Glavni namen predpražnika je, da očisti čevlje in prepreči, da bi z njimi v svoj dom vnesli umazanijo iz zunanjega sveta. Toda, če pomislimo na njegovo osnovno nalogo, je torej jasno, da ta zelo hitro postane zelo umazan in zato tudi sam občasno potrebuje temeljito čiščenje.
Čiščenje predpražnika je še posebej pomembno v hladnejšem delu leta, ko so pločniki, ceste in travniki bolj razmočeni ter polni listja, soli in drugih nečistoč, s katerimi v svoj dom nenazadnje vnesemo tudi škodljive mikroorganizme.
S čim očistiti predpražnik?
Preden se lotite čiščenja predpražnika, si pripravite sesalnik, vrtno cev ali zalivalko ter krtačo. Poleg tega pa za temeljito čiščenje še skodelico koruznega škroba.
Predpražnik najprej dobro otresite
Ne glede na vrsto vašega predpražnika, je priporočljivo, da ga enkrat na teden stresete in posesate, da odstranite umazanijo in prah.
Nadaljujte s sesanjem
Potem ko ste iz predpražnika stresli vso suho umazanijo, je čas, da ga še posesate. Na ta način boste odstranili vse, kar ni padlo ven samo od sebe.
Predpražnik sperite z vodo
Sedaj je čas, da iz predpražnika odstranite tudi drugo zasušeno umazanijo. Za mokro čiščenje uporabite vrtno cev z močnim curkom ali predpražnik zmočite z zalivalko in zdrgnite s krtačo. Če ima predpražnik čuden vonj, ga potresite s sodo bikarbono in pustite stati 10 minut, preden se ga lotite s krtačo. Ne pozabite ga nato tudi temeljito sprati.
Uporabite še koruzni zdrob
Ko ste predpražnik temeljito očistili in sprali, ga potresite z nekaj žlicami koruznega škroba. Ta bo nase vezal vlago in poskrbel za hitrejše sušenje, zaradi česar preprečite možnost nastajanja plesni in neprijetnih vonjav.
Ko koruzni škrob po nekaj urah opravi svojo nalogo, predpražnik le še posesajte.