Višina miza, za katero sedimo ob različnih opravilih, je zelo pomembna. V nasprotnem primeru nas lahko začne boleti hrbet, vrat, roke se sklanjamo ali sedimo tako, da so komolci previsoko in dvigujemo rame. Podlaket mora udobno počivati na mizi, če jo uporabljamo za pisanje ali delo z računalnikom. Jedilna miza pa mora biti malo višja od pisalne, da udobno uporabljamo pribor in se ne sklanjamo globoko nad krožnik. A spet mora biti stol primeren za jedilno mizo. Nikakor ne sme biti razmerje med mizo in stolom tako, da se počutimo kot prvošolec in sede dvigujemo rame, da bi uporabljali pribor. Pisarniški stol ne sodi za jedilno mizo in za pisalno mizo ne postavljajmo univerzalnih, oziroma jedilniških stolov. Naša drža bo nepravilna in bolel nas bo hrbet. Tega ne privoščimo otrokom, ko sedijo za svojo mizo in delajo naloge ali se učijo. Primeren stol bo zanje nastavljiv, z dobro hrbtno oporo.
Višina miz se giblje nekje med 72 in 78 centimetri za pisalne in jedilne mize. Po želji pa so lahko odlagalne mize visoke kot želimo sami ali zmoremo uporabljati. Delovna miza ali pult v kuhinji, kjer delamo stoje, je višji, od 90 pa vse do 110 centimetrov, a je seveda odvisno od naše velikosti. Kjer sta v gospodinjstvu dva z zelo različno višino, se morda lahko odločita, da je del pulta prilagojen enemu, del pa drugemu.
Starostniki težko sedejo na stol in z njega vstanejo so slabše pokretni ali imajo zdravstvene težave. Pri vstajanju se tako z obema rokama oprejo na mizo, da bi lahko vstali. Težje pa je sesti na stol in paziti, da se ne spodmakne. Tako se zanje lahko izbere stol z ročnim naslonom. A pogosto pri nakupu takega stola pozabimo, da mora imeti miza spodaj dovolj prostora, da stol potisnemo pod njo, sicer stol ostane na sredi prostora.
Če ima miza namreč prenizko spuščeno mostišče, stol ne gre pod njo. Mostišče je namreč tista letev, ki povezuje ogrodje pod mizno ploščo. Tako spet ugotovimo, da sta uporaba mize in stola povezana.
Visok zajtrkovalni pult ni ravno praktična rešitev za starejšo osebo, ki se težje povzpne na stol, ki je višji od običajnega. Če je zajtrkovalni pult enako visok kot miza, a je v sklopu kuhinjskih elementov, je uporaba mogoča in primerna.
Kaj pa klubske mizice v dnevni sobi? Nizke, na sredi prostora pri sedežni garnituri, spet niso najbolj praktične ob počitku. Potrebno se je dvigniti s fotelja ali celo vstati, da bi nanjo kaj odložili ali z nje vzeli. Bolj praktična je mizica, ki stoji ob kavču ali fotelju in je enako visoka, kot naslon za roke. Tako se ni potrebno truditi, da bi z nje vzeli knjigo ali odložili kozarec, preprosto prižgemo tudi svetilko, ki stoji na njej.
Oseba na vozičku potrebuje mizo, ki je spodaj prosta ovir in enako pult v kuhinji, ki pa mora biti zanjo nekoliko nižji. Obenem morajo biti prilagojeni še drugi deli kuhinje, a danes omenjamo predvsem mize in delovni pult. Tudi sicer predstavljajo mize, ki imajo zapleteno in široko podnožje, ukrivljene noge ali širše podstavke oviro za starostnika in za dostop do mize nasploh. Pri taki mizi je večja nevarnost, da se manj pokretna oseba ob to podnožje spotakne, ko poskuša sesti. Najboljše so bodisi okrogle mize s sredinsko valjasto nogo ali preprosto oblikovane pravokotne mize z ravnimi nogami na vogalih. Pa pazimo, da je ob mizi tudi dovolj prostora, da oseba na vozičku, s hojco ali berglami do mize pride brez ovir, se zapelje pod mizo ali stol udobno odmakne.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV