Velikost
Preproga lahko deluje kot povezovalni element več kosov pohištva pa tudi kot ločnica med enim in drugim delom prostora. Poglejmo si oboje in kako je to povezano z izbrano velikostjo.
Če se denimo odločite, da boste imeli preprogo v jedilnici, jo položite tako pod jedilno mizo kot tudi vse stole. Mora biti torej dovolj velika, da so na njej stoli še vedno, tudi ko jih odmaknete od mize. Na ta način preproga povezuje vse te elemente v eno celoto. Če bi bila preproga le pod mizo, bi to delovalo nekako nesorazmerno, saj ne bi bilo povezovalno. Ko bi vstopili v prostor, bi imeli občutek, da nekaj ni, kot mora biti.
Zakaj je ta povezovalni element lahko hkrati ločnica?
Predstavljajte si, da ta jedilna miza s stoli stoji v kuhinji. V tem primeru preproga v jedilnici ta del prostora vizualno loči od preostalega.
V dnevni sobi lahko podobno preproga povezuje kavč, kavno mizico in denimo dva naslonjača, pri čemer imamo dve možnosti. Lahko na tleh zavzema več prostora kot ti elementi, torej vsi stojijo na njej. Lahko pa je manjša, a še vedno dovolj velika, da so na njej sprednje noge kavča in obeh naslonjačev.
Če imate kavč pred komodo s televizorjem, je najbolje, da je kavna mizica bolj na sredini kot skoraj na robu preproge. Preproga se lahko konča tudi tik pred komodo (in v tem primeru ni treba, da je mizica na sredini, seveda bo bolj pri kavču).
Kako preprogo umestimo v spalnico?
Še en prostor, kjer se preproga preprosto mora nahajati, je spalnica, kjer je idealno pod posteljo in še nočnima omaricama.
Ker je kakovostna preproga lahko draga, je največja napaka pri njeni izbiri zagotovo ta, da je premajhna, kar pokvari občutek harmoničnosti v prostoru.
Kadar se razteza tudi tam, kjer hodite, se pogosto zgodi, da ne pokriva cele površine. Če vsakič stopite z eno nogo na preprogo in z drugo na trda tla ter se morate nato zavestno popraviti in izbrati eno ali drugo, preproga ni dovolj velika (oziroma je morda prevelika).
Cilj je urediti domovanje, ki je karseda prijetno, zato se takšnim napakam poskušajte izogniti.
Ujemanje več različnih preprog
V večjem prostoru boste verjetno morali položiti več preprog in izbira enakih je lahko dokaj dolgočasna. Kako jih torej kombinirati?
Ena ima lahko zanimiv vzorec, druga pa je enobarvna, a z bolj poudarjeno teksturo. To je najlažji pristop.
Če ste drznejši, lahko kombinirate dve preprogi z vzorcem. Običajno se morata vsaj nekoliko ujemati barvno ali morata biti vzorca podobna. Včasih je eden manjši, bolj nevpadljiv, in drugi večji, takšen, ki pritegne pozornost. V minimalističnem interjerju takšno kombiniranje ne deluje, sicer pa je lahko ravno pravšnja popestritev.
Tu se skriva tudi rešitev, če ste kupili premajhno preprogo. Le položite jo čez drugo večjo, kot nekakšno dekoracijo. Če si predstavljate prej omenjeno preprogo, ki sega od kavča prek kavne mizice do komode s televizorjem, lahko pod kavno mizico položite čez prvo preprogo drugo manjšo.
Prvi namen preproge je, da v prostor vnaša občutek topline, in to ne le takšne, kot jo potrebujemo pozimi, ko nas zaradi tega kosa lahko manj zebe. Preproge opravljajo svojo vlogo v vseh letnih časih, saj nam dajejo občutek prijetnega, domačnega prostora. Zato in ker so odličen povezovalni, kot tudi ločevalni element, so dejansko nepogrešljive.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV