Uporabnost je pred izgledom
Seveda razmišljamo tako o uporabnosti kot o estetskem učinku, a pri končni izbiri bi morali dati prednost prvemu. Ko začnemo opremljati, najprej ozavestimo, kako bomo prostore uporabljali. V skladu s tem nato razporedimo elemente.
Če bomo denimo v dnevni sobi brali, bomo uredili udobno sedišče z dobro lučjo in prostorom za odlaganje. Če bomo še gledali televizijo, bo pred to ravno toliko udobnih sedišč, kot jih potrebujemo, ekran bo obrnjen tako, da ne bo težav z bleščanjem, spet bomo imeli za vsakega gledalca prostor za odlaganje, ki je toliko blizu, da ni treba vstajati vsakič, ko želi vzeti ali odložiti skodelico čaja.
Opremljati je treba natančno. Vedeti je treba, kako bomo sobo uporabljali, ter z izbiro in razporeditvijo elementov izpolniti prav te cilje. Ne bomo imeli fotelja nekje, kjer ne bomo potrebovali sedišča. In mizica ali kakšna druga odlagalna površina, ki je predaleč, da bi udobno nekaj odložili s svojega sedišča, podobno ni uporabna, čeprav je lahko zelo estetska.

Cone
O različnih načinih uporabe prostora lahko razmišljamo kot o več conah, na katere ga bomo razdelili. To je najočitnejše res v dnevni sobi, kjer je poleg cone za branje in gledanje televizije lahko še igralnica za najmlajše, prostor za druženje in delovni kotiček. Ko razvrščamo pohištvo, si lahko predstavljamo, da opremljamo različne sobe brez sten. Le ločili jih bomo drugače – vsaka cona ima lahko svojo preprogo in osvetlitev, kosi pohištva so lahko ločnica, denimo hrbet kavča je lahko med prostorom za druženje in igralnico ali delovno mizo s stolom.
Ne ob steno
Tradicionalno potiskamo vse večje kose pohištva ob steno, a to ni vedno najboljša ideja in še posebej ni, kadar je prostor večji. S pohištvom lahko cone ustvarimo tako, da naredimo nekakšne otočke. Če se kosi ne dotikajo sten, deluje prostor večji in predvsem zračnejši. Če kavč ni ob steni, so za njim lahko knjižne police in dovolj prostora za premikanje. Ali slike in prav tako prostor, da jih občudujemo ...
Prazen prostor je ravno tako pomemben kot pohištvo
Načrtovati moramo še poti, po katerih se bomo skozi prostore premikali. Te morajo biti dovolj široke, da se nikamor ne zadevamo in nam ni nič napoti. Tudi prostornost pripomore k občutku udobja.
Pravzaprav moramo v velikih sobah z več conami ustvariti manjše kotičke – to je tisto, kar pripomore k občutenju prijetnosti. V majhnih sobah je treba paziti z velikimi kosi. Ko vstopimo v spalnico, je dobro, če se ne znajdemo pri priči pred ogromno posteljo. To torej čim bolj umaknemo od vhoda, z doseganjem ravnovesja jo v takih primerih poskušamo tudi vizualno zmanjšati.

Ravnovesje
To je pomembno v vsakem prostoru, ne le majhnem. A če v spalnici ni kaj dosti kvadratnih metrov, velikost postelje optično poskušamo zmanjšati tako, da izberemo manj vpadljiv okvir, še posebej naslonjalo.
Pazimo, da je velikost elementov v sorazmerju z velikostjo prostora. A poleg tega uporabimo tako večje kot manjše elemente, tako nizke kot visoke. Vse to poskrbi za ravnovesje. Če imamo veliko ravnih linij, bi morali poleg tega vključiti okrogle, če je veliko gladkih površin, poskrbite za grobe ...
Središče
Nekaj je center in opremljati bi morali okrog tega. Kaj to je, se odločimo sami, a običajno je nekaj večjega ali vpadljivega. Lažje je nadaljevati, ko imamo začetek.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV