Množica naprav, ki jih imamo v stanovanju, pa še vsi polnilci za telefone, tablice, sesalce, baterije imajo kable, ki jih imamo povsod, saj vtičnic nimamo le na enem samem mestu v prostoru. In kljub temu, da vedno bolj uporabljamo brezžično spletno in električno povezavo naprav, se kablov in podaljškov, razdelivcev in polnilcev nikakor ne moremo znebiti.
Dejstvo je, da so določena mesta v stanovanju, kjer je vtičnic, razdelivcev in kablov več kot drugje. To so običajno prostor za televizorjem, domača pisarna z računalnikom, tiskalnikom in drugimi napravami za vzpostavitev računalniške mreže in brezžične povezave. Potem so zraven še namizne svetilke, nešteto raznih polnilcev, tu je še stacionarni telefon, skratka vsega preveč. A tudi v kuhinji ni nič drugače. Kam z vsemi malimi strojčki, ki jih z veseljem kupujemo ali dobimo v dar, ker menimo, da so nepogrešljivi in jih bomo pogosto uporabljali? Po začetnem navdušenju, ko jih uporabljamo skoraj vsak dan, se resnici na ljubo kmalu naveličamo pospravljanja v omaro. Če so ves čas na kuhinjskem pultu, pa nam jemljejo dragoceno delovno površino. Še bolj neprijetno je, da so polne vse vtičnice, kabli pa ležijo na pultu. Težko očistimo pult, a tudi hitro se zgodi, da kakšna stvar zleti po tleh, ker se zaplete v kabel ali pa spravimo na tla kar kuhinjski strojček.
Za starejše osebe, ki težko hodijo in za slabovidne, so lahko kabli, ki se vijejo po tleh ali pultu, zelo nevarni. Ker kabla ne vidimo ali nog ne moremo hitro dvigniti, se obenj spotaknemo in grdo pademo. V kuhinji je lahko še nevarneje, če prevrnemo prižgan opekač, kavni avtomat, poln vroče kave ali grelnik z vrelo vodo.
Množica kablov nagaja tudi pri čiščenju, saj ni mogoče hitro posesati ali pomesti tal, ampak se moramo sklanjati, vse očistiti od blizu in premikati kable ter pohištvo. Pri tem se lahko kakšen kabel tudi iztakne, česar nevešča ali slabovidna oseba sama ne more popraviti. Si lahko ob tej množici kablov, ki jih imamo v stanovanju, sploh kako pomagamo? Lahko starejšim olajšamo bivanje in ga naredimo varnejšega? Gotovo je kar nekaj možnosti. Kable, ki visijo z domače pisalne mize ali so kje za televizorjem, povežimo v snope na več mestih, morda tudi po smiselnih povezavah. Tako ne bodo silili vsak v svojo smer in lažje bomo počistili okrog njih. Če se iz vtičnice ali podaljška vlečejo po prostoru, jih pomaknemo k zidu in tam prilepimo s širšim lepilnim trakom ob tla.
V kuhinji naj bodo na pultu le strojčki, ki jih pogosto uporabljamo. Boljša rešitev, ki zahteva nekaj predelave omaric, pa je, da so strojčki na primer na polici nad ali pod pultom, vsak v svoji vtičnici, pripravljeni na uporabo, da jih vzamemo s police. Možnost je tudi, da so vtičnice že v sami omarici, naprave že priključene, in jih le vzamemo iz omare, uporabimo in vrnemo nazaj, ne da bi imeli kable na pultu. Če ima omara pri vratih režo, jo lahko med uporabo strojčka zapremo.
Naj bodo razni domači napajalniki na enem mestu, če je le mogoče. Tudi tu povežimo kable v snope. Pri preurejanju domače pisarne na steno namestimo parapetni kanal, v katerem je množica vtičnic in konektorjev, tako da so kabli priključeni na steni in ne ležijo na tleh. Rešitev je tudi odprtina v pultu ali na mizi, skozi katero napeljemo kable z mizne površine na tla ali v stenski parapet, da jih vsaj nimamo na mizi. Sicer pa je bolje, da imamo prenosni računalnik, ki ga lahko premikamo in uporabljamo brez kablov, dokler je baterija polna.
Za lastno varnost poskrbimo tudi tako, da ne puščamo likalnika na deski, ker ga lahko potegnemo na tla in se spotaknemo, sesalnika ne puščajmo z razvitim kablom in sušilnik za lase pospravimo, ko ga ne potrebujemo več.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV