Dominvrt.si
Jedilnica

Prostor, ki lahko preprosto postane zanimivejši

L. E.
23. 07. 2019 08.09
0

Pogosto je jedilnica združena s kuhinjo, včasih tudi z dnevnim prostorom. Kljub temu jo morate z izbiro opreme in dekoracije vizualno ločiti. Jedilnica za povrh ne sme biti le jedilna miza s stoli, morda še kredenca. Kot drugim prostorom ji morate posvetiti čas ter jo spremeniti v kotiček, kjer se z veseljem zadržujete. Predstavljamo nekaj navdiha.

Umetnost

Slike običajno obesimo v dnevni sobi, a zakaj jih ne bi tudi v jedilnici. Naj bo točka, pri kateri se, ko vstopimo, najprej ustavi pogled, velika slika. Lahko pa spremenite jedilnico celo v galerijo ter velik del stene prekrijete z mnogo manjšimi slikami. Te so lahko obešene tako, da visijo ena poleg druge. Lahko jih obesite tudi tako, da vsaj navidezno delujejo, kot da ste jih obesili brez kakšnega koli reda. V tem primeru začnite na sredini in jih obešajte navzven. Okvirji so lahko isti ali ima vsaka slika drugačnega. V takšni jedilnici je dovolj, če so v prostoru le še jedilna miza in stoli.

Steklo in ogledala

To sta dva elementa, ki še posebej prideta prav v majhni jedilnici. Zakaj ne bi imela miza steklene površine? Poleg tega majhen prostor spremenijo v večjega tudi vse odbojne površine. Za večji učinek globine pa si omislite ob jedilni mizi namesto slike večje ogledalo. Zopet se lahko odločite tudi za več manjših, ki lahko imajo isti okvir ali vsak drugačnega. Veliko različnih je mogoče najti poceni na boljših sejmih. Včasih je dovolj že, da pobrskate po podstrešjih sorodnikov. Da vnesete v prostor, kjer je veliko stekla, ogledal, odbojnih površin, nekoliko topline, si omislite še veliko vazo z rezanim cvetjem. Lahko pa preprosto v prostor postavite tudi več lončnic.

Spalnica po meri ljubiteljev botanike
Preberi še
Spalnica po meri ljubiteljev botanike
Jedilnica, v kateri boste z veseljem posedeli.
Jedilnica, v kateri boste z veseljem posedeli. FOTO: Shutterstock
Kaj če je vsak stol drugačen?
Kaj če je vsak stol drugačen? FOTO: Shutterstock

Preproga

Zakaj ne bi pod jedilno mizo postavili preproge? Ta naj bo tako velika, da lahko na njej stojijo tudi stoli. S to izbiro postane jedilna miza središčna točka prostora, torej točka, kjer se najprej ustavi pogled, ko vstopimo. Zato lahko nad mizo obesimo še kakšen lestenec. Če se ne odločimo za vpadljivo svetilo, pa lahko postavimo kaj večjega na sredino mize. Morda celo več svečnikov, če prirejamo pogosto bolj svečane večerje. Sicer je klasična odločitev kakšna vaza s cvetjem. S preprogo lahko v jedilnico tudi vnesete vzorec ali barvo.

Stoli

Naj pozornost pritegnejo stoli. Ti lahko denimo predstavljajo edino barvo v prostoru. Če ima ta sicer opremo in dekoracijo v naravni svetli barvi lesa ter beli barvi, bi lahko denimo stoli bili oranžni ali rožnati. Lahko se odločimo celo, da je vsak drugačen. To se še posebej poda k bolj boemskem slogu opremljanja in k temu, da je ena stena polna različnih slik, ki so v različnih okvirjih. Po prostoru naj bodo razpostavljene še lončnice.

7 pravil, ki jih morate upoštevati pri notranjem opremljanju
Preberi še
7 pravil, ki jih morate upoštevati pri notranjem opremljanju
Arhitektka svetuje, kako opremiti majhen prostor
Preberi še
Arhitektka svetuje, kako opremiti majhen prostor
Dekorirajte s preprogo, slikami, rastlinjem.
Dekorirajte s preprogo, slikami, rastlinjem. FOTO: Shutterstock
Naj pozornost privlači moderen dizajn.
Naj pozornost privlači moderen dizajn. FOTO: Shutterstock
Jedilnico popestri lestenec, pa tudi ogledalo.
Jedilnico popestri lestenec, pa tudi ogledalo. FOTO: Shutterstock

Kredenca

Zelo uporaben kos pohištva lahko postane tudi dekoracija. Če je kredenca bela, so lahko denimo vsi krožniki, skodelice, kozarci v eni barvi – denimo v modri. Lahko so tudi beli in prebarvate v drugo barvo le zadnjo steno kredence, če ta ni zaprta. Ko je prostor majhen, je vsekakor bolje, da ima kredenca vsaj v zgornjem delu raje police, saj ga to vizualno dela večjega. Ne sme pa biti ta barva uporabljena le pri kredenci, ampak še kje drugje v prostoru – denimo v preprogi.

Urbana džungla

Zakaj ne bi pojedli svojega obroka, medtem ko občudujete rastlinje? Stil urbane džungle pomeni kombiniranje veliko različnih lončnic, ki morajo biti za boljši učinek na več različnih višinah. Zato nekatere postavite na tla, druge na mizice, tretje na police, ki ste jih naredili prav v ta namen. Četrte lahko visijo s stropa. Če želite, da prostor deluje bolj urejen, naj bodo lonci enaki, sicer naj ima vsaka rastlina drugačnega. S tem stilom se poda zelo preprosta oprema v nevtralnih barvah. Naj rastlinje priteguje pozornost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698