Uravnoteženost
Tako kot v življenju je tudi v notranjem oblikovanju pomembno iskanje ravnovesja. Ničesar ne sme biti preveč in ničesar ne sme biti premalo. Ne obstaja matematična formula, naučiti se morate poslušati svoj občutek. Toda uravnoteženost ni le to, da ne smete pretiravati. Druga skrajnost je enako škodljiva. Nujno morate vključiti tudi elemente, ki imajo vizualno težo – to so elementi z vzorci, z barvami, ki niso nevtralne, z vpadljivimi teksturami ali nenavadnih oblik.
Ritem
Mislili bi si, da ta koncept obstaja le v glasbi, a ima svoje mesto tudi v opremljanju in dekoriranju. Dosežemo ga s ponavljanjem. Če je določen element uporabljen le enkrat, se zdi, kot da ne spada v celoto, kot da ga je tu pustil gost, vi pa ga še niste odstranili. Lahko bi torej zapisali, da je eno od pravil dizajna ponavljanje, a v resnici gre za nekakšno doseganje ritma s tem ponavljanjem. Ena barva se bo torej ponovila večkrat, tega ni težko razumeti. Kako pa je denimo z vzorci? Lahko se ponovi isti vzorec, a včasih ni treba, da je ponovitev tako očitna. Lahko uporabimo vzorec, ki je drugemu podoben.
Poudarki
V vsakem prostoru morate izbrati nekaj, kar bo najbolj vpadljivo, torej bo pritegnilo največ pozornosti. Vedeti morate, kaj to je, da lahko poskrbite, da se ostali elementi s tem ne bodo borili. Če imate vijoličen kavč, bo to verjetno točka, kamor bo vsak, ko vstopi, najprej uprl pogled. Vse ostalo izberite tako, da podpira kavč kot osrednji element. Prostor ne sme biti brez takšnega poudarka, zvezdi pa je treba pustiti, da zasije.
Velikost
Večji prostor z visokimi stropovi vsekakor potrebuje večje elemente, ki imajo lahko tudi več detajlov. Enostavno več prenese. Pravzaprav bi se premajhno in zelo enostavno pohištvo kar izgubilo. Podobno v majhnem prostoru ne morete postaviti masivnih elementov in pričakovati, da bo bivanje funkcionalno in prijetno. Nujno je pustiti tudi tako imenovan negativen prostor oziroma praznino. Ravno tako ključna je kot pohištvo. Pravijo, da bi 40 odstotkov tal v prostoru moralo ostati praznih. Kombinirati je treba tudi velikosti samih elementov. Ogromen kavč in majhna kavna mizica ne gresta ravno skupaj.
Detajli
V vsakem prostoru pogled najprej pritegne že omenjeni zvezdniški element. Toda prostor bi morali dodatno obogatiti še detajli. To pa so elementi, ki jih, potem ko jih vnesete v prostor, čez nekaj časa sploh ne opazite več. A ko se kdaj na njih zaustavi vaš pogled, za trenutek res uživate v vednosti, da so tudi malenkosti lahko zanimive, ustvarjalne in mojstrsko izdelane. Prostor enostavno učinkuje bolj polno, četudi nevsiljivo.
Harmonija
Medtem ko določeni elementi v prostor vnesejo živahnost in razgibanost, drugi poskrbijo za umirjenost. Priporočljivo je, da je primarna barva v interjerju nevtralna. Toda elementi, ki so v tej barvi, imajo lahko zanimivo teksturo, lahko so nepričakovane oblike ali iz vpadljivega materiala. To vnese razgibanost v isti meri kot živahna barva. Paziti je treba na uravnoteženost, a tudi še na nekaj več. Na koncu mora vse učinkovati povezano, skladno in harmonično.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV