Kaj je lagom in kako ga lahko vpeljete v svoj dom?

DOM

Kaj je lagom in kako ga lahko vpeljete v svoj dom?

Dom in vrt
07.10.2024, 5:00
0

Ko ni ne preveč in ne premalo, pač pa ravno prav, je to "lagom". Ta švedska beseda označuje princip zmernosti, uravnoteženosti in trajnosti, ki se vse bolj uveljavlja tudi drugje po svetu. Še posebej pri gradnji, notranji opremi, oblačilih, hrani ...

Minimalizem je umetnost bivanja po principu "manj je več". A čeprav je estetski, pa takšen slog ni za vse. Vse bolj priljubljeno postaja tudi njegovo nasprotje, t. i. maksimalizem, ki pritegne predvsem ljudi, ki uživajo v razkošju barv, oblik in predmetov. 

Potem pa je tu še zlata sredina. In temu na Švedskem pravijo "lagom". 

Beseda lagom nima ustreznice v drugih jezikih, zato se je po svetu uveljavil kar švedski izraz. Besedo bi lahko prevedli kot: "zmerno", "v ravnovesju", "popolno-preprosto", "ravno prav" oziroma "ne preveč in ne premalo". Švedi imajo celo rek "Lagom är bäst", kar pomeni "ravno pravšnja količina je najboljša". Ta beseda pa naj bi tudi zajela švedsko življenjsko filozofijo, ki nekako zapoveduje zmerno pot, skromnost in izogibanje skrajnostim.

Lagom pomeni ne preveč in ne premalo, temveč ravno prav
Lagom pomeni ne preveč in ne premalo, temveč ravno prav / FOTO: Dreamstime

Nič nenavadnega ni, da je koncept v zadnjih letih postal svetovni trend. Velja namreč za trajnostno alternativo potrošništvu in kopičenju stvari. Čeprav beseda ni omejena le na potrošništvo, pač pa lahko z njo denimo opišemo, da je v kavi ravno prav mleka ali pa idealen pritisk pri masaži. Lagom je ravnovesje na vseh ravneh. Prav ravnovesje pa je tisto, po čemer hrepenimo in kar je dolgoročno vzdržno. Pa naj gre za ravnovesje med delom in prostim časom, pri hrani, gibanju, nakupovanju, bivalnem prostoru. 

"Velika večina ljudi živi zelo dobro, na voljo imajo marsikaj, od brezplačnega šolanja do obširnih sistemov recikliranja. Mantra 'imeti ravno prav vsega' dobro vpliva na njihov psihološki in čustveni svet in na družbo nasploh. Gre za to, da zgolj smo in da smo odprti za spremembe in razvoj," je zapisala avtorica knjige Lagom Linnea Dunne.

Z načeli lagoma lahko zaživite polnejše, srečnejše življenje, saj vzpostavite ravnovesje na vseh področjih življenja. Začnete pa lahko pri svojem domu. 

Kako lahko lagom vpeljete v svoj dom?

Pri lagomu ne gre za iskanje perfekcije, pač pa za to, da najdemo preproste, uresničljive rešitve za vsakodnevne izzive, ob katerih se bomo počutili prijetno, se znebili stresa ter privarčevali čas in denar. Gre za ustvarjanje življenjskega sloga, pri katerem skušamo najti radost in zadovoljstvo v tem, kar imamo v tem trenutku, ter razumevanje, da ima vse, kar počnemo, kupujemo, jemo, vpliv na naše življenje in zdravje našega planeta. 

1. Prevetrite omare

Lagom spodbuja nakupovanje trajnostnih in kakovostnih stvari, ki trajajo več let. Daje prednost klasiki, uporabnosti, večnamenskosti, namesto hitri modi in spremljanju najnovejših trendov. Dunnejeva med drugim predlaga, da prevetrimo svojo omaro in se pri nakupih zavestno odločamo za bolj "etična oblačila", torej takšna, ki so bila izdelana okolju in tekstilnim delavcem prijazno. Po možnosti si ustvarimo t. i. garderobno kapsulo. S skrbno izbranimi kosi oblačil, ki se lahko vsa med seboj kombinirajo, bomo privarčevali denar, čas in tudi kar nekaj živcev. Hkrati pa bomo ujeli tisto pravo ravnotežje med premalo in preveč oblačili.

Rešitev, s katero boste zapravili manj denarja za obleke
PREBERI ŠE
Rešitev, s katero boste zapravili manj denarja za obleke

2. Poenostavite svojo spalnico

Spanje je ključno za naše fizično in duševno zdravje. A tudi tukaj velja ravnotežje: spanja naj ne bo preveč, vsekakor pa ne premalo. Koliko je ravno prav, je odvisno od vsakega posameznika, načeloma pa je priporočljivo spati okoli 7–8 ur na noč. Skoraj bolj kot količina spanca pa je pomembna njegova kakovost. Zato naj bo spalnica, če je le možno, ločen prostor, ki je namenjen samo spanju in intimi. Prostor poenostavite, znebite se odvečnega pohištva, elektronskih naprav in navlake. Naj bo to čim bolj mirno okolje, brez odvečnih distrakcij. Ne le, da boste spali bolje, tudi vaš dan se bo lepše začel, če se boste zbudili v urejen, miren in organiziran prostor.

Napake v spalnici, ki jih mnogi nevede delajo
PREBERI ŠE
Napake v spalnici, ki jih mnogi nevede delajo

3. Ohranjajte urejen dom

Dom je prostor, v katerem smo sproščeni in v katerem živimo, ustvarjamo, telovadimo, kuhamo, jemo ... Zato hitro nastane nered, še posebej, če imamo preveč stvari. Princip lagom vam bo pomagal, da ustvarite manj stresno okolje. Prvi korak je, da svoj dom organizirate. Vsaki stvari določite svoje mesto in jo po uporabi pospravite. Tako boste najlažje ohranjali urejen dom. Če se tega ne morete navaditi, pa lahko v kakšen kot postavite veliko košaro ali vrečo, v katero po uporabi odlagate stvari, ki sodijo v različne prostore, omare. Ko se košara napolni, ali pa ob koncu dneva, stvari sortirajte in pospravite tja, kamor sodijo. 

Že z malenkostmi se da spremeniti počutje v domu
PREBERI ŠE
Že z malenkostmi se da spremeniti počutje v domu

4. Izberite večfunkcionalno pohištvo

Namesto da kupite več omaric ali komod, ki nato zasedajo vsak prost kotiček v stanovanju, pri urejanju doma in izbiri pohištva dobro pretehtajte svoje potrebe in razpoložljiv prostor. Namesto več komod in manjših omar raje investirajte v visoko omaro po meri, v katero boste pospravili vse svoje stvari. V omari lahko predvidite tudi prostor za sesalec in likalno desko. S tem se boste izognili temu, da vam bosta ti dve stvari tičali nekje v kotu. 

V dnevni sobi lahko namesto klubske mizice izberete večji tabure ali oblazinjeno klop, ki ima več funkcij. Če nanj položite večji pladenj, ga spremenite v mizico, ko pladenj odstranite, si lahko na njem spočijete noge med gledanjem televizije, hkrati pa je to lahko tudi dodatno sedišče. Nekateri tabureji oziroma oblazinjene klopi pa imajo tudi prostor za shranjevanje. Pri izbiri pohištva pa je pomembno tudi, da izberete naravne materiale, še posebej je v tem slogu prisoten les.

Dom, urejen po načelih lagoma
Dom, urejen po načelih lagoma / FOTO: Dreamstime

5. Vnesite barve in svetlobo v svoj dom

Če želite lagom vpeljati v svoj dom, potem poskrbite za čim več dnevne svetlobe, prijetno in varčno osvetlitev ter barve, ki vam ogrejejo srce. Barve in vzorci so tista stvar, v kateri se lagom razlikuje od minimalističnega sloga. S principom lagom namreč želimo pričarati domačnost, udobje in dobro počutje v vsakem delu dneva in ob vsaki priložnosti. V domu, ki je urejen po tem konceptu, je veliko svetlih barv, drznih vzorcev ter tekstur na pohištvu, stenah in dekoraciji. A seveda mora biti vse usklajeno in zmerno.  

7. Načrtujte nakupe in obroke

Povprečno slovensko gospodinjstvo v koš na leto odvrže za več kot 200 evrov hrane. Posameznik v enem letu zavrže kar 67 kilogramov hrane, po ocenah statističnega urada pa je od tega kar 39 odstotkov zavržene hrane še užitne. To lahko spremenimo in količino zavržene hrane zmanjšamo le s spremembo svojih nakupovalnih navad. Sprememba pa se začne, še preden se odpravimo v trgovino. 

Pogosto se nam zgodi, da moramo v trgovino zgolj po jajca ali solato, domov pa se vrnemo s celo vrečo hrane. Ob tem pa sta naš hladilnik in shramba že tako polna. K nakupu nas pogosto pritegnejo tudi različne akcije. A večina hrane ima rok uporabe in če kupujemo impulzivno, se nam pogosto lahko zgodi, da nam hrana ostaja in jo moramo na koncu zavreči. 

Načrtovanje obrokov
Načrtovanje obrokov / FOTO: Dreamstime

Da bi se temu kar se da izognili, si je pametno pripraviti nakupovalni seznam, ki se ga v trgovini skušamo držati in po nepotrebnem ne kupujemo drugih stvari ali prevelikih količin izdelkov, ki imajo kratek rok trajanja. Druga sprememba, ki jo lahko vpeljemo, pa je, da si denimo vsako nedeljo vzamemo nekaj časa, pogledamo, katere sestavine imamo v hladilniku in pripravimo jedilnik za ves teden. Načrtujemo lahko vse obroke, če si raje pustimo prostor za improvizacijo, pa načrtujemo zgolj denimo kosilo. 

Z načrtovanjem obrokov boste prihranili čas, saj ga ne boste vsak dan izgubljali z razmišljanjem, kaj bi kuhali. Poleg tega pa lahko obroke deloma ali v celoti pripravite že dan prej. S tem pa boste poskrbeli tudi, da boste pravočasno porabili hrano, ki jo imate v hladilniku, in nenazadnje privarčevali kar nekaj denarja, saj boste med načrtovanjem obrokov sproti načrtovali tudi nakupe.

6. Privoščite si odmor in čas zase

Lagom se, kot rečeno, nanaša na vse aspekte življenja, tudi na to, kako preživljamo svoj čas. Pogosto se nam zgodi, da čez dan hitimo, smo ves čas na svojem pametnem telefonu in se le redko zares "odklopimo". A Skandinavci se še kako dobro zavedajo, da si je za uravnoteženo življenje vsak dan treba vzeti "pavzo". Sredi dneva si tako privoščite nekaj minut za kavo (ali čaj), ki jo spijte v miru. Ali pa pojdite na kratek sprehod v naravo. Naj bo to čas za vas, nekakšen mini ritual, pet ali deset minut v tišini, brez distrakcij. Posvetite se zgolj svoji kavi (ali sprehodu) in pri tem vadite čuječnost.  

Vzemite si čas za kavo ali čaj
Vzemite si čas za kavo ali čaj / FOTO: Dreamstime

Če boste lagom vpeljali v svoj dom in življenje, boste hitro ugotovili, kaj je za vas res pomembno v življenju in se osvobodili potrebe po pretiranem potrošništvu. Osnovno načelo lagoma je, da se čim bolj povežemo z naravo in s samim sabo ter se znebimo stvari (in miselnosti), ki jih ne potrebujemo.