Pred nekaj desetletji les ni prevladoval le pri opremljanju kuhinj, dnevnih sob in spalnic, pač pa so ga uporabljali tudi pri opremljanju kopalnic ter drugih sanitarnih prostorov. Kasneje so ga izpodrinili materiali, kot so keramika, polimeri in kovine, ker so bili cenejši za obdelavo, veljalo pa je tudi, da so bolj ’higienični’. Les naj bi bil namreč nehvaležen za čiščenje, hkrati pa naj bi predolgo ostajal vlažen, posledično pa so lesene površine idealno okolje za razvoj mikroorganizmov.

Vse te predsodke so ovrgle novejše raziskave, ki dokazujejo ravno nasprotno. Ena teh, izvedenih v ZDA, je razkrila, da ima les v nekaterih primerih celo boljše antibakterijsko delovanje kot polimerni materiali, hkrati pa naj struktura lesene površine ne bi v večji meri vplivala na razvoj mikroorganizmov.
Najnovejši trendi torej narekujejo uporabo lesa v kopalnicah, tako v smislu talnih oblog (parket) kot za pohištvo in celo kadi. Med drugim les prostoru daje tudi toplino in domačnost in tako na nek način poskrbi za sprostitev; roko na srce - sodobni dizajni pa so tudi prava paša za oči.
Treba se je zavedati, da je les naraven material in na nek način ’živ’, kar pomeni, da se v različnih časovnih obdobjih (letnih časih) krči oziroma razteza. V osnovi naj bi se v torej v času kurilne sezone les do neke mere krčil, v poletnih mesecih pa naj bi se zaradi večje vlažnosti raztezal. A ker je kopalnica prostor, kjer je vlaga prisotna skozi vse leto, je treba vzeti v zakup, da sčasoma lahko pride do rahlega odstopanja posameznih deščic, kar pa ne bi smelo biti moteče, je pa odvisno od več dejavnikov.
Dobro je vedeti …
Ker je torej kopalnica najbolj vlažen prostor v stanovanju, je priporočljivo v primeru, da se odločite za uporabo lesa, v prostor vgraditi ventilator. Če nameravate imati lesen strop, ga je smiselno še dodatno zaščititi še pred samim polaganjem, nato pa še dodatno zaščititi les z ustreznimi premazi, ki preprečujejo vdor vlage. Najpogosteje uporabljen v kopalnicah je tikov les, ki ga sicer že dolgo uporabljajo tudi za izdelavo ladijskih palub. Seveda pa obstaja še kar nekaj drugih vrst lesa, na primer iroko, merbau, mahagonij in druge, ki so ravno taku ustrezna izbira. V kolikor se odločite za uporabo lesa, ga je treba redno vzdrževati. Za začetek vode na lesenih površinah ne puščajte stati predolgo, sproti jih brišite in ohranjajte suhe.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV