Dominvrt.si
Hiša

Da si z nakupom ne boste pognali noža v hrbet ...

S.C.
03. 10. 2018 11.05
0

Vsak sanja o tem, da bi imel lastno stanovanje ali hišo, ki bi predstavljala udoben, varen in prostoren dom za celo družino. A želje so eno, realnost pa povsem nekaj drugega. Nakup nepremičnine, ravno tako popolna prenova trenutnega doma, je namreč projekt, ki zahteva ogromno časa, energije, organizacije, usklajevanja, posvetov z najrazličnejšimi strokovnjaki, tekanja sem ter tja in seveda denarja. In ravno pri slednjem se največkrat zatakne …

O lastni hiši ali stanovanju sanja skoraj vsak Slovenec.
O lastni hiši ali stanovanju sanja skoraj vsak Slovenec. FOTO: Profimedia
Glede na statistične podatke Slovenci močno stremimo k temu, da bi imeli lastno hišo ali stanovanje, če ne drugega, pa vsaj vikend ali brunarico. Podatki iz leta 2015 kažejo, da je v lastnih nepremičninah takrat živelo skoraj 80 odstotkov prebivalcev Slovenije. Po mnenju mnogih namreč lasten dom predstavlja večjo varnost in zagotovilo za boljšo prihodnost, nekaterim pomeni nekakšen statusni simbol, tretji spet želijo na ta način poskrbeti za svoje potomce. Vsekakor pa gre za naložbo v prihodnost, sploh zato, ker se načeloma za nakup odločamo le enkrat, morda dvakrat v življenju, če odmislimo vikende ali nepremičnine, ki jih bomo oddajali. Če sodimo po odstotku lastniških nepremičnin, bi lahko rekli, da je pri nas relativno lahko uresničiti sanje o sanjskem domu. No, resnica je nekoliko drugačna. Številni so si z nakupom – metaforično rečeno – pognali nož v hrbet, bodisi zato, ker so precenili svoje finančne zmožnosti bodisi zato, ker so pri nakupu naredili nekaj ključnih napak. Da se tudi vam ne zgodi kaj podobnega, smo v nadaljevanju pripravili nekaj nasvetov, s pomočjo katerih bo pot do vašega sanjskega doma nekoliko lažja in končna odločitev dolgoročno varnejša in cenejša.

Za začetek morate vedeti, kakšen dom potrebujete

V kolikor so vaše finance neomejene, si lahko privoščite dom, o kakršnem ste vedno sanjali. Ker pa večina nima te sreče, je treba pred nakupom hiše ali stanovanja dobro preučiti situacijo na trgu in svoje želje ter potrebe uskladiti z realnimi možnostmi. Izjemnega pomena je, da pri izbiri nepremičnine sodelujejo vsi člani gospodinjstva. Tu so seveda izvzeti majhni otroci, res pa je, da so ravno otroci ključni pri načrtovanju, saj mora biti dom prilagojen tudi njim. Največkrat se morata pred nakupom uskladiti partnerja ali zakonca oziroma tisti posamezniki, ki bodo nakup financirali. 

Preden se lotite iskanja stanovanja, preverite svoje finančne zmožnosti.
Preden se lotite iskanja stanovanja, preverite svoje finančne zmožnosti. FOTO: Thinkstock

Težava se na primer pojavi, če želi nekdo živeti v hiši, drugi v stanovanju ali eden na vasi in drugi v mestu. Za začetek se je torej pametno dogovoriti, kje bi živeli in kakšno nepremičnino bi radi kupili. Naslednji korak je ocenjevanje potreb. Kako veliko nepremičnino potrebujete glede na število članov gospodinjstva, glede na vaš življenjski slog in seveda tudi glede na vaše načrte za prihodnost? Načrtujete, da si bodo vaši otroci tudi uredili svoje gnezdece v tej isti hiši? Preprostega odgovora o primerni velikosti nepremičnine žal ni, okvirno pa naj bi na primer štiričlanska družina za udobno bivanje potrebovala kuhinjo, jedilnico, dnevno sobo, po možnosti tri spalnice, kopalnico, shrambo in balkon. Več kot dobrodošli sta vsaj še dve parkirni mesti ali garaža. Načeloma se velikost takšne nepremičnine giblje od 90 kvadratnih metrov naprej, da pa se najti tudi manjšo. Ko se torej odločate na nakup, imejte v mislih želje in potrebe vseh članov družine, saj je še kako pomembno, da bo bivanje prijetno za vse.

Ko se lotite iskanja nepremičnine ...

Ko se uskladite, kakšna nepremičnina je glede na vaše potrebe in finančne zmožnosti najbolj primerna, se lotite iskanja. Najlažje je za začetek pobrskati po nepremičninskih portalih ali oglasnikih ali pa povprašati pri znancih, prijateljih … V kolikor nimate veliko časa ali energije, da bi se iskanja lotili na lastno pest, je pametno najeti zaupanja vrednega nepremičninskega agenta. Ponudba na trgu je zelo pestra, nepremičnin, ki so na prodaj na vseh koncih Slovenije je malo morje, a vendarle bodite še posebej previdni. Naj vas ne zavedejo lepe slike, dobra lokacija ali nizka cena. Ko pridete na ogled nepremičnine, bodite pozorni na vsako podrobnost. Ogledujte si, sprašujte. Čeprav gre za na videz sanjsko hišo na čudoviti lokaciji, skušajte biti čim bolj realni. Preverite, v kakšnem stanju so okna, vrata, radiatorji, stene, parket, fasada … Ste ob vstopu zaznali vonj vlage? Morda zaznali lise na stenah ali razpoke? Smiselno je na ogled povabiti še kakšnega znanca, ki je v teh stvareh bolj domač in bo morda prej zaznal morebitne pomanjkljivosti. Preverite tudi stanje električne napeljave in vir ter stroške ogrevanja. Pozanimajte se, koliko okvirno znašajo mesečni stroški. Če si ogledujete novogradnjo, kjer naj ne bi bilo omenjenih ’napak’ , obvezno preverite investitorja ter garancije, ki jih nudi. V kolikor nameravati kupiti bivalno enoto v večstanovanjski stavbi, preverite upravitelja ter zadovoljstvo sosedov.

Če ugotovite, da je z nepremičnino vse v redu s fizičnega vidika in je tudi pisana na kožo vaši družini, vas čaka naslednji korak, in sicer preverjanje zemljiškoknjižnega stanja izbranega objekta. Je prodajalec tudi lastnik? So na nepremičnini plombe, hipoteka? Vse podrobnosti natančno preučite, saj se ob morebitnem sporu, ki lahko izbruhne po nakupu nepremičnine, v nasprotnem primeru ne bi mogli sklicevati na to, da določenih zadev niste vedeli.

Seveda pa se je smiselno pozanimati tudi, kakšna je okolica, kjer se nahaja izbrana nepremičnina. Morda je na prvi pogled to sekundarnega pomena, ampak ko se boste enkrat preselili, vas bo morda motil hrup bližnje železnice ali gradbišča, oddaljenost avtobusne postaje ali šole ali pa na primer pomanjkanje zelenih površin.

Ah, te finance …

Ko ste se odločili za nakup in se s prodajalcem uskladili glede cene, pride na vrsto kupoprodajna pogodba. Po dogovoru boste morali plačati aro. S pogodbo se odpravite na banko, kjer tudi uradno zaprosite za kredit. A naj vas na tem mestu opozorimo, da to ne sme biti vaš prvi obisk banke. Pogosta napaka kupcev je namreč ravno ta, da najprej poskrbijo za vse ostalo in že izberejo nepremičnino, šele nato se odločijo preveriti, ali sploh bodo dobili odobren kredit. In nato hodijo od banke do banke in so na koncu razočarani, ker jim ravno zaradi tega nepremišljenega koraka sanjska hiša ’pade v vodo’

Z najemom stanovanjskega kredita pri zaupanja vredni banki bo vaša prihodnost veliko bolj varna.
Z najemom stanovanjskega kredita pri zaupanja vredni banki bo vaša prihodnost veliko bolj varna. FOTO: Profimedia

Da se ne bi to zgodilo tudi vam, se na banki oglasite že v začetni fazi nakupnega procesa, kjer bodo na podlagi vaše finančne situacije preverili vašo kreditno sposobnost in določili okvirni znesek možnega kredita. A tu se pojavi še ena dilema. Katero banko izbrati? Vsaka ima svoje prednosti, vsaka vas želi prepričati s svojo ’najugodnejšo’ ponudbo.

Banka SKB vedno skrbi, da gre z vami z roko v roki, tudi ko potrebujete stanovanjski kredit, bodisi za nakup nepremičnin bodisi za popolno prenovo. Za vse, ki načrtujete nakup ali obnovo sanjskega doma, so za vas pripravili poseben jesenski stanovanjski kredit z do 25 let s fiksno obrestno mero. Med drugim vam nudijo brezplačno osebno svetovanje pri analizi možnosti in odločitvah o najemu stanovanjskega kredita in kredite do 100 odstotkov vrednosti investicije. Kredit, zavarovan s hipoteko, pa lahko najamete v višini do 70 odstotkov vrednosti zastavljene nepremičnine. Ponujajo tudi možnost do 80 odstotkov izplačila kredita v gotovini (glede na namen in vrsto zavarovanja); kredit za isto nepremičnino pa lahko najame tudi več družinskih članov (družinski kredit). Dodatno varnost prinaša možnost ugodne fiksne obrestne mere, saj je le-ta enaka celotno obdobje odplačevanja kredita in tako ne boste izpostavljeni rasti referenčne obrestne mere.

Stanovanjski kredit SKB lahko najamete za:

- nakup, gradnjo, prenovo hiše, stanovanja, počitniške hiše, nakup garaže;

- izplačilo dednega deleža ali izplačilo zakonskemu partnerju ob razvezi;

- poplačilo stanovanjskega kredita;

- komunalno opremljanje zemljišč in pridobitev soglasij;

- druge namene, ki povečujejo vrednost nepremičnine.

Kaj potrebujete, če želite pridobiti stanovanjski kredit, kakšne so možnosti zavarovanja ter kakšni so stroški ob sklenitvi kredita, preverite TUKAJ. Ravno tako lahko izpolnite preprost obrazec in tako naredite informativni izračun. Vsekakor pa se je kot rečeno pred končno odločitvijo oglasiti v eni izmed poslovalnici banke SKB, kjer vam bodo prijazni svetovalci pomagali na poti do sanjskega doma z vam prilagojeno kreditno ponudbo.

Ko torej preverite svojo kreditno sposobnost oziroma kreditno sposobnost vseh članov družine, ki bodo prispevali del financ, se šele podajte na lov za hišo ali stanovanjem. In ko imate končno sestavljeno ter podpisano pogodbo in odobren kredit, sledi še urejanje ostale dokumentacije. Potem pa vam preostale le še to, da kupljeno hišo ali stanovanje spremenite v udoben dom, ki bo nudil toplino in varnost celi družini.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698