Menjava oken je lahko velik strošek, še posebej, ker najbrž nimamo enega samega okna in običajno želimo okna, ki bodo energetsko varčnejša od sedanjih. Večje kot je okno, kadar imamo tudi balkonska vrata ali stekleno steno z drsnimi vrati, večji bo strošek menjave. Pri odločanju o novih oknih mislimo tudi na videz na fasadi, torej zunanjost stavbe. Naša odgovornost je še večja, če živimo v večstanovanjski stavbi. Oken ne moremo menjati po svoje. Če so okna in odprtine točno določenih mer in oblike, moramo to upoštevati in namestiti okna enake velikosti in oblike ter seveda barve. To je lahko še ostreje določeno pri starih ali zaščiteni stavbah. V večstanovanjskih stavbah se lahko organizira menjavo oken za vsa stanovanja hkrati, kar je običajno tudi ceneje, saj je enostavneje in ceneje za izvajalce, enoten videz pa je zagotovljen.
Vedeti moramo, da menjava oken šteje med manjše posege v stavbo, torej k vzdrževanju, vendar le pod pogojem, da ne spreminjamo velikosti in oblike okenske odprtine. V tem primeru pa moramo pridobiti gradbeno dovoljenje, saj spreminjamo zunanji videz stavbe.
Največji strah pri menjavi oken je povezan z morebitno poškodbo okenskega zidnega okvira v notranjosti in na fasadi. Popravljanje z barvo in poskus, da bi ujeli isti odtenek sicer postarane in umazane fasadne barve je nemogoč. Poleg tega pa je tudi beljenje prostorov zamudno opravilo in dodaten strošek, ki ga ob strošku novih oken ne želimo prav tisti trenutek. A pri sodobni in profesionalni menjavi oken, kjer je mogoče okna izbiti in vstaviti nova brez večjih gradbenih poškodb, se temu izognemo. Ko je okno vstavljeno, izvajalci z izolacijo, kosi mavčnih plošč in mavcem sanirajo robove. Če pravilno vgrajujejo okno, poškodbe na fasadi niso vidne, niti niso poškodovane okenske police.
Kakršna koli okna izberemo, naj bodo lesena, plastična ali kombinirana iz več materialov, so sodobna okna predvsem energijsko zelo varčna in tako okviri kot okenske površine prepuščajo izjemno malo toplote. Težava nastopi, če vgradnja ni strokovno izvedena in ni poskrbljeno za izolacijo na mestu okenske police, kjer toplota uhaja skozi zid. Tako prihaja tudi do kondenza, torej nabiranja vlage na zidu in plesni. Ker nova okna zelo tesnijo, pri starih pa je vedno malo pihljalo in smo imeli dovolj velik dotok svežega zraka, pozabljamo na zračenje. Če pa zračenja ni, je tudi veliko večja verjetnost, da se začne na zidovih nabirati plesen.
Balkonska vrata naj imajo mehko odpiranje, če smo starejši, morda drsna vrata ali steklena stena niso najprimernejša rešitev, čeprav okna vgrajujemo za vrsto let. K oknom sodijo tudi senčila in če smo imeli navadne škatlaste rolete, se te lahko zamenjajo ob menjavi oken z novimi. Ker pa nas vsako leto bolj grizejo komarji, namestimo tudi komarnike. Tanki mrežasti roloji med oknom in roleto ali žaluzijo so postali že skoraj nujni.
Dominvrt e-novice
V branje priporočamo še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV