Vsaka kopalnica je projekt zase, saj je lahko prostor, ki je namenjen kopalnici, različnih velikosti in postavitev. A skoraj vse kopalnice imajo eno skupno stvar: ploščice. Z njimi lahko obložimo celotno kopalnico (razen stropa) ali pa le do polovice sten, lahko pa s ploščicami obložimo zgolj eno steno oziroma del stene.
Ker gre pri ploščicah tako za funkcionalen del opreme, ki stene in tla ščiti pred vlago in umazanijo, kot tudi za estetski vidik, je izbira pravih ploščic običajno velik izziv. Še posebej zato, ker je na trgu tako veliko izbire. Pri nakupu ploščic za kopalnico je treba biti pozoren na več dejavnikov, ne le na to, da bodo zadovoljile naš okus in se ujemale s kopalniškim pohištvom.
O tem, kaj je pomembno pri izbiri ploščic za kopalnico, smo se pogovarjali z arhitektko in organizatorko prostorov, Tjašo Justin, in najbolj znanim "keramičarjem" pri nas, Boštjanom Čukurjem, ki svoje znanje polaganja ploščic že nekaj let predaja tudi na mlade generacije na Srednji gradbeni šoli v Mariboru.
Kakšne ploščice poznamo?
V grobem ploščice delimo na glinene oziroma navadne keramične in granitogres (gres) oziroma porcelanizirane ploščice. Tako imenovane gres ploščice so bolj odporne na vodo in zmrzal, so bolj trpežne in odporne na praske, kemična sredstva itd. Zato so primerne tako za notranjo kot zunanjo uporabo, medtem ko so glinene oziroma keramične ploščice primerne predvsem za notranje, zaprte prostore.
Pri glinenih ploščicah obstajajo posebej stenske in talne. "Previdni moramo biti pri stenskih (glinenih) ploščicah, ki jih definitivno ne smemo polagati na tla, talne pa lahko polagamo tudi na stene ... Kombinacij je veliko, so pa glinene ploščice pogosto izdelane v kombinaciji talne/stenske," pravi Čukur. Gres ploščice pa načeloma lahko uporabljamo tako na stenah kot na tleh.
"Trenutno se najbolj uporabljajo ploščice iz porcelanskega gresa," pravi arhitektka Tjaša. In kako jih ločimo na prvi pogled? "Glinene oziroma klasične ploščice imajo na zadnji strani rdečo ali rjavo osnovo, ki ji pravimo piškot. Običajno so manjših dimenzij in tanjše in zato niso primerne za zunanje prostore, kjer so temperaturna nihanja prevelika in lahko počijo. Še manj trpežne so ploščice, ki imajo bel piškot. Te so primerne predvsem za na steno in nikakor za na tla. Obe vrsti glinenih ploščic sta sestavljeni iz t.i. piškota in glazure. Porcelanski gres pa je izdelan iz enotnega materiala in nima posebne glazure. Iz tega materiala po navadi izdelujejo ploščice večjih dimenzij. Obstajajo pa tudi mozaiki, ki so lahko stekleni, keramični ali kamniti, ki se uporabljajo bolj za dekoracijo," je pojasnila Justinova.
Kako izbrati prave?
Izbira ploščic za kopalnico je odvisna predvsem od vašega okusa, malce pa tudi od velikosti in osvetlitve prostora. Če želite kombinirati različne barve in vzorce, je pomembno, da se ti ujemajo in da ni v prostoru na koncu preveč izstopajočih elementov. Nenazadnje boste kopalnico uporabljali vsak dan, izbrane ploščice pa boste gledali več let, zato se prepričajte, da vam je vzorec oziroma kombinacija ploščic resnično všeč.
"V kopalnici lahko načeloma izberemo ploščice vseh tipov, dimenzij ... Če je kopalnica manjša, so priporočljivi večji formati (60x30, 120x60), ki vizualno povečajo prostor," svetuje Čukur. Po drugi strani pa lahko tudi ploščice v obliki mozaika optično povečajo prostor, še posebej, če uporabite majhne svetleče ploščice, ki odsevajo svetlobo. Običajno se s takšnimi ploščicami obloži le del kopalnice, ki ga želimo poudariti - na primer notranjost tuš kabine, del pri umivalniku itd.
"Paziti moramo pri talni keramiki, ki je v belih barvah občutljiva na umazanijo, tako da se priporočajo kakšni sivi ali zemeljski toni. Ti so ta trenutek tudi najbolj priljubljeni. Pazljivi moramo biti tudi pri izbiri fugirne mase, da ta na tleh in v prostoru, kjer se uporablja voda, ni bele barve, saj bo hitro umazana oziroma obarvana. Zato priporočamo sive barvne odtenke. Pazljivi moramo biti pri drsnosti keramike, saj je v stiku z vodo na tleh pregladka keramika nevarna za zdrs oziroma padec," še svetuje Čukur.
Koliko ploščic potrebujete?
Odgovor na to vprašanje je seveda odvisen od kvadrature vaše kopalnice in od tega, koliko sten nameravate obložiti s ploščicami. Pri načrtovanju nakupa je zato treba najprej izmeriti stene in izračunati v grobem, koliko kvadratov sten in tal nameravate obložiti.
A ker se lahko med polaganjem kakšna ploščica razbije ali pa pri merjenju spregledamo kakšen kot, je pomembno, da kupite kakšen kos ploščic več.
"Pri izmeri kvadrature moramo za rezane dele in odpad računati okoli 20 odstotkov dodatka, pri večjih formatih pa ponavadi preštejemo kose po samem izrisu kopalnice. Tudi v tem primeru nabavimo par kosov za rezervo," pravi Čukur.
Morda se zdi 20 odstotkov dodatnega materiala veliko, vendar pa si s tem prihranite morebitne nevšečnosti, če bi med polaganjem ugotovili, da vam je ploščic zmanjkalo. V najslabšem primeru se lahko celo zgodi, da jih nato zmanjka tudi v trgovini. Tudi če vseh ploščic ne boste izkoristili, jih boste lahko imeli za rezervo, če se v prihodnje slučajno kakšna poškoduje ali boste morali ploščice razbijati zaradi popravila.
Kakšni so trendi?
Že nekaj časa so v trendu enobarvne ploščice večjih dimenzij. Te nato lahko kombinirate z bolj drznim vzorcem na talnih ploščicah. Moderne so tudi ploščice v videzu lesa.
"V trendu so imitacije marmorja, granita in zemeljske barve. Definitivno veliki formati, od 60x30 naprej. Vračajo se tudi manjše, enobarvne pastelne kombinacije, ki prostorom dajejo retro videz. Veliko je tudi temnejših ploščic (antracit), saj se dandanes lahko dobro igramo z osvetlitvijo samega prostora oziroma kopalnice. Lučke tako vgrajujemo v razne poličke, niše in druge predele kopalnice," pravi Čukur.
Zelo pogoste so tudi kombinacije različnih oblik in dimenzij keramičnih ploščic. Pri tem pa je marsikdo v precepu, ali lahko kombinira ploščice različnih proizvajalcev. "Keramiko različnih proizvajalcev lahko brez težav kombinirate. Še posebej, če izberete ene ploščice enega proizvajalca za tla, drugega proizvajalca pa za stene. Pri tem je treba biti pozoren na debelino in dimenzije ploščic, predvsem če nameravate uporabiti ploščice različnih proizvajalcev na isti steni. Manj težav je denimo, če uporabite ene vrste ploščic za tuš kabino, nato pa druge vrste za preostale stene, saj bo rob pri zasteklitvi prikril razliko med debelino oziroma dimenzijami," pravi Justinova.
Še vedno so v trendu tudi ploščice s teksturo. Ne glede na trende pa je dobro, da razmislite tudi o vzdrževanju. Gladke ploščice boste lažje čistili. Pri ploščicah z izrazitejšo teksturo pa se lahko voda zadržuje dlje časa na površju, kar posledično lahko pomeni, da se lahko sčasoma na njih nabira vodni kamen. Zato je treba vzeti v zakup pogostejše čiščenje in brisanje takšnih ploščic.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV