Marmor in granit sta v zadnjem desetletju postala zelo priljubljena materiala pri opremljanju kuhinj in kopalnic, predvsem pri tistih, ki se odločajo za naravne materiale. A mnogi se pri tem znajdejo pred dilemo, katerega od obeh kamnitih materialov izbrati. Preverili smo, kakšne so podobnosti in razlike med obema, ki vam lahko pomagajo pri odločitvi.
Razlika že v izvoru kamnine
Marmor je metamorfna kamnina, oblikovana iz prekristaliziranega ogljika. Je sedimentnega izvora, v osnovi iz apnenca ali dolomita, v kombinaciji z usedlinami (tudi npr. rastlinskim materialom). Nastajal je pod zemljo, v daljšem časovnem obdobju, kjer je bil zaradi tektonskih premikov v zemeljski skorji izpostavljen močnemu pritisku in vročini.
Granit pa je magmatska kamnina vulkanskega izvora. To pomeni, da je nastajal več milijonov let s strjevanjem in ohlajanjem magme globoko v zemlji. Sestavljen je iz zrn oz. ploščic stisnjenega kremena, glinenca, sljude in podobnih materialov.
Kateri je bolj trden?
Oba kamnita materiala sta zelo vzdržljiva in lahko ob pravilni rabi in rednem vzdrževanju zdržita več desetletij. Granit je zaradi procesa segrevanja in nato počasnega ohlajanja med njegovim nastankom izjemno trd material. Tudi glinenec in kremen, iz katerih je sestavljen, sta zelo trda minerala. Zaradi trdote zahteva rezanje z diamantnimi rezili.
Marmor je v glavnem sestavljen iz kalcijevega karbonata, ki pa je veliko mehkejši od sestavin granita. Ker velja za mehkejšo kamnino, ga je relativno enostavno oblikovati, a je tudi manj odporen na praske in krušenje.
Granit je tako fizikalno kot tudi kemično bolj obstojen kamen. Marmor pa je veliko bolj občutljiv na vplive okolja, kot so npr. sonce, dež ali onesnažen zrak.
Oba materiala pa sta dobro odporna na toploto, a kljub temu je treba biti (predvsem pri marmorju) pozoren pri odlaganju vročih loncev, ponev in pripomočkov za oblikovanje las na kuhinjske oz. kopalniške pulte iz teh materialov.
Videz ustvarjajo barvne žile ali zrna
Pravijo, da se o okusih ne razpravlja. Nekateri so naravnost očarani nad marmorjem, spet drugim pa ta ni všeč. Podobno je tudi z granitom. Načeloma sta oba kamna lepa izbira, ki pa se precej razlikujeta po videzu.
Značilnost marmorja je, da ima običajno čudovite barvne žile, ki so nastale zaradi primesi pri spremembi usedlin v kamenino in dajejo kamnu unikaten videz. V osnovi je bele barve, a če so prisotni še drugi minerali, ima lahko različne barve (siva, črna, rjava, modra, rdeča, zelena). Pri marmorju je običajno "vzorec", ki ga tvorijo žile, večji, kombinacije osnovne barve in žil pa so lahko različne. Je zelo priljubljen po vsem svetu, saj ga je zaradi raznolike palete vzorcev možno prilagoditi vsakemu dizajnu in materialu.
Za granit so značilne temnejše barve, sam videz pa je zrnast. Zrna so videti kot lise različnih barv, zato lahko granitna plošča vsebuje različne barvne odtenke (modre, zelene, oranžne, roza, rdeče ...).
Vzdrževanje marmorja in granita
Marmornate in granitne površine ne potrebujejo pretiranega vzdrževanja. Za čiščenje zadostujejo zgolj mehka krpa, voda in nežno čistilo.
Ker sta oba materiala porozna, je priporočljivo, da površine pred začetkom uporabe impregnirate oz. zaščitite z ustreznimi premazi. Predvsem je to priporočljivo pri marmorju in to na površinah, ki so izpostavljene razlitju barvnih tekočin, olj ipd. Ne želite si namreč, da bi vaš dragoceni pult dobil neugledne madeže in lise, ki jih ne boste mogli odstraniti.
Sicer pa je marmor še posebej občutljiv na kisline, visoko vročino, kisli dež in minerale, ki se nahajajo v trdi vodi. Granit je manj občutljiv, njegovo vzdrževanje pa je lažje.
Razlike v ceni
Cena granita se giba 20–30 evrov na kvadratni meter, lahko pa doseže tudi ceno 50 evrov na kvadratni meter ali več. Za dražjega običajno velja tisti, pri katerem so zrna manj opazna in je torej bolj enotnega videza.
Pri marmorju pa je ravno obratno, običajno je najcenejši takšen, ki je "pust" oz. nima značilnega vzorca ali barv. Sicer pa je cena odvisna od velikosti in razvejanosti žil, pa tudi od barvnih prelivanj, ki lahko ustvarijo res izjemne vzorce. Za marmor boste v povprečju odšteli 12–30 evrov na kvadratni meter, bolj redki pa stanejo tudi več kot 50 evrov na kvadratni meter.
Za kaj se uporabljata?
Oba materiala sta lepa in dekorativna. A če iščete trdnejši material za zunanjo uporabo, je bolj primeren granit. Prav tako je ta primernejši kot obloga za tla, čeprav se v ta namen pogosto uporablja tudi marmor.
Marmor je zaradi visoke cene priljubljen predvsem za manjše površine, kot so npr. kuhinjski pulti in okenske police. Vendar je pri tem treba biti pozoren, saj se lahko hitro začnejo poznati znaki obrabe. Ker gre za porozen material, se lahko kakšni madeži zažrejo v marmor in jih boste težko odstranili.
Za notranje stenske obloge lahko uporabite tako marmor kot granit, a bosta na vašo odločitev vplivala tako želeni videz kot tudi sama končna cena.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV