
Za starejšo osebo mora biti tako kavč ali ločen počivalnik udoben, a vseeno trden. Nizki hrbtni nasloni in zelo globoki sedeži niso primerni. Naslon mora dajati dobro oporo v hrbtnem delu, v križu in pri vratu in ne sme biti previsok ali prenizek. Pomembna so naslonjala za roke, na katerih roke počivajo, ne da bi dvigovali rame, pri vstajanju in sedanju pa so v trdno oporo.
Zelo veliki in široki fotelji so lahko težko dostopni za starejše, ker težko sedejo nanje in se še težje skobacajo z njih. To velja tudi pri mehansko ali električno prilagodljivih foteljih. Če je hrbtni del nagnjen nazaj, noge pa dvignjene in stola ne moremo hitro postaviti v pokončen položaj ter pospraviti podloge za noge, je stol verjetno manj primeren za starejše. Sicer obstajajo tudi posebni fotelji, ki se nagnejo naprej, da osebe z gibalnimi težavami lažje vstanejo, a niso poceni. Tako je treba fotelj oz. počivalnik pred nakupom temeljito preskusiti. Za stole in posteljo velja, da jih ne kupujemo, ne da bi jih preskusili. Hitenje z nakupom in varčevanje nimata smisla, dokler ne najdemo primerno udobnega počivalnika, pa tudi tkanine ali usnja, ki nam je všeč. Pred nakupom večjega počivalnika se tudi prepričajmo, da je v dnevni sobi dovolj prostora in ga lahko tja tudi spravimo.
V dnevni sobi potrebujemo tako kavč kot neke vrste počivalnik ali prilagodljiv fotelj. Počivalnik je to udoben fotelj, dodan pa lahko ima mehanizem, ki omogoča tako naklon naslona za hrbet kot dvig podpore za noge. Počitek v na pol ležečem položaju in predvsem z dvignjenimi nogami je res pravi počitek. Tak stol imamo lahko tudi v kabinetu oziroma tam, kjer beremo ali poslušamo glasbo, in je naš najljubši stol, na katerem si res odpočijemo. Podpora za noge je lahko tudi ločena, vendar v enakem slogu kot stol, odvisno od oblikovne izvedbe. Lahko pa je le pravokotni tabure, ki služi tudi kot dodaten sedež.

Tako je morda smiselno, da ob menjavi dotrajane sedežne garniture izberemo dvo- ali trosed, pri čemer upoštevamo svoje potrebe in velikost prostora, namesto kotnega kavča, ki je velik in manj funkcionalen. Tudi kavči imajo lahko dvižne mehanizme za naklon hrbtišča, dvig podpore za glavo in dvig podpore za noge. Preden se odločimo za tak raztegljiv kavč ali samostojen počivalnik, ki se raztegne, premerimo prostor, v katerem bodo stali. Pomembno je, da dnevna soba ne postane natrpana in da lahko starejši varno hodijo po prostoru, ne da bi se spotikali in bili ovirani, če hodijo s palico ali drugačno oporo.
Ko si zaželimo počitka, sedemo na ta fotelj in v miru beremo, popijemo skodelico čaja ali poslušamo glasbo, medtem ko na kavču sedijo tisti, ki morda gledajo televizijo. Tak počivalnik je lahko tudi drugače oblikovan, drugačnih barv kot kavč, morda celo pisan, skratka v drugem slogu. Tako popestrimo videz dnevnega prostora, ga razdelimo in tudi predstavimo raznolikost uporabe. Zraven počivalnika postavimo še mizico za odlaganje. Svetilka stoji lahko na mizi ali pa je stoječa in si smer padanja svetlobe prilagodimo. Morda pa lahko počivalnik postavimo tudi v spalnico, če je ta velika in si ob popoldnevih privoščimo miren počitek ali branje.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV