Napake v spalnici, zaradi katerih ponoči ne moremo spati

DOM

Napake v spalnici, zaradi katerih ponoči ne moremo spati

L.G.
17.09.2024, 5:00

V današnjem svetu, kjer smo nenehno izpostavljeni hitremu tempu in obveznostim, pogosto pozabimo na eno najosnovnejših potreb za dobro počutje – kakovosten spanec. Spanje ni le čas počitka, temveč ključni proces, v katerem se naše telo in um obnavljata, pridobivata nove moči ter pripravljata na izzive.

V obsežni raziskavi o spalnih navadah prebivalcev Jugovzhodne Evrope, ki jo je izvedlo podjetje IKEA in v katero je vključena tudi Slovenija, je bilo ugotovljeno, da so skrbi, prekomerno razmišljanje in nespečnost eni izmed glavnih razlogov za slabo spanje. Tem dejavnikom sledijo še slaba regulacija temperature, pomanjkljiva zvočna izolacija ter neudobna postelja.

Čeprav smo Slovenci znani po tem, da gremo spat prej, saj se jih 18 % odpravi spat med 20. in 22. uro, ljudje še vedno niso zadovoljni s svojim spanjem in poročajo o številnih motečih dejavnikih, ki vplivajo na njegovo kakovost. Dober spanec vpliva na sposobnost obvladovanja stresa, razpoloženje in produktivnost. Zato je pomembno ne le, da spimo dovolj, ampak da je počitek tudi kakovosten. Raziskava je pokazala, da 42 % Slovencev med delovnim tednom spi manj kot 6 ur, od tega 9 % manj kot 5 ur na noč. Dolgoročno pomanjkanje spanja povečuje tveganje za nastanek kroničnih bolezni, poslabšanje kognitivnih sposobnosti, oslabljen imunski sistem in povečano raven stresa.

Kakovost našega spanca je v veliki meri v naših rokah, zato podjetje IKEA v okviru pobude "Leto spanja" svetuje o šestih bistvenih dejavnikih spanja, ki bodo mnogim ljudem pomagali izboljšati spanec.

IKEA govori o šestih bistvenih dejavnikih spanja
IKEA govori o šestih bistvenih dejavnikih spanja / FOTO: Arhiv naročnika

1. SVETLOBA

Marsikomu spanec zmotijo ulične svetilke, jutranje sonce ali mesečina. Raziskava podjetja IKEA je pokazala, da se spalnica v Sloveniji pogosto nahaja v mansardi, kar ni presenetljivo, saj omogoča najboljši izkoristek prostora. Vendar pa strešna okna v prostor spuščajo veliko svetlobe, kar lahko povzroči težave s spanjem.

Enostavna in cenovno dostopna rešitev so zatemnitvena senčila, zavese ali žaluzije, ki učinkovito blokirajo zunanjo svetlobo ter tako omogočajo trden spanec. Glede na vaše želje in potrebe lahko izberete zavese, ki povsem blokirajo svetlobo, zatemnitvene ali pa prosojne zavese, ki prepuščajo svetlobo, vendar zagotavljajo zasebnost.

Najpogostejša večerna rutina, ki Slovence najdlje drži pokonci je gledanje televizije in uporaba telefona. Uporaba zaslonov pred spanjem lahko močno vpliva na kakovost spanca. Digitalne naprave oddajajo modro svetlobo, ki zavira proizvodnjo melatonina, hormona, ki uravnava naš notranji biološki urnik spanja. Zato je poleg ustrezne zatemnitve prostora za nemoten spanec priporočljivo omejiti tudi uporabo zaslonov v večernih urah.

2. TEMPERATURA

Idealna temperatura za prijeten spanec se giblje med 13 in 20C, na uravnavanje telesne temperature pa ima velik vpliv tudi izbira tekstila za posteljo. Izbira kakovostne prešite odeje je ključna, saj se lahko kar 80 % telesne toplote izgubi skozi slabo izbrano odejo. Če vam je pogosto vroče, posezite po lahkih prešitih odejah, če pa vam je večkrat hladno, si priskrbite toplejše odeje oziroma izberite odejo, ki ima dve različni strani in je tako prilagodljiva. Enako velja pri izbiri vzglavnika, kjer je odlična izbira vzglavnik z eno stranjo, ki zagotavlja prijetno hlajenje, in drugo, klasično stranjo za vsestransko udobje.

Tudi zavese in senčila lahko pomembno vplivajo na temperaturo v prostoru, saj ne zastirajo le svetlobe, ampak tudi zadržujejo toploto, kar pripomore k stabilni temperaturi v spalnici. 

IKEA ima v svoji ponudbi vse, kar potrebujete za dobro spanje
IKEA ima v svoji ponudbi vse, kar potrebujete za dobro spanje / FOTO: Arhiv naročnika

3. ZVOK

Hrup v spalnih prostorih ima velik vpliv na globino spanca in splošno počutje. Ena izmed rešitev za zmanjšanje hrupa je uporaba mehkih materialov, ki omilijo zvok, kot so preproge, blazine in drugo pohištvo. K tišji spalnici prispevajo tudi zavese. Njihova sposobnost vpijanja zvoka se povečuje, ko so nagubane, saj gube pomagajo k vpijanju zvočnih valov. Uporaba debelejših zaves ali več plasti prav tako pripomore k zmanjšanju motečih zvokov iz zunanjega okolja.

4. KAKOVOST ZRAKA

Ker skoraj tretjino svojega življenja preživimo v postelji, je kakovost zraka v spalnem prostoru izrednega pomena. Prekomerna vlažnost in onesnažen zrak lahko negativno vplivata na kakovosten počitek, povzročita pa lahko tudi težave z dihanjem in alergije. Čistilnik zraka je odličen pripomoček, ki pomaga pri odstranjevanju različnih nečistoč in alergenov, ter omogoča svež in čist zrak, kar je ključno za zdrav in neprekinjen spanec.

Uporaben je tudi v mestnih stanovanjih, kjer je raven onesnaženosti pogosto višja zaradi prometa. Vklopite ga lahko pred spanjem in ga nastavite na celonočno čiščenje zraka in tako bo vaš zrak svež vso noč.

5. UDOBJE

Spalnica je prostor, kjer se po napornem dnevu spočijemo, zato je izjemno pomembno, da se v njej počutimo kar se da udobno. Ključnega pomena za udobje med spanjem je izbira primernega posteljnega vložka. Tega izberemo glede na položaj spanja, obliko telesa in težo. Če si posteljo delimo, je priporočljivo razmisliti o dveh vložkih z različnima stopnjama čvrstosti, med vložkoma pa lahko dodamo klinast vložek za vzmetnico, ki zapolni režo med vložkoma. Za dodatno udobje in zaščito je priporočena tudi uporaba posteljnega nadvložka.

Udoben vzglavnik mora ustrezati položaju spanja in obliki telesa. Višji vzglavnik je primeren za spanje na hrbtu, saj podpira vrat in hrbtenico, medtem ko je za spanje na trebuhu boljši nižji vzglavnik, ki ohranja naravno poravnavo telesa. K udobnemu spancu veliko prispeva tudi posteljnina. Izbira mehkih materialov, kot so bombaž, lan, volna ali liocel izboljša občutek udobja. Od udobnih ležišč, ki jih lahko preizkušate do 90 dni, do premišljeno izbranih vzglavnikov – vsak element v vaši spalnici ima pomembno vlogo pri izboljšanju kakovosti vašega spanca.

6. UREJENOST PROSTORA 

Pri opremljanju spalnice je pomembno, da jo oblikujete z mislijo na počitek in sprostitev. Osredotočite se na izbiro nevtralnih ali temnejših barv, da ustvarite mirno vzdušje, ki spodbuja boljši spanec. Prednost dajte notranjemu oblikovanju in izbiri opreme, ki povečujeta umirjenost, in ne pozabite vključiti pohištva z vgrajenim prostorom za shranjevanje, da bo vaša spalnica urejena. Postelje in različne klopi z dodatnimi predali so odlična izbira, saj poleg estetskega videza ponujajo praktične rešitve za shranjevanje posteljnine, oblačil ali drugih predmetov.

Z več kot 80-letnimi izkušnjami na področju spanja je podjetje IKEA prisluhnilo svojim kupcem in njihovim potrebam ponudbo izdelkov za spanje. Cilj podjetja je zagotoviti trajnostne, kakovostne in cenovno dostopne rešitve, ki bodo mnogim ljudem pomagale izboljšati spanec in izboljšati njihovo vsakdanje življenje.

Podjetje IKEA je prisluhnilo svojim kupcem in njihovim potrebam
Podjetje IKEA je prisluhnilo svojim kupcem in njihovim potrebam / FOTO: Arhiv naročnika


Sponzorirana vsebina