V notranjem oblikovanju je vedno treba iskati ravnovesje. Prazen prostor uravnovesi tega, ki je zapolnjen. Medtem ko je slednji poln dražljajev, prvi posamezniku dobesedno omogoči, da zadiha in se spočije. Prostor, ki deluje harmonično, ima vedno dovolj praznine.
Priložnost, da nekaj izpostavite
Če vam je nekaj v vašem domovanju še posebej všeč in bi to radi izpostavili, vam lahko pomaga negativen prostor. Slika, okoli katere je stena prazna, pritegne več pozornosti od tiste, ki se je izgubila v množici.
Poleg tega nekaj, kar je zaradi svojega dizajna vpadljivo, samo po sebi zahteva okrog sebe več praznine. Pogosto takšni kosi zaradi tega niso primerna izbira za majhne prostore, četudi jih je fizično vanje mogoče umestiti. Enostavno je njihova vizualna teža prevelika. Po drugi strani nekaj, kar vizualno daje občutek manjše teže, okrog sebe potrebuje manj negativnega prostora.
Pospravljenost
Več negativnega prostora lahko daje vtis večje pospravljenosti. Predstavljajte si kuhinjo, kjer je ogromno stvari na pultu, na policah, obešeno na steni … In kuhinjo, kjer je vse za zaprtimi omaricami in predali. V slednjem primeru je negativnega prostora več in dejansko bo takšna kuhinja delovala bolj urejeno. To lahko za povrh izpostavi dizajn opreme, kot je bilo pojasnjeno v prejšnjem odstavku.
Kako načrtovati negativen prostor?
Obstajata dva pristopa. Eden je, da razmislite, kaj potrebujete v prostoru. Drugi je, da razmislite, česa ne potrebujete. Morda se sliši nenavadno, toda veliko krat ljudje v prostor vnesejo predmete, ker so navajeni, da imajo ti svoje mesto v vsakem domovanju. Ne razmislijo, ali jih zares potrebujejo. Običajno je pred kavčem kavna mizica in zagotovo je ta postavitev pogosta, ker je za marsikoga uporabna. Toda vsak prostor opremlja zase in morda je za vas primernejša odlagalna površina na eni strani kavča? Ali imate denimo za kavčem knjižne police in lahko tu odložite, kar bi sicer na mizico.
To ni minimalizem
Negativen prostor ni koncept, ki bi bil povezan izključno z minimalizmom, čeprav je res, da ga ima minimalistično opremljeno domovanje običajno več. Vsak način opremljanja potrebuje dovolj praznine. Ni treba, da je vsaka polica v knjižni omari zapolnjena, da so na vseh naslonjalih sedežev okrasne blazine …
Asimetrija
Človeške oči uživajo v simetriji, toda posledično lahko asimetrija prostor popestri. Predstavljajte si jedilnico oziroma jedilni kot v kuhinji. To je lahko precej dolgočasen prostor. Miza, stoli, morda zanimiva luč nad mizo. Kaj če bi na steno za daljšo stranico mize večjo sliko obesili le na eno polovico in ne tudi na drugo? Ustvarili bi praznino, ki deluje vpadljivo. Ustvarja občutek, da nekaj manjka, a v dolgočasnem prostoru je ta učinek lahko zaželen, saj poživi. Podobno lahko v kopalnici ogledalo postavite na eno polovico stene, namesto na sredino. Kot je bila prej miza, je lahko sedaj spodaj kopalniški pult, ki deluje povezovalno.
Meditacija
Včasih praznina izstopa, toda večinoma bi njen učinek v prostoru lahko primerjali z meditacijo ali sprehodom v naravi. Vsak dan je treba tudi ustaviti misli in izprazniti glavo. Podobno je treba v domovanju poskrbeti za dovolj praznine. Ta za oči predstavlja odmor. Svet je že tako poln dražljajev, ki se nenehno borijo za vašo pozornost. Morda je praznina danes pomembnejša, kot je bila kdaj koli.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV