Vendar nekaj drznejše barve lahko povsem spremeni počutje v prostoru. Morda se med zajtrkom naenkrat zaradi kančka rdeče ali rumene začnete počutiti celo bolj zbujeni ali optimistični. Toda kako v ta prostor vnesti barvo, ne da bi se bali, da bo treba z morebitno napako še dolgo vztrajati.
Svetila
Omarice ali ploščice izberite v varnih barvah, po drznejših pa posezite pri izbiri svetil. Ta ni tako drago zamenjati, če bi se jih slučajno naveličali. Naj bodo denimo v oranžni barvi, ki prav poživi v tem hladnejšem že tako sivem obdobju.
Jedilni stoli
Če ste med tistimi, ki imajo kuhinjo v treh najpogostejših odtenkih – beli, sivi in barvi lesa, vendar priznavate, da vas ta prostor kar malo dolgočasi, se poigrajte z barvami stolov za jedilno mizo. Ti so lahko prebarvani ali oblazinjeni. Odločite se za rožnato, rumeno, svetlo modro … Lahko je celo vsak stol drugačne barve.
Jedilna miza
Ali naj stoli ostanejo v nevtralnem odtenku, miza pa naj dobi čast, da izstopa. Lahko jo morda sami prebarvate. Ali izberite najlažji način, kako spremeniti njeno barvo – pogrnite vpadljiv prt.
Tekstilni izdelki
To je sploh odličen način, kako lahko vedno znova menjate barve in jih prilagajate svojemu razpoloženju. Ko je zjutraj, ko vstanete in zajtrkujete, še mračno, ko se vrnete domov iz službe in večerjate pa ravno tako, je čas, da izberete prt in krpe v živih barvah.
Regal
Včasih je ob jedilni mizi stala kredenca, a zanjo pogosto v današnjih kuhinjah ni več prostora, pa tudi nekoliko starinsko lahko deluje. Toda za ožji regal je veliko krat možno najti kak kotiček. Z barvo lahko popestri, na njem pa lahko razpostavite krožnike in ostalo, kar potrebujete, ko pripravljate mizo.
Krožniki, sklede, skodelice …
Kaj pa, če je tudi regal v nevtralnem odtenku, kar očara z barvami, pa so krožniki, skodelice, posoda, morda celo kozarci … A izberite le eno ali dve barvi, da ne bo nastala mavrica. Če se odločite za dve, se morata ujemati. Lahko sta celo kontrastni v barvnem krogu. Takšni primeri so pari rumena in vijolična, rožnata in zelena ali modra in oranžna.
Malo bolj divja ideja za pogumne
Lahko bi imeli barvo stene denimo v rožnatem odtenku in barvo omaric v zelenem. Seveda ne bo kar vse v kuhinji rožnato in zeleno. Kombinirajte ju z belo, sivo in barvo lesa, lahko pa tudi s kovinskimi detajli – denimo s svetili ali armaturami v barvi medenine.
Prebarvajte steno ali vrata
Lahko v zeleni kuhinji le eno steno prebarvate v kontrastno rožnato ali tako prebarvate celo vrata. Seveda lahko v povsem nevtralno opremljenem prostoru barvo vnesete izključno s pogumno prebarvano steno. Tudi to lahko spreminjate vsako leto. Notranje opremljanje oziroma dekoriranje bi moralo biti vsaj malo zabavno, a pogosto ju ljudje jemljejo smrtno resno, saj se bojijo posledic napačnih odločitev.
Modra
Če se bojite barv, lahko najprej poskusite z modro. Ta ne spada med nevtralne barve, vendar je nekako klasična. Svetel ali temen odtenek je lahko ravno dovolj drugačen, ne da bi bil prevpadljiv kot rdeča. Lahko se za začetek odločite za zelo svetlo, skoraj že belo svetlo modro in počasi zbirate pogum za temnejši odtenek.
Naprave v barvah
Opekač, avtomat za kavo, kuhinjski robot ... Če pri vas ti aparati stojijo na pultu, lahko s svojo barvo poživijo prostor. Morda bo te vsakodnevne pripomočke celo zabavneje uporabljati.
Le spodnji del v barvah
Morda lahko vendarle pokažete malo poguma in se odločite, da bodo spodaj omarice v barvi, medtem ko zgoraj uporabite police v nevtralnem odtenku, denimo v barvi lesa. Tako ne bo odtenek, ki je vpadljivejši, uporabljen prekomerno in posledično bo manj možnosti, da bi se ga naveličali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV