trpežen in prilagodljiv gradbeni material – idealen material za tla. Od poznih 1800. do 1950. je bil linolej izbrani material za tla v kuhinjah in drugih pomožnih prostorih.

Linolej
Linolej FOTO: Adobe Stock

Danes je njegova glavna sestavina laneno olje, ki ga pridobivajo iz lanenih semen in jo nato pomešajo z drugimi naravnimi sestavinami, kot so prah plute, lesna moka, borova smola, mleti apnenec in pigmenti, ter stisnejo na tkano podlago iz jute, naravnega rastlinskega vlakna. Ker je izdelan izključno iz naravnih materialov, je 100-odstotno biološko razgradljiv.

Linoleja se še danes drži slab ugled, predvsem ker ga je bilo treba v preteklosti redno tesniti s tekočim voskom. Zdaj pa je linolej opremljen s trpežnim tovarniškim zaključkom, ki zahteva veliko manj vzdrževanja.

Vse, kar morate vedeti, ko se odločate za laminat
Preberi še
Vse, kar morate vedeti, ko se odločate za laminat

Prednosti linoleja

Ob pravilni negi linolej lahko zdrži tudi do 40 let in njegova neverjetna vzdržljivost je glavni razlog, zakaj se še danes pogosto uporablja v številnih javnih prostorih. Za razliko od bolj občutljivih talnih oblog, kot so lesena tla in laminati, je odporen na praske, prikrije obrabo in skrije svojo starost. Ker je antistatičen, vodoodporen in ima protimikrobne lastnosti, je izjemno enostaven za čiščenje in odlična izbira tako za kuhinje in kopalnice kot vlažne kleti. To pa niso edine prednosti linoleja. 

Polaganje linolejskih talnih oblog je cenovno veliko ugodnejše od drugih možnosti talnih oblog. 

Na voljo je v široki paleti barv, vzorcev in stilov.

Narejen je iz obnovljivih materialov in za razliko od drugih talnih oblog je linolej biološko razgradljiv.

Talne obloge iz linoleja ne oddajajo hlapnih organskih spojin (VOC), ki bi lahko vplivale na zdravje.

Je odporen na praske in lahko veliko bolje prikrije obrabo kot vinilne talne obloge.

Zahteva zelo malo vzdrževanja, potrebuje le občasno brisanje in pometanje.

Linolej
Linolej FOTO: Adobe Stock
Kakšne prednosti in slabosti ima vinil?
Preberi še
Kakšne prednosti in slabosti ima vinil?

Slabosti linoleja

Ima pa tako kot marsikaj drugega tudi linolej nekaj slabosti. Ena teh je, da je dovzeten za udrtine pohištva, zahteva strokovno namestitev, ki je lahko draga, obenem pa linolej lahko sčasoma potemni ali porumeni, če je izpostavljen neposredni sončni svetlobi.

Nekatere vrste linoleja so dovzetne za vlago in zlasti izpostavljenost stoječi vodi lahko povzroči trajne poškodbe. Dobra novica je, da bo linolej ostal vodoodporen in odporen proti madežem, če ga občasno zapremo s pravim premazom. Treba se je le zavedati, da so nova in sveže povoskana tla iz linoleja lahko spolzka in nevarna za zdrse in padce.

Čiščenje linoleja

Lahko uporabite isto kombinacijo milnice in belega kisa, kot je bil opisan pri ploščicah. Nato počistite še s čisto vročo vodo. Pustite, da se posuši, a pazite, da ne ostanejo lužice vode. Prav tako skrbite, da uporabljate mehke pripomočke, saj je linolej občutljivejši od ploščic. Hitreje se lahko pojavijo praske. Vedno pred mokrim čiščenjem posesajte ali pometite.

Tako čistimo laminat, parket in vinil
Preberi še
Tako čistimo laminat, parket in vinil
Linolej
Linolej FOTO: Adobe Stock

Vrste linoleja

Talne obloge so sestavljene iz plošč linoleja, ki jih je mogoče položiti na katero koli pripravljeno ravno podlago. 

Plošče so priporočljive v prostorih, kot so kopalnice in kuhinje, ker imajo manj šivov, kar pomeni, da ne bodo absorbirale toliko vode kot ploščice. Linolejske ploščice so na voljo kot modularne ploščice ali ploščice na klik

Talne obloge iz linoleja so lahko dolgoročna naložba, ki bo zdržala desetletja obrabe, ne da bi pri tem izgubila svoje bistvo. Upoštevajte, da v nasprotju z drugimi možnostmi talnih oblog linolej morda zahteva strokovno namestitev, ki lahko poveča končni strošek. Če razmišljate o talnih oblogah iz linoleja, imejte v mislih te prednosti in slabosti med postopkom odločanja.

Vir: thespruce.com, flooringamerica.com, forbes.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698