Dominvrt.si
Rdeča nit stanovanja so leseni pohištveni elementi. Med seboj lično povežejo kuhinjski del z dnevnim prostorom, ki je hkrati tudi spalni.

Vrhunske rešitve za spanje v dnevni sobi

Dom in vrt
06. 07. 2022 05.00
0

Glede na trenutno stanje na nepremičninskem trgu v Sloveniji mora večina mladih na začetku svoje samostojne poti za bivanje izbrati manjše stanovanje oziroma garsonjero. V večini ta meri le okoli 20 kvadratnih metrov, v istem prostoru pa so tako kuhinjske, dnevne in spalne površine. A to ni nujno ovira. Preverimo, kako si lahko prostor uredimo, da bo hkrati udoben za bivanje in počitek.

Velikokrat se, sploh mlajši generaciji, ki si išče nek ugoden, a hkrati tudi vsaj malo udoben bivalni prostor, zgodi, da preprosto nima druge možnost, kot da živi v garsonjeri. Sploh glede trenutno stanje na nepremičninskem trgu in v nebo rastoče cene najemnin. A tudi če je bivalno okolje omejeno na zgolj 20 kvadratnih metrov, z malo iznajdljivosti prostor lahko zelo dobro izkoristimo tako za dnevne aktivnosti kot tudi za počitek. 

Največ garsonjer, ki so trenutno na voljo za najem na primer v Ljubljani, je večinoma del večstanovanjskih stavb, zgrajenih v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Glede na projektiranje tovrstnih stavb pri majhnih bivalnih enotah ločimo dva najbolj pogosta tipa tlorisov. Prvi ima obodne stene v razmerju 1  : 1, drugi pa približno 1 : 2. Tlorisni zasnovi se posledično razlikujeta predvsem v servisnem delu. V prvem primeru ima stanovanjska enota na hodniku oz. vstopnem prostoru več možnosti za umestitev shranjevalnih površin, kar je pri pravokotni zasnovi ponavadi težje izvedljivo, ravno zaradi ožje osnove. 

Preberite še: S temi triki spremenite prostor v večji

Ne glede na razmerje, uporabnik skuša bivalni prostor čim bolje prilagoditi svojim potrebam in maksimalno izkoristiti vsak kotiček, ki je na voljo. Z umeščanjem kuhinjskega dela ponavadi nimamo težav, saj je zaradi priključkov priporočljivo, da je pozicioniran čim bliže kopalnici. Ko gre za dnevni oziroma spalni prostor, pa imamo nekoliko več manevrskega prostora in posledično se soočamo tudi z več dilemami. 

Praktične rešitve

Če je tloris kvadratne zasnove, imamo to srečo, da lahko 'spalnico' umaknemo v del, diagonalno najbolj oddaljen od kuhinjskega. Prostor za počitek bo še toliko bolj intimen, če ga nekoliko dvignemo od tal. Pod posteljnim dnom lahko celo uredimo nižje omarice ali kot dodatne shranjevalne površine umestimo predalnike. Spalni del bomo tako tudi vizualno ločili od ostalega prostora in pridobili na zasebnosti. 

Preberite še: 'Nekaj bi spremenil/a!' A kaj? Ponujamo nekaj predlogov 

Če hočemo razgibati naš mini studio, dočene dele pohišva lahko umestimo diagonalno na prostor.
Če hočemo razgibati naš mini studio, dočene dele pohišva lahko umestimo diagonalno na prostor. FOTO: iStock

V podstrešnih stanovanjih se da izvrstno manipulirati z višino samega prostora, zato je v tem primeru možno izvesti kar nekaj inovativnih rešitev za pridobitev kakšnega dodatnega kvadratnega metra. Najbolj popularna je zagotovo galerija. Nivo umestitve prilagajamo stojni višini. Če je te dovolj, je galerija lahko namenjena delovnemu, dnevnemu ali spalnem kotičku. V primeru, da je prostor nekoliko nižji, je galerija predvidena zgolj za spanje. Višinsko razliko premostimo s stopnicami, če imamo na voljo dovolj prostora, v nasprotnem primeru pa kar z lestvijo. 

Minimalna stojna višina pod galerijo naj bo najmanj 190 cm. Prav tako v galerijskem delu, če ga uporabljamo kot delovni ali dnevni kotiček. Če je galerijski prostor namenjen zgolj počitku, je višina le-tega lako nekoliko nižja, a ne manj kot 120 cm. Na fotografiji je spalni prostor umeščen pod galerijo, čemur je prilagojena tudi višina galerijske plošče.
Minimalna stojna višina pod galerijo naj bo najmanj 190 cm. Prav tako v galerijskem delu, če ga uporabljamo kot delovni ali dnevni kotiček. Če je galerijski prostor namenjen zgolj počitku, je višina le-tega lako nekoliko nižja, a ne manj kot 120 cm. Na fotografiji je spalni prostor umeščen pod galerijo, čemur je prilagojena tudi višina galerijske plošče. FOTO: iStock

Ko imamo na voljo stanovanje, ki je po tlorisni zasnovi pravokotne oblike, se umeščanja spalnega dela lotimo nekoliko drugače. Ena od možnosti je, da celoten izbor pohištva umestimo ob eno steno. Tako si po vrsti lahko sledijo najprej kuhinjski elementi ter nato dnevno-spalni, kot ločnica med enimi in drugimi pa je na primer jedilna miza, ki jo umestimo prečno na stensko linijo ostalega pohištva. Kot pogoste rešitve se v tem primeru poslužujemo tudi poličnikov, ki vizualno ločijo prostor na dva dela, hkrati pa ne vplivajo na nivo svetlobe v temnejšem delu stanovanja. Še ena od rešitev, za katero se lahko odločimo v malenkost večjem stanovanju, je tudi ta, da pohištvo preprosto umestimo ob obe steni. Na ta način lahko povežemo dnevni kotiček s kuhinjskim, spalnega pa obravnavamo ločeno od dnevnega.  

Rdeča nit stanovanja so leseni pohištveni elementi. Med seboj lično povežejo kuhinjski del z dnevnim prostorom, ki je hkrati tudi spalni.
Rdeča nit stanovanja so leseni pohištveni elementi. Med seboj lično povežejo kuhinjski del z dnevnim prostorom, ki je hkrati tudi spalni. FOTO: iStock
Pohištvo na enem delu umestimo ob obe obodni steni in s tem povežemo kuhinjsko - dnevni del stanovanja.
Pohištvo na enem delu umestimo ob obe obodni steni in s tem povežemo kuhinjsko - dnevni del stanovanja. FOTO: iStock

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698