Urejena postavitev
Za začetek razmislimo o funkciji balkona. Naj bo to prostor za sprostitev, branje, delo ali druženje. Če je balkon manjši, naj ostane čim bolj odprt in zračen. Priporočljivo je uporabiti zložljivo pohištvo, manjše mize ali klop z notranjim shranjevanjem. Pri večjih balkonih pa se lahko uporabi tudi nizko sedežno garnituro ali viseči stol. Pomembno je, da pohištvo ne ovira gibanja in omogoča lahek dostop do vrat ali ograje. Sedežna površina naj bo obrnjena proti razgledu ali soncu, da bo bivanje na balkonu kar se da prijetno.
Materiali, ki dihajo
Naravni materiali se lepo zlijejo z zunanjim okoljem. Pohištvo iz tikovine, ratana ali bambusa bo prostoru dalo topline, obenem pa so ti materiali trpežni in primerni za zunanjo uporabo. Tekstilni dodatki naj bodo pralni in odporni na vlago, saj so izpostavljeni vremenskim vplivom. Blazine, odeje in manjše zunanje preproge ustvarijo občutek domačnosti. Za sproščen videz zadostujeta ena ali dve izbrani barvi in teksturi. Preveč različnih vzorcev lahko deluje neurejeno. Umirjene barve, kot so bež, olivno zelena, siva ali peščena, ustvarijo prijeten ambient, ki ne bode v oči.
Zelena kulisa
Rastline naj prevzamejo osrednjo vlogo. Če ni prostora na tleh, uporabite vertikalne površine: stene, ograje, obešala ali stenske mreže za lončke. Tako bo prostor videti bogat, a ne bo prenatrpan.
Za zasaditev priporočamo zelišča in trajnice, ki ne potrebujejo veliko vzdrževanja. Timijan, rožmarin in meta niso le uporabni v kuhinji, ampak tudi prijetno dišijo in delujejo kot naravni repelent proti komarjem. Enako velja za sivko, citronko, limonsko travo in nekatere vrste pelargonij. Pred izbiro rastlin je dobro preveriti orientacijo balkona – na sončnih balkonih (južna ali zahodna lega) bodo rastline uspevale bolje, medtem ko bodo severne lege bolj primerne za senčno odporne vrste.
Osebna nota
Vsak prostor, tudi balkon, naj ima svoj značaj. Zadostuje nekaj izbranih dodatkov – stara laterna, keramičen lonec, ročno izdelan podstavek ali stenska dekoracija iz naravnih materialov. Pomembno je, da ne pretiravamo. Manj predmetov pomeni več prostora in lažje vzdrževanje. Pustite nekaj praznih površin, da lahko prostor "zadiha" in se prilagodi različnim uporabam.
Večerni ambient
Ko se dnevi podaljšujejo, postane balkon prijeten tudi zvečer. Prava osvetlitev ustvari posebno vzdušje. Verige lučk z večjimi sijalkami, solarno napajane svetilke ali prenosne LED luči so odlična izbira. Svetloba naj bo topla in nežna, da ustvari občutek topline in sproščenosti. Izogibajte se močni, beli svetlobi, saj lahko poruši atmosfero in deluje hladno.
Prilagodljivost za vsakdan
Balkon naj bo funkcionalen in hitro prilagodljiv. Če ga uporabljate tudi za sušenje perila, naj bodo glavni elementi hitro pospravljivi. Dobrodošli so premični podstavki za rastline, zložljivi stoli, manjše mize in senčila, ki jih lahko po potrebi odstranite ali premaknete. Tako lahko en prostor služi več namenom.
Urejanje balkona spomladi ne zahteva velikih posegov. Že z nekaj manjšimi spremembami lahko ustvarite prostor, ki ga boste z veseljem uporabljali celo leto. Pomembno je, da je balkon praktičen, prilagojen vašemu načinu življenja in da se v njem dobro počutite. Tudi majhen prostor lahko dobro deluje, če mu namenite malo pozornosti in premišljenih odločitev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV