Pluto pridobivajo iz lubja hrasta plutovca. Je prožen, lahek, a trpežen in vzdržljiv material, ki dobro izolira zvok in toploto ter je odporen na ogenj, delno pa tudi na vodo (čeprav ni povsem vodoodporen, zato se v primeru talnih oblog nanaša zaščitna plast).
Kje vse uporabljamo pluto?
Zaradi takšnih lastnosti se že dolgo uporablja kot izolacijski material v gradbeništvu, povsem mogoče pa je tudi, da ste ga že zasledili kot podlago za talne obloge.
A v zadnjih nekaj letih so oblikovalci odkrili, da se pluto povsem po nepotrebnem skriva. Mogoče jo je uporabiti tudi dekorativno, saj je prijetne tople zemeljske barve, za povrh ima zanimivo teksturo, lahko bi rekli celo nekakšen vzorec. Njena raznolikost omogoča, da talna obloga iz plute, ki jo imate vi, nikoli ne bo enaka tisti, ki jo ima vaš prijatelj. Ta unikatnost je za marsikoga zelo privlačna.
Stenska ali talna obloga iz plute
Pluta se je tako začela pojavljati kot stenska in talna obloga, oblikovalci so z njo okrasili tudi nekatera najbolj ekskluzivna domovanja. Ko so se te fotografije pojavile na spletu in v medijih, je pluta dokončno postala trend.
Kako pridobivamo pluto?
Toda trend, ki bi se upravičeno lahko ustalil, kajti pluta ni le naraven, je tudi trajnosten material. Da bi ga pridobili, se dreves sploh ne poseka, temveč se le olušči lubje, ne da bi jih poškodovali. Ko se lubje obnovi, se drevo šele čez vrsto let ponovno olušči. Največje nasade plutovca najdemo precej blizu nas, v Sredozemlju – največja pridelovalka je Portugalska, sledijo pa ji Španija, južna Francija in Italija.
Torej to ni material, ki bi ga bilo treba do nas pripeljati čez pol sveta. Že stari Egipčani, Grki in Rimljani so uporabljali pluto. Za obdelavo se ne porabi veliko energije, pa tudi kot naraven material se razmeroma hitro razgradi, kar pomeni, da se ne kopiči na smetiščih še stoletja po tem, ko jo odvržemo. Ta vidik ekološkosti, namreč lahko se reciklira, je vsekakor ogromen razlog za čedalje večjo priljubljenost plute.
Pluto lahko uporabimo tudi za izdelavo pohištva
Pluta ima – kot smo omenili – že sama po sebi povsem privlačno barvo, ki se jo da zanimivo kombinirati z bleščeče črno in ogledali. Toda če si te barve ne želite, jo je enostavno prebarvati, denimo v klasično belo. Tako imate lahko bele stene, obdržite pa teksturo in prej opisane pozitivne lastnosti, kot sta zvočna in toplotna izolacija.
Iz plute je mogoče izdelati tudi pohištvo – recimo kavne mizice – in elemente, kot so svetila, sklede ali vaze (odlično se kombinira s keramiko), vendar se trenutno pluta vseeno najbolj pojavlja kot obloga za stene ali tla. Lahko pa dekorativno s takšno tapeto obložite le del stene. Pluta deluje rahlo rustikalno in hkrati povsem novo, moderno.
Dodatna prednost je, da je naravno antistatična in antimikrobna, zaradi česar je primerna za ljudi z alergijami.
Vzdrževanje talnih oblog iz plute
Talnih oblog iz plute ni težko vzdrževati, ob hoji ne povzročajo hrupa in se ne bodo hitro poškodovale, zato jih boste pogosto videli v javnih stavbah.
Enkrat tedensko jih posesajte ali pometite. Četudi ima talna obloga zaščitno plast, ne pustite, da na njej stoji voda. Dovolj je, da jo enkrat mesečno pobrišete z vlažno krpo – ki pa jo res dobro ožemite. Če se sama ne posuši dovolj hitro, obrišite še s suho krpo.
Pazite tudi na to, da material ni izpostavljen dolgotrajni neposredni svetlobi, saj zaradi tega lahko obledi. Poleti zato zastrite okna z zavesami ali spustite rolete.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV