Dobro si oglejte, kakšen je prostor, kjer bo kuhinja. Če je podolgovat, ne morete sanjati o kuhinjskem otoku. Poleg tega razmislite, kako nameravate kuhinjo uporabljati. Če vam je pomemben jutranji obred pripravljanja kave, jo uredite tako, da bo ta čim prijetnejši. Če veliko kuhate, poskrbite za dovolj površine, kjer lahko hrano pripravljate. Vse naj bo prilagojeno vašemu načinu življenja.
Splošno pravilo je, da štedilnik, hladilnik in pomivalno korito niso preveč narazen. Med njimi ne bi smeli imeti več kot tri korake. Vmes ni dobro, če morate obiti kuhinjsko mizo ali kuhinjski otok.
Prostor za shranjevanje načrtujte glede na to, kje kaj potrebujete. Vse shranite točno tam, kjer boste to uporabljali. Kuhinjski lonci in ponve naj bodo ob štedilniku, nož in deska za rezanje, kjer hrano pripravljate … Načrtujte, kako bi lahko bilo vse pri roki.
Priporočljivo je, da je pult čim bolj prazen. Tako imate dovolj prostora za pripravo hrane, ničesar ni treba odmikati. To je še posebej koristno v manjši kuhinji. Vendar čim več stvari s pulta umaknite tudi v večji, saj s tem vsaka kuhinja deluje bolj pospravljeno. Vsekakor naj na pultu ne stoji kar koli, kar ne uporabljate vsakodnevno. Če le lahko, umaknite tudi to. Marsikaj je mogoče obesiti na steno nad pultom (denimo začimbe, skodelice, lonce, nože …) . Hitro dostopne so stvari še, če jih zložite na polico nad pultom.
Veliko ljudi je kuhinjske omarice nad pultom v zadnjem času zamenjalo za police. V tem primeru ne smete imeti preveč stvari. Izbrati morate le tiste, ki jih zares potrebujete. Vendar je vse hitro pri roki in še posebej manjša kuhinja deluje zračnejša. Takšen stil vas prisili, da ne kopičite, kar ne uporabljate. V zadnjem delu omaric in na zgornjih policah je lahko marsikaj, po čemer nikdar ne posežete. Če redno pomivate, boste ugotovili, da v resnici ne potrebujete veliko posode, pribora in loncev. Ni potrebe, da bi imeli preveč prostora za shranjevanje. Celo v večji kuhinji ga načrtujte le toliko, kot ga zares potrebujete. Bolje je imeti več tako imenovanega negativnega prostora. To je prazen prostor. Če je kuhinja preveč zapolnjena, to ustvarja neprijeten občutek.
Pozorni bodite pri izbiri svetil. Naj bodo postavljena tam, kjer potrebujete svetlobo – torej nad jedilno mizo, kjer pripravljate hrano … Ni pametno imeti le eno stropno svetilo na sredi kuhinje.
Ko ste izbrali tisto, kar potrebujete, in elemente postavili tako, da kuhinjo kar najlažje uporabljate, je čas, da razmislite, kako narediti prostor estetsko privlačnejši. Igrajte se z barvami. Lahko se odločite za klasično kombinacijo črne, bele in lesa ali bele in sive. Lahko ste drznejši in uporabite barve, kot sta modra ali vijolična. Barve in vzorce lahko vnesete s ploščicami ali s preprogo. Nad mizo lahko postavite lestenec, ki takoj naredi prostor zanimivejši. Namesto lestenca lahko pozornost priteguje na sredino mize postavljena velika vaza s cvetjem. Jedilni kot naj postane galerija. Steno izključno v tem delu obarvajte drugače ter jo praktično od tal do stropa prekrijte s slikami.
Čedalje bolj priljubljeno je kombinirati kuhinjo, jedilnico in dnevni prostor. S tem ustvarite en večji prostor, kjer lahko preživljate čas podnevi.
Ni enega nasveta, ki bi bil najboljši za vse. Predvsem ne glejte, kaj je moderno, temveč sledite svojim potrebam in željam.
Dominvrt e-novice
Preberite si še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV