Dominvrt.si
Selitev

10 nasvetov za lažjo selitev

L. E.
18. 08. 2023 05.00
0

Selitev nikoli ne poteka brez stresa. S tem se je najbolje sprijazniti in poskušati najti še kakšen pozitivnejši vidik. Morda se selite v prijetnejši dom ali začenjate novo razburljivo življenjsko obdobje? Nekaj nasvetov vam lahko pomaga doseči, da se preselitev odvije čim bolj gladko.

1. Organizacija

Vzemite zvezek in svinčnik. Poskušajte narediti seznam skupin predmetov, ki jih imate. Denimo, v eni bodo knjige in zvezki, v drugi krožniki, v tretji lonci … Katero lahko najprej pospravite v škatle? Bržkone knjige, dekorativne elemente ali oblačila, ki niso v sezoni? Pakiranje začnite čim prej. Vsak dan temu namenite nekaj časa, da na koncu ne boste zasuti z obveznostmi.

Imejte zvezek, ki ga boste namenili izključno načrtovanju selitve. Ves čas naj bo pri roki. Zapišite si vsako, tudi najmanjšo nalogo, ki vam pade na pamet. Določite dan v koledarju, ko jo lahko opravite. Kar imate možnost narediti danes, ne prestavite na jutri.

2. Pospravljanje

To je idealen čas, da se znebite vsega, kar le dela nered in zbira prah. Vsako stvar, ki jo posedujete, boste prej ali slej v procesu selitve morali prijeti v roke. Prednost tega, da upoštevate prvo točko in pakirate čim bolj vnaprej, je, da imate čas pomisliti, ali boste to, kar ravno držite v rokah oziroma gledate, vzeli v nov dom. Če je odgovor nikalen, a je stvar še uporabna, jo poskušajte komu podariti.

Selitev
Selitev FOTO: Dreamstime

3. Vrstni red

Ne le, da najprej spakirajte vse, kar lahko pogrešate do dneva, ko boste na drugi lokaciji, koristno se je čim prej lotiti prav tistih prostorov in omar, ki se jih najbolj bojite. Bolj kot se bo bližal dan D, manj boste imeli časa in energije. Če boste vedeli, da so težje naloge za vami, boste čutili manj stresa.

4. Teža

Težje stvari pospravite v manjše škatle. Če jih boste položili v večje, bodo te postale pretežke. Neprijetno bo, če boste na dan selitve ugotovili, da vas je že nošenje ene škatle izmučilo. Tudi ljudje, ki vam bodo pomagali pri selitvi, bodo delali bolj zbrano in natančno, če jim ne boste naprtili škatel, ki lomijo hrbtenico. Bodite obzirni in vsem vpletenim olajšajte nošnjo, kolikor lahko. Kovčki s koleščki so denimo priročen način za preselitev težjih stvari. Morda si jih lahko več sposodite od sorodnikov in prijateljev.

5. Babuška ali matrjoška

Tako se imenuje najbolj znan ruski spominek. V večji figuri se skriva manjša itn. Na podoben način poskušajte pakirati. Če lahko manjšo stvar shranite v večji, to storite. Zopet pazite, da ne ustvarite nečesa, kar je pretežko nositi.

6. Najnujnejše

Predstavljajte si, kaj boste, ko boste v novem domu, takoj potrebovali. Te stvari je pametno zapakirati posebej, da bodo pri roki. Če bo konec selitve proti večeru, res ne boste želeli najprej iskati, kje so vilice, da lahko kaj pojeste, zatem, kje je vaša pižama … Takoj boste verjetno želeli tudi postlati posteljo, da si odpočijete. Idealno je, če lahko dan ali dva prej počistite novo domovanje – vsaj kuhinjo, kopalnico in spalnico. Prav tako je koristno narediti seznam vsega, kar boste potrebovali v zadnjih dneh in urah, preden se začne selitev. Načrtujte, kako boste to čim lažje in hitreje spakirali tik pred zdajci.

7. Označbe

Na vrh vsake škatle napišite, v kateri del novega domovanja spada. Ravno tako jasno in jedrnato pripišite, kako je treba z vsako škatlo ravnati. Pri nekaterih bo potrebna izjemna pazljivost, pri drugih ne. Nihče ne zmore biti več ur enako osredotočen in pazljiv. Označbe ljudem omogočijo, da se lahko pri nošnji manj občutljivih stvari nekoliko sprostijo in s tem spočijejo.

8. Tkanine

Brisače, posteljnina, prti, krpe, oblačila … Razmislite, katere tkanine lahko uporabite, da zavijete tisto, kar je občutljivo. Pazite le, da ne bo nevarnosti, da bi se nepopravljivo umazale.

9. Elektronika

Preden spakirate elektronske aparate, naredite fotografije, na katerih je razvidno, kam je treba priključiti kateri kabel. Nato vseh kablov ne spakirajte v eno škatlo. Skupaj naj bodo le tisti, ki sodijo k eni napravi.

10. Pravočasnost

Kot si lahko obširneje preberete na spletni strani ministrstva za javno upravo, morate novo stalno prebivališče prijaviti v osmih dneh po vselitvi. Obenem odjavite prejšnje. Osebno izkaznico, potni list in vozniško dovoljenje morate zamenjati v tridesetih dneh, prometno dovoljenje v petnajstih. ZZZS in FURS imata dostop do registra prebivalstva, zato ju o spremembi naslova posebej ni treba obvestiti. Vse ostale ustanove, ki tega dostopa nimajo, morate obvestiti sami. Še posebno je pomembno, da premislite, kdo vam pošilja navadno pošto. Njih res morate opozoriti pravočasno. Sicer je treba tudi začasno prebivališče prijaviti v osmih dneh.

Selitev
Selitev FOTO: Dreamstime

V branje priporočamo še:

Penthouse stanovanja
Preberi še
Penthouse stanovanja
Lastnica ob prihodu domov doživela šok
Preberi še
Lastnica ob prihodu domov doživela šok
Kakšna je razlika med britanskim in slovenskim domom?
Preberi še
Kakšna je razlika med britanskim in slovenskim domom?
8 trikov s sodo bikarbono, ki jih morate poznati
Preberi še
8 trikov s sodo bikarbono, ki jih morate poznati
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698