Redno čiščenje
Odgovor je dokaj preprost, a izvajanje zahteva kar nekaj truda. Redno bi morali odstranjevati prah. Tako se ta niti ne nabira. Ne pozabite na težje dostopna mesta – denimo zgornji in zadnji del omar. Najlažje je, če so te vgradne in segajo do stropa.
Manj stvari na zunanjih površinah
Več je razlogov. Eden je, da se tudi na njih nabira prah. Da bi imeli manj dela z njegovim odstranjevanjem, naj bodo zunaj resnično le stvari, po katerih ves čas posegate, jih torej želite imeti vedno pri roki. Ostalo naj bo pospravljeno v zaprtih omarah. Če je na površinah manj stvari, jih je za povrh lažje redno čistiti.
Takoj po sesanju in brisanju prahu ...
Nenehno čiščenje je nujno, a simptomi alergije se takoj po njem lahko za kratek čas poslabšajo, saj se delci prahu znajdejo v zraku in jih je lažje vdihniti. Že med čiščenjem bi lahko nosili masko in tudi še kakšni dve uri po tem. Najbolj idealno pa je, če se za ta čas lahko umaknete kam drugam – denimo odidete na sprehod.
Vlažna gobica ali krpa
Prahu se lotite z vlažno gobico ali krpo, da bi ga v zraku končalo čim manj. Po sesanju je zaradi tega koristno še mokro čiščenje tal. Vedno poleg tega začnite prah brisati na višjih površinah, saj pade navzdol in ga nato pobrišete, ko se tudi sami pomikate z višjih površin proti nižjim.
Kaj vse shranjujete?
Imate doma le tisto, kar tudi uporabljate. Ali se vam v omarah nabirajo stvari, ki nikoli ne ugledajo luči dneva? Slednje ne vpliva dobro, saj dejansko pripomore k nabiranju prahu. Ne le zato, ker pri veliki količini lastnine težje redno vse čistite – sploh oblačila in papir dejansko večajo količino prahu v domovanju. Tako da redno odstranjujte iz slednjega stvari, ki se izkažejo za nepotrebne. Ekološko je seveda, da pazite že pri tem, kaj prinesete domov.
Posteljnina, vzglavniki, odeje in vzmetnice
Vsak teden operite posteljnino. Poleg tega je najbolje imeti še vzglavnike in odeje, ki jih je mogoče enostavno oprati. To storite vsakih nekaj mesecev. Odeje lahko kdaj tudi le obesite zunaj, da se prezračijo. Po vzmetnici pa vsakih nekaj mesecev potresite nekaj sode bikarbone. Počakajte petnajst minut in dobro posesajte. Imejte čim manj dekorativnih blazin oziroma se raje odrecite blazinam in odejam, ki jih dejansko ne uporabljate, ker imajo torej le dekorativno funkcijo.
Čim manj tapeciranega pohištva
Kadar ni nujno, se mu izognite. Sicer pa ga redno čistite s sesalcem. Najbolje je, če to naredite kar vsakič, ko sesate domovanje. Če proizvajalec to dovoli, lahko občasno tapecirano pohištvo očistite še z vlažno krpo iz mikrovlaken. Naj ne bo mokra, dobro jo ožemite. Lahko jo pomočite tudi v vodo, ki ste ji dodali detergent za pomivanje posode. Mokra krpa bo bolje odstranila prah. A pohištva nato ne uporabite, dokler se ne posuši. Za vsak primer prvič tudi čiščenje z vodo preizkusite na manjšem manj vidnem delu, da ne bi kosa poškodovali.
Brez preprog
Lažje je prah odstraniti z lesenih, kamnitih, laminatnih ali vinilnih tal (seveda tudi s keramičnih ploščic). Če želite imeti preproge, izberite spet takšne, ki se lahko čim bolj enostavno operejo.
Predpražnik
Prah in drugo umazanijo prinesete domov tudi od zunaj, zato pred vrati postavite predpražnik in ga res uporabite, preden vstopite v hodnik, kjer nato pustite čevlje. Z njimi nikoli ne vstopajte naprej. Seveda je treba tudi predpražnik redno čistiti. Lahko ga spet potresete s sodo bikarbono, jo pustite delovati petnajst minut, nato pa ga dobro posesajte. Na koncu se ga lahko lotite še z mokro ščetko, ki jo uporabljate le za ta namen. Če ste v hiši, lahko zunaj operete predpražnik s cevjo za zalivanje.
Hišni ljubljenčki
Če je le mogoče, jih krtačite zunaj, torej ne v domovanju. Redno jih umivajte, prav tako perite njihovo posteljo in čistite igrače ter posode za hrano in vodo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV