Dominvrt.si
Letna kuhinja

Letna kuhinja: ne le prostor za kuhanje, ampak predvsem za poletna druženja

david vavtar
12. 04. 2024 05.00
0

Zunanja letna kuhinja ni le prostor za kuhanje, temveč je tudi priložnost za ustvarjanje nepozabnih doživetij na prostem. Pri načrtovanju in gradnji zunanje kuhinje je ključnega pomena izbira lokacije, pravih materialov in upoštevanje sodobnih trendov.

Kako velika naj bo letna kuhinja?

Ko načrtujete gradnjo letne kuhinje, je treba ugotoviti, koliko prostora želite temu nameniti. Izbrani prostor naj omogoča učinkovito uporabo. Upoštevajte poti gibanja – naj bo pot med notranjo in zunanjo kuhinjo čim krajša ter brez ovir. Z umestitvijo letne kuhinje na teraso ob hiši ali vrt boste zunanjemu prostoru dodali novo vrednost. Prostor bo postal bolj privlačen za druženje, ob enem pa v stanovanju ali hiši ne bo neprijetnih kuhinjskih vonjav. Hkrati naj bo letna kuhinja umeščena tja, kamor je možno napeljati elektro in vodovodne inštalacije. 

Ne pozabite na senčenje letne kuhinje.
Ne pozabite na senčenje letne kuhinje. FOTO: Shutterstock

Ne pozabite na senčenje

Prav tako je pomembno, da letno kuhinjo postavite na mesto, ki bo imelo dovolj sence. Čeprav je sonce dobrodošlo, je zagotavljanje sence z izdelavo nadstreška ali pergole zelo zaželeno, še posebej v času visokih temperatur. S tem boste kuhinjo tudi zaščitili v primeru padavin in drugih zunanjih vplivov ter ji podaljšali življenjsko dobo. 

Kateri material izbrati za letno kuhinjo?

Tradicionalno so letne kuhinje zidane s kamnom, lahko pa tudi s siporexom, nato pa obložene z dekorativnim kamnom. Moderne letne kuhinje pa so podobno kot notranje sestavljene iz različnih modulov, ki jih lahko glede na lastne želje in potrebe sestavite v personalizirano letno kuhinjo. 

Elementi, ki v letni kuhinji ne smejo manjkati

Nepogrešljivi so tudi elementi kot hladilnik, žar in omarice za shranjevanje. Shranjevalni moduli imajo lahko krilna oziroma drsna vrata ali predale. Izbira predalnika uporabniku omogoča organizirano shranjevanje pribora in manjših stvari, medtem ko krilna ali drsna vrata ponujajo več dodatnega prostora za shranjevanje posod. 

Kakšno kuhališče izbrati?

Izberite material, ki je odporen na vlago, plesen, vročino, rjo in prah.
Izberite material, ki je odporen na vlago, plesen, vročino, rjo in prah. FOTO: Adobe Stock

Izbira možnosti za kuhališče je velika, zato izberite tisto, ki jo boste najraje uporabljali: zunanji žar, električna ali plinska kuhalna plošča, krušna peč.

Podpultni hladilnik je idealen za shranjevanje živil in pijač. Majhen hladilnik v letni kuhinji je dovolj za vse, kar potrebujete za kuhanje ali postrežbo. Poleg vseh naštetih stvari pa kuhinja lahko vsebuje tudi korito s pipo za lažjo pripravo jedi in pranje posode. Moderne letne kuhinje so pogosto brez ročajev ali s skritimi ročaji, kar omogoča lažje vzdrževanje in čiščenje. Prav tako so kuhinjski moduli praviloma na regulacijskih nogah, ki se lahko prilagodijo morebitnemu neravnemu terenu. 

Pri izbiri materialov upoštevajte vidik trajnosti

Pri izbiri materialov za zunanjo kuhinjo je pomembno upoštevati trajnost, odpornost na vremenske vplive in enostavno vzdrževanje. Vsi elementi morajo biti odporni na vlago, plesen, na vročino, rjo in prah. Les, beton, nerjaveče jeklo, tehnični kamen in granit so priljubljeni materiali, ki ponujajo dolgo življenjsko dobo in estetsko privlačnost. Za lesene letne kuhinje je uporabljen lepljen les, ki je bolj trpežen od masivnega lesa. Pomembno pa je tudi vzdrževanje – na nekaj let je treba les premazati z zaščitnim premazom. Inox ali nerjaveče jeklo je material, ki se uporablja tudi v profesionalnih kuhinjah. Je enostaven za vzdrževanje, cenovno dostopen in higieničen. Granit je zelo obstojen material, saj je impregniran proti vpijanju maščobe. Lahko se primerja s tehničnim kamnom, ki je najbolj odporen in praktičen material za letne kuhinje. 

Ko imamo idejo, kako naj bi bila videti naša letna kuhinja, je naslednji korak načrt za izvedbo.
Ko imamo idejo, kako naj bi bila videti naša letna kuhinja, je naslednji korak načrt za izvedbo. FOTO: Shutterstock

Priprava načrta za izvedbo

Ko imamo idejo, kako naj bi bila videti naša letna kuhinja, je naslednji korak načrt za izvedbo. Če si želite optimalno izkoriščen prostor in dovršen videz, priporočamo, da se obrnete na arhitekta ali oblikovalca v salonu kuhinj. Strokovnjaki vam bodo pripravili vso potrebno dokumentacijo, kosovnico in časovnico del. Poleg tega bodo imeli celoten pregled nad projektom. Ključnega pomena je, da se skupaj z arhitektom po dokončani dokumentaciji posvetujete o izvajalcih ter uskladite termine. Arhitekt oziroma strokovnjak za kuhinje vam bo pomagal pri izvedbi in poskrbel, da bo vaša letna kuhinja ostala znotraj danega proračuna in časovnega okvirja. Cene letnih kuhinj se okvirno pričnejo od 2000 evrov dalje, poleg tega pa je treba upoštevati še stroške tlakovanja in priključkov za vodo, elektriko in plin.

Zunanja letna kuhinja predstavlja pomemben dodatek k vsakemu domu, saj omogoča prijetno in funkcionalno okolje za pripravo hrane in druženje na prostem. Pri načrtovanju je ključno upoštevati več dejavnikov, vključno z lokacijo, materiali in funkcionalnostjo. Prav tako je pomembno zagotoviti, da je prostor dovolj zaščiten pred vremenskimi vplivi, kar omogoča podaljšano življenjsko dobo opreme in udobno uporabo v vseh letnih časih. Zunanja letna kuhinja bo tako postala priljubljeno zbirališče za družino in prijatelje ter prostor za številne nepozabne trenutke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854