Dominvrt.si
Gospodinjski aparati

Nikar jih ne kupujte impulzivno

L. E.
06. 01. 2020 08.25
1

Kupujemo jih za dlje časa. Želimo si, da bi nam čim bolj olajšali življenje, pa da bi prispevali k lepemu videzu kuhinje. Zaradi vsega tega kuhinjskih gospodinjskih aparatov ni pametno kupovati impulzivno.

Kaj potrebujemo?

Danes je na voljo res velika izbira, kar nas lahko hitro zavede. Zato je najprej smiselno narediti seznam vsega, kar mislimo, da potrebujemo. Če kupujemo hladilnik, razmislimo, kako smo ga uporabljali do sedaj. Je bil pogosto napol prazen? Bi lahko kupili manjši hladilnik? Če imamo manjšo kuhinjo, lahko tako pridobimo prostor in hkrati privarčujemo elektriko. Kakšen je naš življenjski slog? Če občasno prirejamo zabave, bomo najbrž potrebovali večji hladilnik, četudi je večino časa precej prazen.

Po nakupih odidimo dobro pripravljeni.
Po nakupih odidimo dobro pripravljeni. FOTO: Dreamstime

Tako razmislimo o svojem življenjskem slogu, potrebah in željah. Podčrtajmo tisto, kar nam je pomembno. V oklepaje postavimo tisto, kar ni nujno. Ko se v trgovini znajdemo med množico aparatov, bomo hitreje in lažje ugotovili, kateri je pravi za nas.

Kakšen prostor imamo?

Ko smo že ravno v kuhinji s svinčnikom in papirjem, vzemimo še merilni trak. Gospodinjski aparat, ki ga izberemo, mora ustrezati prostoru, kamor ga nameravamo postaviti. Če bomo stari aparat zamenjali z novim, moramo skrbno izmeriti, v kakšnih dimenzijah mora biti. Nikakor ni pametno meritev opraviti le enkrat. Napako lahko drago plačamo, zato izmerimo večkrat.

Če kuhinjo opremljamo prvič ali jo prenavljamo, imamo nekoliko več manevrskega prostora. Poskušajmo jo zasnovati tako, da bo čim prijetnejša za uporabo. Pomivalni stroj naj bo poleg pomivalnega korita, hladilnik naj ne bo predaleč od štedilnika ... V katero smer naj se odpirajo vrata hladilnika? Če je kuhinja manjša, pomislimo, kaj lahko imamo v manjših in ožjih dimenzijah. Prav hladilnik in pomivalni stroj sta pogosto večja, kot ju realno potrebujemo.

Videz je pomemben, vendar naj ne bo na prvem mestu.
Videz je pomemben, vendar naj ne bo na prvem mestu. FOTO: Dreamstime

Koliko denarja lahko porabimo?

Zakaj smo določene želje in potrebe podčrtali, druge postavili v oklepaj? Glede na proračun je včasih treba sklepati kompromise. Po drugi strani nam varčni aparati, četudi so dražji, včasih lahko denar prihranijo dolgoročno. Če veliko kuhamo in pečemo, je smiselno, da smo za kuhalno ploščo in pečico pripravljeni odšteti malo več denarja. Če se v kuhinji ne zadržujemo pogosto, pa zanjo ni treba ravno izprazniti denarnice.

Kakšen videz bomo izbrali?

Mnogi aparati se lahko pohvalijo tako z uporabnostjo kot z zanimivim in privlačnim dizajnom. Toda ob obisku prodajalne ne bi smeli začeti aparatov izbirati najprej po njihovem videzu. Pred tem upoštevajmo vse, kar smo omenili do sedaj. Nato med vsemi možnostmi izberimo tisto, ki nam ustreza še po zunanjosti.

Aparati nas lahko očarajo s svojo posebnostjo – denimo z drugačno barvo (celo rožnato) ali nenavadnim stilom (ki je morda retro). A ker jih kupujemo za dlje časa, premislimo, ali nas lahko začne to, kar nas danes navdušuje, čez čas motiti. Lažje je biti drznejši pri cenejših elementih, ki jih je lažje zamenjati.

Pozorni moramo biti še, da se aparati, ki smo jih izbrali, ujemajo. Četudi so vsi iz nerjavečega jekla, je siv odtenek lahko nekoliko drugačen.

Naučimo se prebrati energijsko nalepko na aparatu.
Naučimo se prebrati energijsko nalepko na aparatu. FOTO: Dreamstime

Kakšna je energijska varčnost?

Preverimo, kaj piše na energijski nalepki. Učinkovita poraba energije je še posebno pomembna pri aparatih, ki so pogosto prižgani (denimo hladilnik in zamrzovalnik delata ves čas).

Gospodinjski aparati so glede na energijsko učinkovitost uvrščeni v deset razredov, od A do G. Najučinkovitejši, ki so označeni z zeleno, so v razredu A,  obstajajo pa zaenkrat še razredi A+, A++ in A+++.  Ker so med kupci povzročali zmedo, jih od leta 2021, kot pojasnjujejo na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije, ne bomo več uporabljali pri označevanju svetil, hladilnikov, televizorjev, pomivalnih in pralnih strojev. Pri ostalih aparatih pa od leta 2025 in 2030.

Energijska nalepka vsebuje tudi podatek o letni porabi energije (pri pomivalnem stroju še vode). Ne pozabimo preveriti niti podatka o glasnosti (označuje ga simbol zvočnika). Če je kuhinja povezana z dnevnim prostorom ali imamo majhno stanovanje, si želimo čim tišje naprave.

Poiščemo lahko tudi dve oznaki, ki označujeta varčne aparate. Ena je ENERGY STAR, druga (evropska) pa Ecolabel.

V branje priporočamo še:

Gospodinjstvo in njegova zgodovina
Preberi še
Gospodinjstvo in njegova zgodovina
Ana Praznik: Ko razmišljam za naprej, si mislim, da bi bilo tudi meni lepo, če bi me kdo obiskal, ko bom stara
Preberi še
Ana Praznik: Ko razmišljam za naprej, si mislim, da bi bilo tudi meni lepo, če bi me kdo obiskal, ko bom stara
Odlična rešitev proti plesni
Preberi še
Odlična rešitev proti plesni
Kako do kredita?
Preberi še
Kako do kredita?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 739