Mediteranski ali sredozemski slog uporablja barve, ki so prisotne v njegovem okolju – rjavo, belo, modro, zeleno, barvo sivke, agrumov … Prostor ima pogosto akcente v bolj močnih, lahko tudi zelo živih odtenkih, kar pa nevtralizira večinska raba rjave in bele. Pri tem slogu ni nikakršnega pretiravanja.
Prav tako to ni ravno zahteven slog, če se opremljanja in dekoriranja lotevate sami. Vse večje elemente izberite v rjavi in beli. S tekstilom in dekorativnimi predmeti pa vnesite rumeno, rožnato, zeleno, modro … Morda je v teh barvah lahko še kakšna kavna mizica, predalnik ali kredenca, še posebno če je takšen kos tudi umetelno poslikan. Vendar vedno pazite, da ga uravnotežite z bolj klasičnimi preostalimi elementi.
Popestritev lahko predstavljajo ploščice z vzorcem, ki običajno kombinirajo prav več bolj živih barv. To je odličen način, kako lahko enostavno popestrite hodnik, ki je pogosto pozabljen prostor. Če bodo le tla prekrita s takšnimi ploščicami, je vse ostalo lahko zelo preprosto, a bo vse skupaj vseeno jemalo dih.
S Sredozemljem povezujemo tudi barvo terakote. Seveda jo lahko v svoj dom vnesete s cvetličnimi lončki, lahko pa so takšne rjavkasto-oranžne barve denimo tla v kuhinji. Če bi radi malo bolj španski pridih, jih lahko kombinirate celo z rdečo ali rožnato ter morda še z nekaj črne. Ta odtenek je prav tako vedno le akcent, običajno se pojavlja v obliki kovanega pohištva.
Spalnica je lahko le v beli in modri barvi. To je slog, ki vas v mislih popelje nazaj na kakšen grški otok. Tla in stene naj bodo beli, prav tako večji kosi pohištva. Na postelji naj bodo modro pregrinjalo in modre dekorativne blazine. Ob postelji je lahko preproga, ki je modra in bela, vendar naj bo tanjša. Mediteran ne pozna debelih preprog. Modre barve so nato lahko še mizice ob postelji ali morda kakšen enostaven stol, na katerega odlagate obleko.
Les, kovina, kamen, keramika … Uporabljajte čim več naravnih materialov. Zelo značilni so leseni tramovi. Toda ti prav nič ne spominjajo na rustikalen slog. Sredozemski je mnogo nežnejši, lahko bi dejali, da je celo bolj romantičen. Veliko je cvetličnih vzorcev, tkanine se kombinirajo s čipko in vezeninami, linije niso ravne, temveč so pogosto zaobljene, uporabljeni so loki, marsikaj je poslikano … Ni pa kot pri boemskem slogu prostor prezasičen.
Marsikaj se deduje iz roda v rod, zato je lahko veliko starinskega pohištva, stare posode ... Res zanimiv detajl je kovana postelja, ki ima zaobljene linije. Če jo v spalnici kombinirate še z nekaj čipke, res ne potrebujete veliko druge dekoracije. Kopalnico lahko podobno zelo hitro naredite zanimivo z uporabo mozaika.
Pomembno je še, da je dom prilagojen za druženje, še posebej ob dobri hrani in pijači. Zato je kuhinja pogosto večja oziroma povezana z jedilnico in dnevno sobo ter še teraso. Vse diši po zeliščih in jedeh, ki se pripravljajo na štedilniku ali v pečici.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV