
Visenje na obešalniku lahko pokvari obliko nekaterih oblačil, medtem ko jih zlaganje lahko zmečka. Kaj torej ne sodi na obešalnik in kaj naj se ne znajde na polici?
Kaj raje zložiti?
– Oblačila, ki jim lahko visenje na obešalniku pokvari obliko. To so materiali, ki so raztegljivi, pa tudi vsa pletena oblačila (še posebej tista iz kašmirja).
– Materiali, ki so pretežki za obešalnik, tudi oblačila, ki so težka le na določenem delu. Težak okras blago potiska navzdol in lahko sčasoma povzroči poškodbo tkanine.
– Bombažne majice lahko obesite ali zložite. Katero možnost boste izbrali, je odvisno tudi od tega, koliko prostora imate v katerem delu omare. Toda pozor – vse majice, ki bi se lahko raztegnile, vsekakor zložite.
– Nekateri obešajo kavbojke, a to je kompakten kos oblačila, ki se mu res prav nič ne zgodi, če ga enostavno zložite. Enako velja za žametne hlače.
– Kratke hlače bi lahko obesili na obešalnike s ščipalkami kot krila. To naredite, če se material hitro zmečka ali je tanjši, sicer je tudi kratke hlače enostavneje zložiti.
– Trenirke, pižame in športna oblačila vedno zložite. Še posebej slednja bi se ob visenju na obešalniku lahko hitro raztegnila.

Kaj obesiti na obešalnik?
– Predvsem vse, kar se hitro zmečka. Lan je denimo material, ki mora nujno viseti na obešalniku.
– Vse, kar je bolj tanko, kar plapola v vetru (denimo poletne obleke, bluze, krila in kratke hlače).
– Vse, kar je plisirano.
– Občutljive materiale, kot so svila, rajon in saten.
– Večino oblek (razen dveh izjem, ki sta bili navedeni) ter kril (razen kavbojskih ali žametnih), vse elegantne hlače, ki jih je najbolje obesiti na obešalnike s ščipalkami kot krila.
– Srajce je priporočljivo obesiti, čeprav jih je mogoče tudi zložiti kot majice.
– Suknjiči vsekakor sodijo na obešalnik, kajti samo tako zadržijo svojo obliko. Praktično je obesiti tudi vse ostale jakne, saj tako zavzamejo manj prostora, ni pa nujno. Kadar vam primanjkuje prostora, jih lahko zložite.

Izognite se petim pogostim napakam pri obešanju in zlaganju
– Ko obešate majice, srajce in bluze, morajo biti robovi na ramenih poravnani z obešalnikom.
– Če imajo gumbe, zapnite zgornjega in nato še vse ostale ali vsaj vsakega drugega. Tako srajce in bluze lažje ohranjajo obliko. Iz istega razloga zaprite tudi vse zadrge.
– Obešalnika v majico nikoli ne vstavljajte od zgoraj, vedno od spodaj, da ne raztegnete ovratnika.
– Ko zlagate občutljive materiale (denimo kašmir), je priporočljivo, da na predelu, kjer jih prepognete, položite svilen papir. Tako se izognete gubam.
– Med obešalniki mora biti vedno dovolj prostora, da se oblačila ne mečkajo. Razdalja tkaninam tudi omogoča, da dihajo. Nikar ne natlačite omare.
Pri organiziranju omare mnogi razmišljajo, ali pospraviti skupaj vse hlače in vse obleke ali oblačila raje razvrstiti glede na to, za katero priložnost so. Jih nato ločiti po barvah? Toda ta del shranjevanja oblačil je v resnici manj pomemben od tega, da veste, kaj mora viseti na obešalniku in kaj mora biti zloženo na polici.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV