Mnogokrat so se ljudje znašli pred skoraj nerešljivimi težavami, ko so po poškodbi ali ob bolezni ostali manj gibljivi ali nepokretni. Težava nekaj desetletij starih stanovanj so lahko predvsem majhni in ozki hodniki, ozka vrata s pragovi med prostori in preozka vrata. A niso ovirajoči le ti dejavniki, ampak včasih preprosto preveč opreme, navlake, ki oža prehode in možnost za obračanje vozička in varen dostop.
V spalnici je običajno veliko garderobnih omar, tudi čez vso steno. To sicer ni nič narobe, če je prostor dovolj velik, da lahko vrata omar, predvsem tista klasična, odpremo in stopimo ob omaro ali se ob njo zapeljemo z vozičkom. To običajno pomeni, da mora biti prehod širok za širino vozička in še odprtih vrat. Boljša, primernejša so drsna vrata omar, ki pa se morajo odpirajo mehko tudi iz sedečega položaja. A preglavice nam lahko dela vsebina omar, do katere ne moremo, ker je previsoko ali prenizko. Iz sedečega položaja dosežemo približno 140 cm, zato mora biti vsebina omar, ki naj jih bolnik ali oseba na vozičku dnevno uporablja, v spodnjem delu, a spet ne čisto pri tleh. Primerno dostopnost dosežemo, če police predelamo v izvlečne ali v predale. Na višjih mestih pa naj bodo stvari, ki so le občasno v uporabi in do njih pomaga zdrava in pokretna oseba.
Oblačila na obešalnikih morajo biti prav tako na dosegu roke. Izvlečni drogovi niso primerni, saj se drogu, ki ga potegnemo ven, običajno s precejšno silo, ne moremo umakniti ali ga ne moremo potisniti nazaj v navpični položaj.
Dostop do postelje mora biti širok, čim bolj naravnost in brez ovir. Če je postelja dvojna mora biti zelo širok dostop vsaj ob eni strani, sicer za enojno posteljo vedno velja, da naj bo za težjega bolnika dostopna s treh strani. Vsaj na eni stranici pa mora biti dovolj prostora, da se zapelje voziček ali uporabimo hojco in se presedemo na posteljo. Če sta v sobi dva, je primerneje, da imata dva ločena jogija. Zaradi tega je postiljanje lažje in menjava rjuh mogoča le za enega po potrebi.
Postelja mora biti dvignjena od tal, da lahko stopi negovalec ali tisti, ki postilja, čisto zraven. Po potrebi se posteljo zamenja z bolniško, na trgu pa so tudi postelje, ki so videti običajno, a imajo funkcije dviganja celega ali dela ležišča. Znebimo se tepihov, ker se lahko spotaknemo in pademo, saj je oviran dostop z vozičkom. Obenem pa je tudi za vzdrževanje čistoče primernejši prostor s talno oblogo, ki jo lahko pomijemo.
Osvetlitev je v spalnici pomembna, a za bolnika in tudi zdravo osebo zelo neprijetna, če mora vstati s postelje, da prižgemo ali ugasnemo glavno svetilko. Ob postelji naj bo bralna lučka s svojim stikalom, zraven pa še stikalo za glavno luč in to na obeh straneh zakonske postelje. Če je mogoče, da iz spalnice prižgemo luč na hodniku, ko gremo na stranišče, je to še posebej priročno, da ne motimo partnerja. Za odlaganje pladnjev in zdravil ter drugih pripomočkov potrebujemo v spalnici odlagalno površino in tudi kakšen stol je dobrodošel. Da bolniku popestrimo dneve v prostor namestimo televizijski zaslon, lahko tudi na steno. Ne pozabimo na zvonec, s katerim lahko pokliče domače in na telefon na nočni omarici.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV