Čeprav je nadvse v trendu – ta element ne spada v vsako kuhinjo

INTERIER

Čeprav je nadvse v trendu – ta element ne spada v vsako kuhinjo

L.M.
17.10.2024, 5:00
0

Oblikovanje kuhinje, ki je hkrati praktična in estetsko prijetna, ni tako enostavno, kot se morda zdi – še posebej, če to počnemo prvič. Samo en napačno postavljen element lahko resno ogrozi videz ali pa funkcionalnost tega prostora. Poglejmo, katere so najpogostejše napake, na katere opozarjajo notranji oblikovalci pri načrtovanju kuhinje.

Načrtovanje nove ali prenova stare kuhinje predstavlja velik finančni zalogaj, zato skrbno premislite o vsakem njenem kotičku. Čeprav ni nič narobe s tem, da imate svoj slog ali vizijo, obstaja nekaj pogostih napak, ki jih večina obžaluje, ko je že prepozno. 

Otok, ki ne spada v kuhinjo

Samo zato, ker je otok nesporen trend, še ne pomeni, da sodi v vsako kuhinjo. Resnica je, da v mnogih domovih kuhinja preprosto ni dovolj velika, da bi vanjo lahko postavili otok. In tudi če je ta manjši, včasih lahko naredi kuhinjo natrpano in slabo prehodno.  

Oblikovalci priporočajo, da poiščete alternativo, ki ustreza vaši postavitvi. Namesto otoka lahko postavite polotok, ki se drži ene stene – tako pridobite na delovni površini in prostoru za shranjevanje, hkrati pa ne zaprete prehoda.  

Kuhinja v mnogih domovih preprosto ni dovolj velika, da bi vanjo postavili otok.
Kuhinja v mnogih domovih preprosto ni dovolj velika, da bi vanjo postavili otok. / FOTO: Shutterstock

Natrpana delovna površina

Vsak domači kuhar za svoje delo potrebuje mešalnik, sekljalnik, lonce, morda tudi kuhinjskega robota ali kakšno drugo napravo. Težava teh je, da zasedejo še kako dragocen delovni pult. Nič v kuhinji ni bolj motečega kot vrsta gospodinjskih aparatov, ki pokrivajo dober del kuhinjskega pulta. To težavo lahko rešite tako, da še v fazi načrtovanja kuhinje razmislite o tem, kam boste pospravili vse te naprave, kadar jih ne uporabljate. 

Kuhinjski aparati lahko zasedejo dragoceno delovno površino.
Kuhinjski aparati lahko zasedejo dragoceno delovno površino. / FOTO: Shutterstock

Omarice, ki ne segajo do stropa

Napaki, da pustite nekaj prostora med stropom in vrhom omaric, se je treba popolnoma izogniti, saj s tem ustvarite prostor za kopičenje prahu in umazanije, kuhinja pa na ta način lahko deluje utesnjena. Ravno nasprotno pa boste z visokimi omaricami pridobili še več prostora za shranjevanje. 

Priporočljivo je, da kuhinjske omarice segajo do stropa.
Priporočljivo je, da kuhinjske omarice segajo do stropa. / FOTO: Adobe Stock

Pomanjkanje prostora med pomivalnim koritom in štedilnikom

To je v bistvu glavni prostor za pripravo hrane, čeprav ni nobenih predpisanih smernic glede tega, koliko prostora bi morali imeti. Priporočljivo je, da ustvarite spodoben prostor na pultu, s katerim si zagotovite, da vas nič ne bo oviralo pri gibanju med kuhanjem. 

Pomanjkanje prostora med pomivalnim koritom in štedilnikom je pogosta težava.
Pomanjkanje prostora med pomivalnim koritom in štedilnikom je pogosta težava. / FOTO: Adobe Stock

Nepravilna namestitev predalov in vrat omar

Nepremišljeno pozicioniranje predalov in vrat omar lahko povzroči blokiranje prostora. Najboljši način, da zagotovite prosto odpiranje in preprečite ovire okoli prostora omare je načrtovanje pred namestitvijo. Dobro razmislite, kako in v katero smer se bo odpiral vsak element v vaši kuhinji.

To vključuje tako hladilnik kot tudi pomivalni stroj ter vrata omar, predale – praktično vse, kar se odpira. Razmislite o tem, na katere položaje jih nameravate postaviti in kako bodo vplivali na premikanje po prostoru. 

Kuhinjski predal
Kuhinjski predal / FOTO: Shutterstock

Tako lahko enostavno očistimo plinski štedilnik
PREBERI ŠE
Tako lahko enostavno očistimo plinski štedilnik

Priljubljena igralka pokazala svojo čudovito kuhinjo
PREBERI ŠE
Priljubljena igralka pokazala svojo čudovito kuhinjo