Prihranitev prostora
Stenske luči, kot seveda pove poimenovanje, pritrdimo na steno. Ne zasedajo tal niti mizic oziroma drugih odlagalnih površin. Tako je na njih več prostora za odlaganje, za povrh jih lahko imate v sobi manj. Manj elementov je še posebej dobrodošlih v manjših domovanjih, kjer je tako dovolj praznega prostora. Slednji je ravno tako ključen za doseganje dobrega počutja kot prava osvetlitev. Stenske luči torej pripomorejo k obojemu.
Kakšna osvetlitev?
Stenske luči so lahko ambientalne – torej ne premočne, takšne, ki v temačnem delu leta omogočajo ravno dovolj osvetlitve, da se dobro počutimo.
Lahko pa so tudi takšne, da nam omogočajo opravljanje različnih nalog – lahko jih namestimo nad delovno mizo. Obstajajo takšne, ki jih je mogoče po namestitvi premikati in s tem doseči osvetlitev ravno tistega dela površine, kjer v danem trenutku delamo. Dve stenski luči na vsaki strani ogledala sta za povrh odlična ideja za osvetlitev dela kopalnice, kjer se urejamo.
Ne le namenske – stenske luči so lahko še akcentne. To pomeni, da nekaj poudarijo. V hodniku jih denimo lahko uporabimo za osvetlitev slik. Tako so te prvo, kar nas razveseli, ko stopimo domov in prižgemo luč. So tudi prvo, kar vidijo gostje, ko jih povabimo v svoje domovanje.
Kako visoko jih namestiti?
Če so stropi višji, bodo običajno tudi stenske luči postavljene nekoliko višje, sicer so običajno postavljene približno v višini oči. A paziti moramo, da jih namestimo tako, da se ob njih ni mogoče zadeti in da v nobenem trenutku nikomur ne svetijo v oči.
Stenske luči so ob postelji vse bolj priljubljena izbira namesto namiznih, torej teh, ki jih postavimo na nočno omarico. Če so na steni ob postelji, kjer ležimo, so seveda postavljene nižje kot v drugih delih domovanja, kjer bolj stojimo. Da bi v postelji lahko brali, lahko ravno tako kot ob delovni mizi izberemo luč, pri kateri je prostor osvetlitve mogoče s premikanjem natančneje določiti.
Če se uporabljajo za splošno osvetlitev prostora, jih je običajno več postavljenih ena za drugo. Takrat je treba paziti, da so v enakomernih razmakih in niti preblizu, ker je takrat luč premočna, niti predaleč, ker se s tem izgubi učinek.
Velikost stenske luči je treba uskladiti z velikostjo prostora. Majhna se bo v ogromni sobi kar izgubila in obratno.
Kaj osvetljujejo?
Nekatere stenske luči osvetlijo zgornji del prostora in ga s tem povečajo. Te luči delujejo ambientalno. Druge osvetlijo prostor pod seboj, denimo stopnišče, da lahko vidimo, kje hodimo. Spet tretje osvetlijo tako prostor nad kot pod seboj in združujejo lastnosti prvih in drugih.
Paziti je treba še, saj se nekatere namestijo podobno kot stropne. Potrebno je torej znanje električarja in prižiga se jih s stikalom. Druge delujejo kot namizne in talne, lažje jih je namestiti brez pomoči, le vtičnica mora biti dovolj blizu.
Dekoracija
Danes marsikdo kot dekoracijo uporablja izključno elemente, ki so uporabni – mednje vsekakor sodijo neizogibna svetila. Stenska so zanimiva izbira, ker delujejo skulpturalno in so na stenah lahko posledično komplementarna slikam kot tudi drugi dekoraciji, ki jo je mogoče obesiti. Ustvarijo raznolikost.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV